WomanMagazine.pl

Jak zachęcić niemowlę do poznawania różnorodnych smaków?

Urozmaicone menu już na etapie rozszerzania diety pomaga pokryć zapotrzebowanie dziecka na składniki odżywcze ważne dla jego prawidłowego rozwoju, a także kształtuje preferencje smakowe na kolejne lata życia. Zapoznając malucha z różnorodnymi pokarmami, rodzice uczą go nawyku próbowania i otwartości na nowe smaki. Czasem zdarza się, że wprowadzanie nowych smaków przysparza opiekunom trudności.

Standard Post with Image

Co robić, aby urozmaicanie jadłospisu malucha było łatwiejsze?

  • Zadbaj o właściwe porcje

Żołądek niemowlęcia czy małego dziecka jest bardzo mały, dlatego istotne jest, by zarówno wielkość, jak i konsystencja posiłku była dostosowana do wieku i apetytu malucha. Podczas karmienia warto przyjąć zasadę, że to dziecko decyduje czy zje i ile, ale to rodzic wybiera rodzaj i porę posiłku. Na początku rozszerzania diety niemowlęciu wystarczą niewielkie ilości pokarmu – celem jest poznanie i zaakceptowanie nieznanych dotąd smaków.

  • Pozwól maluchowi się pobrudzić

Maluch chętniej próbuje nowych produktów, jeśli ma możliwość poznać ich strukturę czy kształt. Nie należy się zniechęcać, jeśli podawana zupka czy przecier wyląduje na ubranku – wcześniej warto założyć dziecku ochronny śliniaczek. Pozwalanie maluchowi na oswajanie się z konsystencją i zapachem nowych produktów uczy go samodzielności i czerpania radości z próbowania różnorodnych smaków.

  • Spokojna atmosfera sprzyja poznawaniu nowych smaków

Spożywanie posiłku już od samego początku powinno być miłym doświadczeniem, które będzie zachęcać malucha do czerpania przyjemności z jedzenia. Właśnie dlatego bardzo ważne jest, by tej chwili towarzyszył spokój i miła atmosfera. Warto wtedy zrezygnować z czytania bajek i zabawy – maluch powinien koncentrować się na posiłku, by nie zjadł mniej niż wynika to z jego zapotrzebowania.

  • Systematycznie proponuj maluchowi nowości

Urozmaicanie menu jest ważne, ponieważ pomaga realizować zapotrzebowanie organizmu na ważne składniki odżywcze, a także zachęca malucha do próbowania nowości. Niemowlę, któremu rodzice podają wyłącznie kilka jego ulubionych smaków, nie ma szansy zapoznać się z różnorodną kuchnią, a w rezultacie – z czasem może stawać się marudne. Podczas posiłku warto proponować dziecku kilka nowości – istnieje duża szansa, że jedna z nich przypadnie mu do gustu!

  • Wybieraj produkty dopasowane do potrzeb najmłodszych

Aby rodzice mieli pewność, że podawana żywność jest odpowiednio zbilansowana i bezpieczna dla maluszka, powinni wybierać produkty przeznaczone specjalnie dla niemowląt i małych dzieci, ze wskazaniem wieku na opakowaniu. Ich receptury są opracowywane przez ekspertów z dziedziny żywienia najmłodszych, tak aby odpowiadały na potrzeby dzieci na różnych etapach rozwoju. Ponadto takie posiłki, kaszki czy musy spełniają wyjątkowo restrykcyjne normy jakości, znacznie bardziej surowe niż w przypadku produktów ogólnodostępnych, przeznaczonych dla starszych członków rodziny.

 

Pomysł na smakowite urozmaicanie diety

Przykładem produktów, które świetnie sprawdzą się podczas urozmaicania diety niemowląt i małych dzieci, są delikatne musy BoboVita JogoMi!, czyli smakowite połączenie owoców i kremowego jogurtu w wygodnych tubkach. Nie wymagają przechowywania w lodówce[1], dlatego bezpiecznie można je podawać zarówno w domowym zaciszu, jak i podczas spaceru. Są skomponowane z różnorodnych owoców i zgodnie z przepisami prawa nie zawierają konserwantów, barwników oraz wzmacniaczy smaku.

 

 

Ważne informacje: Zaleca się kontynuację karmienia piersią podczas wprowadzania pokarmów uzupełniających. Karmienie piersią powinno trwać tak długo, jak jest to pożądane przez matkę i dziecko. Karmienie piersią jest najlepsze dla dziecka.


[1] Dotyczy produktów zamkniętych fabrycznie – po otwarciu tubka może być ponownie zamknięta i przechowywana przez 24 godziny pod warunkiem, że dziecko nie jadło bezpośrednio z niej.

Podobne artykuły

MEZOTERAPIA MIKROIGŁOWA DAJE TAKIE EFEKTY JAK TRADYCYJNY LIFTING?

O mezoterapii mikroigłowej rozmawiamy z doświadczoną kosmetolog Kamilą Osowską. W swojej klinice w Krakowie posiada najnowocześniejsze rollery do wykonania zabiegu. Czy pozwalają uzyskać efekt liftingu bez skalpela? Jak wygląda zabieg? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w naszej rozmowie.

Czytaj więcej

Jak prawidłowo zrobić zastrzyk insulinowy?

Nie taki zastrzyk straszny, jak go malują. Przekonaj się o tym, czytając poniższy tekst. Insulinoterapia nie musi być piekłem na ziemi!

Czytaj więcej