WomanMagazine.pl

Urlop menstruacyjny – wolne od pracy z powodu miesiączki?

Coraz więcej firm wprowadza możliwość wzięcia tzw. urlopu menstruacyjnego dla kobiet. Obecnie nie ma z nim problemów w krajach azjatyckich, gdzie jest to wręcz okoliczność statutowa. Czy jednak w poszczególnych krajach Europy możliwe jest wprowadzenie dni wolnych z powodu miesiączki?

Standard Post with Image

Jedna na pięć kobiet cierpi na dolegliwości związane z bolesnym miesiączkowaniem. Jeśli jesteś jedną z nich, wiesz, o czym mowa… Ta przypadłość pojawia się zwykle na początku menstruacji i cechuje niewyobrażalnym bólem podbrzusza, przy czym zwykłe tabletki przeciwbólowe często nie wystarczają. Czasem do bólu dołączają omdlenia i wymioty, innymi słowy… bezapelacyjnie najwygodniej pozostać w ciepłym łóżku!

 

W trosce o zdrowie kobiet

O urlopie miesiączkowym mówi się od wielu lat. Mimo to zdania na jego temat cały czas są podzielone. Większość przeciwników, szczególnie wśród mężczyzn, nie zdaje sobie sprawy z powagi sytuacji.

20% kobiet w pierwszych dniach okresu nie może wstać z łóżka, lub ma nieprzyjemności w okolicach podbrzusza. Ponadto bolesne menstruacje mogą wiązać się z trudnym porodem w przyszłości. Praca w bólu często przestaje być efektywna i wiąże się z brakiem komfortu, a często także stresem, przez co nie zbyt wydajna.

Urlop menstruacyjny można rozumieć na różne sposoby. W krajach takich jak Japonia, Chiny, Korea Południowa czy Indonezja kobietom takie dni całkowicie przysługują. Jeśli chodzi o państwa Europy, tutaj bywa już nieco gorzej... Jak dotąd żaden kraj nie wprowadził ustawowych dni wolnych, chociaż ostatnio coraz częściej się o tym myśli. We Włoszech państwo chce przeznaczyć 3 dni wolne dla kobiet z zaświadczeniem od lekarza, że miesiączkę przechodzą wyjątkowo źle. Taki urlop umożliwiłby paniom powrót do dobrego samopoczucia, a co najważniejsze – nie kosztowałby je to potrąceniem z pensji lub dodatkowymi godzinami pracy. Podobna tematyka była poruszana w Anglii. Niestety nie jest to takie proste i… wbrew pozorom jednoznaczne!

 

Niebezpieczeństwo związane z urlopem menstruacyjnym

W czasach, kiedy kobiety walczą o swoje prawa, taki pomysł mógłby mieć tragiczne skutki. Bo co, jeśli okazałoby się, że ucierpiałaby na tym długo zdobywana pozycja zawodowa kobiety? Panie mogłyby nie mieć dostępu do lepiej płatnych płac, ze względu na słabszą „dyspozycyjność”. Co również z prawem mężczyzn do „ochrony” swojej płodności? Nie mówiąc już o kobietach, które miesiączki przechodzą nieco łagodniej i w pracy pozostają, a także panach, którzy coraz częściej zwracają uwagę, że żądamy równouprawnienia... Czy jednak powinno się dyskutować z naturą?

 

Co sądzisz o możliwości wprowadzenia takiego urlopu?

Tak czy nie?

Jeśli tak, jaki czas urlopowy byłby odpowiedni?

 

Podobne artykuły

Savoir-vivre w pracy – co można a czego nie wypada?

Kultura w pracy to rzecz niezbędna do wspólnego funkcjonowania. Dzięki dobrym manierom szanujemy się wzajemnie i polepszamy jakość wspólnej pracy. Zobacz, jakie zasady savoir-vivre funkcjonują właśnie w tym miejscu!

Czytaj więcej

Stwórz swoje idealne miejsce pracy!

Nie jest łatwo pracować w otwartej przestrzeni biurowej, w której cały czas się coś dzieje. Ciągle napływające bodźce utrudniają skupienie, zwiększają stres i sprzyjają infekcjom. Dlatego dziś podpowiemy, jak stworzyć odpowiednie miejsce pracy do swoich wymagań, by czuć się w nim swobodniej i pracować efektywniej!

Czytaj więcej