Rowerowy boom trwa. Czy zdążysz po wymarzone dwa kółka?

Rowery miejskie, górskie, szosowe, a ostatnio szczególnie te elektryczne - rekordowe zainteresowanie zakupem własnego jednośladu sprawia, że wielu sprzedawców pozbywa się towaru jeszcze zanim ten dotrze do sklepu. Gdzie zatem szukać wymarzonego roweru i jak stale o niego dbać?

Czytaj więcej

Ekozjednoczenie — czyli „less waste” wchodzi do Polski

Polski rynek produktów ekologicznych przeżywa rozkwit. Zmiana zaczęła się w kuchni. Polacy uświadomili sobie negatywne skutki złej diety.

Czytaj więcej

W czasie pandemii podwoiła się liczba Polaków cierpiących na depresję.

Jeszcze przed pandemią COVID-19 szacowano, że na depresję choruje 1,5 mln Polaków. Obecnie liczba ta się podwoiła, a wśród osób najbardziej zagrożonych tą chorobą są ludzie młodzi oraz osoby, które odbywały kwarantannę, utraciły pracę, ciężko chorowały lub straciły bliską osobę.

Czytaj więcej

Roślinne mleko do kawy – które wybrać?

Jeszcze do niedawna mleko roślinne było traktowane z nieufnością i nie pojawiało się zbyt często w kawiarniach. Jednak obecnie mamy ogromny wybór napojów roślinnych, które doskonale współgrają z różnymi rodzajami kawy. Jakie mleko roślinne warto wybrać, aby wzbogacić smak swojego ulubionego napoju?

Czytaj więcej

Pacjenci skarżą się na podstawową opiekę zdrowotną. Przed pandemią więcej zastrzeżeń mieli do działalności szpitali

Brak możliwości kontaktu z rejestracją, odmowa rejestracji na wizytę czy trudności w uzyskaniu transportu sanitarnego – na te problemy w ramach podstawowej opieki zdrowotnej najczęściej skarżą się pacjenci do Rzecznika Praw Pacjenta.

Czytaj więcej

Możliwe duże zmiany w sposobie znakowania żywności. Mają one poprawić dietę Europejczyków.

Na forum UE trwają prace, które dotyczą wprowadzenia obowiązku oznaczania wartości odżywczych produktu z przodu opakowania.

Czytaj więcej

WHO nie wyklucza pochodzenia koronawirusa w laboratorium.

Większość naukowców twierdzi, że SARS-CoV-2 ma naturalne pochodzenie i został przeniesiony ze zwierząt na ludzi. Część nie wyklucza jednak wycieku z laboratorium i wzywa do głębszego zbadania hipotezy, że wirus pojawił się w Wuhan Institute of Virology (WIV).

Czytaj więcej

Pandemia przyspieszyła rozwój e-usług medycznych

W trakcie pandemii COVID-19 rozwój e-usług w sektorze medycznym znacząco przyspieszył. Według NFZ w połowie maja br. liczba użytkowników Internetowego Konta Pacjenta sięgnęła już 8,5 mln osób, podczas gdy jeszcze w październiku 2020 roku było ich 3,5 mln.

Czytaj więcej

Ponad połowa Polek nie wykonała od stycznia 2020 roku żadnych badań ginekologicznych

Tylko 45 proc. kobiet wykonuje regularne badania ginekologiczne. To o jedną czwartą mniej niż w ubiegłym roku – wynika z badań przeprowadzonych w ramach kampanii „W kobiecym interesie”. 53 proc. pań nie wykonało od stycznia 2020 roku żadnego badania: USG, cytologii czy testu HPV.

Czytaj więcej

Szybkie testy w diagnostyce pozostaną w codziennym użyciu na długo

Diagnostyka to kluczowa część medycyny precyzyjnej. Może być wykorzystywana do badań przesiewowych pacjentów pod kątem przełomowych terapii i wcześniejszego wykrywania ciężkich chorób. Jednocześnie pandemia koronawirusa sprawiła, że na stałe do codziennego życia wejdą regularne szybkie testy.

Czytaj więcej

Bioczujniki pozwalają już wykrywać raka piersi we wczesnym stadium

Dzięki bioczujnikom możliwe będzie wykrycie raka we wczesnym stadium, a także dostarczenie w kilkanaście minut wiarygodnego wyniku testu na obecność wirusa SARS-CoV-2.

Czytaj więcej

Joanna Racewicz: Szczepienie to była świadoma decyzja mojego syna

Dziennikarka na Instagramie opublikowała zdjęcie ze szczepienia 13-letniego syna. Zaznacza, że nie miała żadnych wątpliwości przed podjęciem tej decyzji. Joanna Racewicz ma świadomość tego, że temat szczepień dzieci w Polsce nadal jest kontrowersyjny.

Czytaj więcej

Picie trzech–pięciu filiżanek kawy może obniżać ciśnienie i zmniejszyć ryzyko zawału

Kawa jest jednym z najpopularniejszych napojów, bez którego wiele osób nie wyobraża sobie poranka, ale przez lata narosło wokół niej wiele mitów. Z badania Fundacji „Żywność, Aktywność Fizyczna i Zdrowie” realizowanego przez Biostat w maju tego roku wynika, że prawie połowa Polaków obawia się kołatania serca i bezsenności po wypiciu więcej niż dwóch filiżanek dziennie.

Czytaj więcej

Naukowcy potwierdzają: Wstawanie godzinę wcześniej może znacznie obniżyć ryzyko wystąpienia depresji

Budzenie się o wcześniejszej porze pomaga zapobiegać depresji – dowodzą amerykańscy naukowcy, opierając się na wynikach badań genetycznych przeprowadzonych na próbie 840 tys. osób. – Odkryliśmy, że wstawanie nawet godzinę wcześniej może znacznie obniżyć ryzyko wystąpienia depresji – wskazuje Celine Vetter, adiunkt na Uniwersytecie Kolorado w Boulder.

Czytaj więcej

Muszynianka wspiera eko pozytywnych!

Ziemia jest tylko jedna i powinniśmy o nią dbać każdego dnia. To sprawa niby oczywista, jednak nie każdy o tym pamięta. Bycie ekologicznym to wręcz obowiązek każdego z nas. W końcu wszyscy chcemy oddychać świeżym powietrzem, pić czystą wodę, chodzić po nieskażonej ziemi. Podpowiadamy jak w kilku prostych krokach zadbać o naszą planetę.

Czytaj więcej