WomanMagazine.pl

Jak rzucić palenie?

Końcówka stycznia to doskonały czas na zweryfikowanie naszych noworocznych postanowień, a w razie niepowodzeń ich ponownego wprowadzenia w życie.

Standard Post with Image

Motywacja

Rzucenie palenia z całą pewnością nie jest łatwe. Dlatego powinnyśmy przygotować sobie podstawy, które pozwolą nam zwiększyć szansę na powodzenie. Zaczynamy palić w różnym wieku, bardzo często będąc jeszcze nastolatkami. Świadomie lub nie, lubiąc później papierosy lub paląc bardziej z konieczności niż z chęci. Aby w ogóle zacząć rzucanie papierosów, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie o to, dlaczego chcemy przestać palić. Spiszmy na kartce powody, dla których chcemy rzucić palenie. Może są to kwestie zdrowotne albo finansowe? Warto wiedzieć, że motywacja wewnętrzna działa lepiej niż motywacja zewnętrzna. Oczywiście, czasami rozważamy rzucenie palenia, ponieważ prosi nas o to ktoś bliski, jednak jeśli same nie będziemy do tego przekonane zapału starczy nam na niedługo. Wyznaczmy też konkretny dzień, w którym rzucimy palenie.

Sprawdź siebie

Drugą kwestią są okoliczności, podczas których sięgamy po papierosy. Często jest to napięcie i stres. Dlatego warto bliżej przyjrzeć się nawykom, które towarzyszą paleniu. Może palimy do porannej kawy albo podczas spaceru z psem? W ramach przygotowania warto też zastanowić się, ile papierosów dziennie wypalamy oraz w jakich sytuacjach sięgamy po papierosa. Pozwoli nam to znaleźć powody, dla których palimy, ich stopniowo je wyeliminować. Pomóc może nam zastąpienie nawyków, które sprzyjają paleniu innymi zachowaniami. Czasami może wydawać nam się, że nie będziemy mogły odprężyć się bez papierosa. Innym razem najzwyczajniej w świecie przyzwyczaiłyśmy się do palenia. 

Grupa wsparcia

Łatwiej rzucić palenie w grupie. Dlatego znajdź znajomych, którzy też pragną zerwać z nałogiem. Poinformujmy też nasze otoczenie o tym, że zamierzamy rzucić palenie i poprośmy o to, by nas nie namawiali do niego. Pomóc mogą nam też środki farmakologiczne, które ułatwiają rzucanie palenia. Wybrać możemy spomiędzy gum, tabletek czy plastrów. Wiele z nich możemy kupić bez recepty. Tego rodzaju leki zmniejszają głód nikotynowy.


Cierpliwość

Rzucanie palenia wymaga czasu, dlatego uzbrójmy się w cierpliwość, nie zrobimy tego z dnia na dzień. Nie warto jednak się poddawać. Ułatwmy sobie nieco ten czas i przygotujmy do tego otoczenie. Wyrzućmy wszelkie zaczęte paczki, zapalniczki i popielniczki. Wywietrzmy pościel, wypierzmy ubrania, narzuty i koce. Jeśli po pierwszej próbie wrócimy do palenia, nie poddawajmy się i spróbujmy ponownie. 

Podobne artykuły

MEZOTERAPIA MIKROIGŁOWA DAJE TAKIE EFEKTY JAK TRADYCYJNY LIFTING?

O mezoterapii mikroigłowej rozmawiamy z doświadczoną kosmetolog Kamilą Osowską. W swojej klinice w Krakowie posiada najnowocześniejsze rollery do wykonania zabiegu. Czy pozwalają uzyskać efekt liftingu bez skalpela? Jak wygląda zabieg? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w naszej rozmowie.

Czytaj więcej

Jak radzić sobie z obrażalskim?

Niektórzy twierdzą, że dąsy i grymasy są domeną kobiet, co, jednak jeśli nasz partner często się obraża?

Czytaj więcej