WomanMagazine.pl

Zajęcia sensoryczne. Dlaczego są przydatne w rozwoju dziecka?

Integracja sensoryczna to proces, podczas którego zmysły działają tak, aby dochodziło do przekazywania mózgowi informacji. O zaburzeniach możemy mówić, gdy mózg ma problem z rozpoznaniem tego przekazu. W takim przypadku konieczna jest terapia.

Standard Post with Image
Dlaczego warto zabrać dziecko na zajęcia sensoryczne?
 
Dzięki nim maluch ma szansę na lepsze poznanie i rozwój. Mali odkrywcy dopiero poznają świat, a węch, wzrok, słuch, dotyk i smak pozwalają im na to. Im lepiej pociecha pozna sferę zmysłów, tym lepszy będzie jego rozwój intelektualny i ruchowy. Na wyższym poziomie będą także zdolności społeczne malca, ponieważ zajęcia sensoryczne stawiają na wspieranie kreatywności. 
 
Zajęcia sensoryczne to nic innego jak edukacyjne zabawy ruchowe. Wykorzystuje się do nich akcesoria takie jak piłki, huśtawki, czy hamaki. Dzięki temu dziecko zyskuje także możliwość aktywności fizycznej, co jest potrzebne każdemu organizmowi, a zwłaszcza takiemu, który intensywnie się rozwija. Dodatkowa dawka ruchu, z pewnością wpłynie pozytywnie na kondycję i sprawność ruchową malucha.
 
Kiedy potrzebna jest pomoc specjalisty?
Jeśli dziecko nie lubi zabaw plastycznych w żłobku lub przedszkolu (np. odmawia malowania palcami), nie jest to jeszcze powód, aby doszukiwać się zaburzeń sensorycznych. Jednak gdy oprócz tego, przykładowo, maluch nie ma ochoty na ubieranie wybranych elementów garderoby, na placu zabaw unika niektórych atrakcji, a wieczorem nie chce myć zębów, warto zastanowić się, czy przyczyną takich zachowań nie są zaburzenia integracji sensorycznej. 
 
Na budzące podejrzenia zachowania dziecka, zwrócić uwagę może kadra żłobków i przedszkoli. Dlatego należy często rozmawiać z opiekunami na temat postępów malucha. W żłobkach, takich jak placówki BeBaby w Krakowie, wykwalifikowany personel dokładnie obserwuje rozwój podopiecznych.
 
Domowa sensoryka
W domu także można umożliwić dziecku lepsze poznanie nowych struktur, powierzchni, kształtów i przyjęcie ciekawych bodźców zewnętrznych. Proponujemy kilka zabaw, które świetnie sprawdzą się jako domowa sensoryka. 
 
Aby zorganizować dziecku sensoryczną atrakcję, możesz schować w pudełku kilka przedmiotów i pozwolić na odgadnięcie za pomocą dotyku, co jest w środku. Inną propozycją jest malowanie stopami i palcami – w ten sposób może powstać portret rodzinny przedstawiający odciski dłoni. Z pewnością masz w domu drobne materiały, takie jak kasza, ryż mąka i makaron. Pozwól maluchowi na przesypywanie produktów z jednego do drugiego pojemnika i dotykanie ich. Dzięki takim doświadczeniom dziecko zyska szansę na poznanie nowych bodźców.

Podobne artykuły

DLACZEGO WARTO SIĘ WSPINAĆ?

Wspinaczka to sport wytrzymałościowy. Żeby zacząć, wystarczy znaleźć kogoś, kto nas pokieruje na początku naszej przygody. Potem już pójdzie jak z płatka! Ale czy zawsze? Jedno jest pewne – z pewnością warto spróbować!

Czytaj więcej

GOjump: TYDZIEŃ DZIECKA W NAJWIĘKSZYM PARKU TRAMPOLIN W MAŁOPOLSCE!

Już w najbliższy czwartek (26 maja) zaczyna się Tydzień Dziecka w parku trampolin GOjump przy ul. Centralnej 41a w Krakowie. Organizatorzy przygotowali moc atrakcji i dodatkowe zajęcia z trenerami (w cenie biletów). Wielki finał: 1 czerwca od godz. 16.00.

Czytaj więcej