WomanMagazine.pl

Savoir-vivre w pracy – co można a czego nie wypada?

Kultura w pracy to rzecz niezbędna do wspólnego funkcjonowania. Dzięki dobrym manierom szanujemy się wzajemnie i polepszamy jakość wspólnej pracy. Zobacz, jakie zasady savoir-vivre funkcjonują właśnie w tym miejscu!

Standard Post with Image

Twoja przestrzeń

Podstawową zasadą pracy w biurze jest utrzymywanie biurka w stałej czystości. Nie powinno być bardzo zagracone, zwłaszcza rozrzuconymi papierami i brudnymi naczyniami. Brak estetyki może zwracać uwagę Twoich współpracowników i przeszkadzać im.

Jeśli Twój pracodawca nie ma nic przeciwko, możesz oczywiście zagospodarować przestrzeń na własną rękę. Kwiatek czy zdjęcie dziecka z pewnością nie będą problemem. Pamiętaj jednak o umiarze.

Jedzenie

Według zasad powinno być spożywane w miejscu do tego wyznaczonym. Oddzielna kuchnia czy stołówka będą najwygodniejsze. Jeśli jednak nie ma w Twoim miejscu pracy kącika jadalnego, możesz jeść przy własnym biurku. Pytanie tylko, czy nie przeszkadza to współpracownikom, których drażnić może zapach zamówionego jedzenia. Jeśli ustalicie, że wszystko jest w porządku śmiało. Nie wypada jednak jeść w towarzystwie szefa, a tym bardziej gości czy klientów!

Muzyka

W miejscu pracy nie powinnaś głośno słuchać muzyki ani radia. (Chyba że ustalicie wspólnie, że Wam to pasuje). Jeśli koniecznie chcesz czegoś posłuchać, użyj do tego słuchawek. Pamiętaj jednak, że słuchawki w uszach mogą świadczyć o chęci izolacji od otoczenia.

Telefon

Po wejściu do pracy koniecznie wycisz dzwonek telefonu, który może denerwować współpracowników i wybijać ich z pracy. Możesz za to włączyć wibrację. Jeśli czeka Cię rozmowa prywatna, najlepiej wyjdź z pokoju. Rozmowy i śmiechy będą rozpraszaczami dla reszty osób. Nie każdego również interesują plotki i Twoje plany.

Jeśli Twoja praca polega na odbieraniu telefonów, warto, abyś podczas nieobecności włączyła automatyczną sekretarkę. Nie wypada, aby ktoś odbierał Twoje telefony, a tym bardziej denerwował się ciągłym dzwonieniem. 

Współpracownicy

  • Zgodnie z zasadami savoir-vivre nie powinno się czytać ani cudzej korespondencji, ani czyjegoś monitora
  • Bądź pomocna, ale nie dawaj się wykorzystywać
  • W razie choroby lepiej zostać w domu, niż przychodzić i cały czas kichać
  • Nie spóźniaj się. W razie nagłych sytuacji daj znać wcześniej, zwłaszcza jeśli ktoś jest z Tobą umówiony
  • Nie rozsiewaj plotek i nie obgaduj, to będzie źle świadczyło o Tobie

 

SAVOIR-VIVRE W RESTAURACJI

 

Podobne artykuły

Diabetyk nie może jeść czekolady? To mit!

Z radością obalamy mit, mówiący o tym, że osoby z cukrzycą nie mogą jeść czekolady. Mogą, ale nie każdy rodzaj i nie w każdej ilości. Raz na jakiś czas, każdy może zjeść jedną lub dwie kostki gorzkiej czekolady. Najlepiej, gdy zawartość kakao przekracza 70%.

Czytaj więcej

Niemowlęta wrzucone do wody same nie pływają!

Woda jest przyjacielem małego dziecka – buduje w nim poczucie własnej wartości i wolności. A rodzic jest pierwszym nauczycielem, który pokazuje maluchowi świat i pozwala na prawidłowy rozwój. Kiedy warto rozpocząć naukę pływania? Już w pierwszych miesiącach życia! – przekonuje nas Natalia Wielgus, właścicielka i wieloletnia instruktorka FLOW Szkoły Pływania Niemowląt i Małych Dzieci.

Czytaj więcej