WomanMagazine.pl

Stwórz swoje idealne miejsce pracy!

Nie jest łatwo pracować w otwartej przestrzeni biurowej, w której cały czas się coś dzieje. Ciągle napływające bodźce utrudniają skupienie, zwiększają stres i sprzyjają infekcjom. Dlatego dziś podpowiemy, jak stworzyć odpowiednie miejsce pracy do swoich wymagań, by czuć się w nim swobodniej i pracować efektywniej!

Standard Post with Image

Kawałek biurka i komputer – bardzo często te dwa elementy wystarczą, aby móc wykonywać swoją pracę. Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, ale nie zawsze warunki, w jakich pracujemy, sprzyjają kreatywności i efektywności naszych działań, z prostego powodu – nie zawsze posiadamy odpowiednie zaplecze do prawidłowej pracy. Coraz częściej pracujemy w biurach typu open space, które – jak twierdzą naukowcy z Sydney – stają się uciążliwe coraz większej liczbie pracowników.

 

Nie dla każdego idealnym miejscem do pracy jest powierzchnia, w której pracuje 20 innych osób i choć lekko odizolowane – cały czas widzą się i słyszą.

 

Taki model biura jest o 20% tańszy niż standardowe biuro z pokojami, a w dzisiejszych czasach to dodatkowo wyznacznik mody i nowoczesności. Jeśli jednak pracujesz w takiej przestrzeni, powinnaś w miarę możliwości zadbać o komfort swój i swojej pracy.

Według specjalistów w open space’ach dobrze czują się ekstrawertycy, którzy lubią pracę zespołową i dobrze czują się w towarzystwie innych ludzi. Introwertycy z kolei woleliby cichy pokój, a w nim ograniczoną, dobrze sobie znaną liczbę pracowników. To zapewnia im komfort – również psychiczny. W open space’ach świetnie czują się młodzi pracownicy w przedziale 20-30 lat, którzy oczekują od szefa „równości”,  w imię czego powinien siedzieć wśród nich i być z nimi na „ty”.

 

Co dobrego możesz zrobić ze swoim miejscem pracy?

  1. Stwórz swój kąt. Przestrzeń, w której pracujesz, jest bardzo ważna, ponieważ spędzasz w niej połowę swojego dnia. Żeby czuć się komfortowo, możesz spróbować urządzić kąt po swojemu. Ramka ze zdjęciem rodzinnym, ulubiony kubek na herbatę, a także cieszący oczy kwiatek… Niech przebywają tu razem z Tobą. Dzięki temu będziesz się czuła pewniej i przyjemniej, a praca będzie płynąć sama.
  2. Odetnij się od bodźców. Często praca w dużym zespole bywa męcząca, zwłaszcza jeśli potrzebujesz prawdziwego skupienia, a ktoś obok Ciebie rozmawia. W tym celu postaraj się jak najskuteczniej odciąć od otoczenia i skupić na tym, co przed Tobą. Co możesz zrobić? Miej zawsze pod ręką zatyczki do uszu lub słuchawki wyciszające. Pamiętaj także, aby na czas pracy odciąć się od mediów społecznościowych.
  3. Rób sobie przerwy. Częste. Badania pokazują, że już po 90 minutach wytężonej pracy, by pracować efektywnie i naładować akumulatory, należy udać się na odpoczynek. Pamiętaj więc, aby regularnie opuszczać swoje biurko i… przechadzać się. Dobra kawa może być wystarczającym pretekstem do opuszczenia stanowiska pracy, tak samo, jak interesująca rozmowa z kolegą z biura. W wielu miejscach, głównie korporacjach, dostępne są piłkarzyki czy stół do ping-ponga.
  4. Prywatne rozmowy na bok. Nie każdego musi interesować to, że Twoja przyjaciółka ma problem z mężem. Tak jak Ty nie chcesz słuchać prywatnych rozmów innych, tak powinnaś uszanować, że inni także pracują i czasem potrzebują skupienia. Ważne, aby umieć oddzielić miejsce pracy od utrzymywania kontaktów towarzyskich. W pracy takim miejscem może być kuchnia, korytarz lub przestrzeń do tego przeznaczona.

 

Zachęcamy do stworzenia tego idealnego miejsca zgodnie z własnymi upodobaniami i charakterem. Zarówno pod względem zorganizowania przestrzeni, jak i nawyków, które wpłyną na efektywność i przyczynią się do dużej satysfakcji z czynności wykonywanych na co dzień;)

Podobne artykuły

Savoir-vivre w pracy – co można a czego nie wypada?

Kultura w pracy to rzecz niezbędna do wspólnego funkcjonowania. Dzięki dobrym manierom szanujemy się wzajemnie i polepszamy jakość wspólnej pracy. Zobacz, jakie zasady savoir-vivre funkcjonują właśnie w tym miejscu!

Czytaj więcej

SELFIE IDEALNE?

Selfie to nieodzowny element współczesnej kultury. Można powiedzieć, że zdjęcia z ręki na łokcie wdarły się do naszych aparatów. Szturmem opanowały Facebooka, Instagram i inne albumy online. Zaczęło się od spontanicznych fotek, którym z każdym błyskiem flesza, poświęca się więcej czasu.

Czytaj więcej