Pandemia koronawirusa spowodowała, że placówki oświatowe musiały wdrożyć nauczanie w formie online. Nagła zmiana sposobu prowadzenia zajęć ukazała, że nie wszystkie dzieci w Polce mają dostęp do komputera. W rodzinach wielodzietnych ilość urządzeń często okazywała się niewystarczająca.
– Nie ma idealnych rodziców i wszyscy popełniają jakieś błędy – mówi psycholog, dr Iwona Krosny-Wekselberg. Jak podkreśla, współczesnym rodzicom trudno uniknąć błędów wychowawczych, chociażby z powodu pośpiechu i braku czasu.
Bardziej elastyczne podejście do nauki i łatwiejszy dostęp do szkoleń i kursów – to dwie zmiany, które doświadczenia z czasu pandemii i nauczania zdalnego wniosą na stałe do systemu edukacji.
Pierwszy rok życia każdego dziecka to okres niezwykle ważny nie tylko dlatego, że to czas szybkiego rozwoju. To przede wszystkim miesiące, podczas których niemowlak odczuwa naturalną potrzebę bliskości. Wytworzenie silnej więzi między dzieckiem a dorosłym rzutuje na przyszłość malucha.
Integracja sensoryczna to proces, podczas którego zmysły działają tak, aby dochodziło do przekazywania mózgowi informacji. O zaburzeniach możemy mówić, gdy mózg ma problem z rozpoznaniem tego przekazu. W takim przypadku konieczna jest terapia.
Pierwsze dni w żłobku są dla malucha nowym doświadczeniem i dużą zmianą w życiu. Z pewnością dla rodziców także jest to stresująca sytuacja, ponieważ od teraz ich pociecha przez kilka godzin dziennie będzie przebywać pod opieką nowych opiekunów. Jednak istnieją sposoby, aby zminimalizować stres adaptacyjny i pomóc dziecku w przystosowaniu się do żłobka.
Miss Polonia 2012 tłumaczy, że odkąd w jej życiu pojawiły się dzieci, wszystkie inne sprawy zeszły na drugi plan. Teraz najważniejsze jest dla niej ich dobro i szczęście. Zdaniem Krupińskiej-Karpiel macierzyństwo daje szczególnie dużo pozytywnych doznań kobietom, które na co dzień pracują jako modelki lub biorą udział w konkursach piękności.
Małe dzieci odkrywając otaczający ich świat, poznają także nowe emocje. Jednak ich mózgi nie są jeszcze tak dojrzałe, jak u dorosłych, dlatego radzenie sobie z niektórymi sytuacjami może sprawiać im kłopot. Aby pomóc im w opanowaniu nastrojów, warto spróbować odwrócić perspektywę i spojrzeć na świat oczami dziecka.
Ciąża to wyjątkowy okres w życiu kobiety, któremu – nie ulega wątpliwości – towarzyszy wiele emocji. Choć czas oczekiwania na narodziny maluszka zwykle wypełniony jest radością, może wiązać się również z wieloma wyzwaniami. Wybór miejsca i sposobu porodu czy decyzja, który lekarz poprowadzi ciążę to tylko niektóre dylematy przyszłej mamy.
Urozmaicone menu już na etapie rozszerzania diety pomaga pokryć zapotrzebowanie dziecka na składniki odżywcze ważne dla jego prawidłowego rozwoju, a także kształtuje preferencje smakowe na kolejne lata życia. Zapoznając malucha z różnorodnymi pokarmami, rodzice uczą go nawyku próbowania i otwartości na nowe smaki. Czasem zdarza się, że wprowadzanie nowych smaków przysparza opiekunom trudności.
Miękkie, miłe w dotyku, z „mocą” odganiania smutków i potworów spod łóżka… Nie ma chyba dziecka, które by ich nie lubiło. Ale przytulanki to tak naprawdę uniwersalny prezent, którym można sprawić przyjemność także dorosłym – z różnych powodów i okazji!
Kalendarz adwentowy w formie książki zamiast czekoladek, to dla dzieci dużo ciekawsza forma wspólnego oczekiwania na Święta. Tym bardziej, że istnieją opowieści podzielone na rozdziały do czytania w każdy wieczór grudnia aż do Wigilii. Przedstawiamy najciekawsze propozycje z księgarni TaniaKsiazka.pl.
Ciąża jest wyjątkowym czasem dla każdej kobiety. Przyszłe mamy skupiają się przede wszystkim na potrzebach malucha, ale to też dobry moment, by zatroszczyć się o siebie. Burza hormonów sprawia, że pielęgnacja skóry staje się nieco bardziej wymagająca. Razem z dr n. med. Moniką Kuźmińską z Yonelle Beauty Institute podpowiadamy, jak zadbać o skórę, by cieszyć się perfekcyjnym wyglądem każdego dnia
Choć rodzice są coraz bardziej świadomi problemu próchnicy wśród najmłodszych, społeczeństwo wciąż nie zdaje sobie sprawy, jak ważne jest dbanie o higienę jamy ustnej już u noworodków i niemowląt. Problem dotyczy również zębów mlecznych, które zdaniem wielu opiekunów i tak wypadną.