WomanMagazine.pl

Jak nawilżyć powietrze zimą?

Sezon grzewczy w pełni, to właśnie teraz może dać nam się we znaki suche powietrze, które powoduje dyskomfort w postaci łzawiących oczu, bolącej głowy czy częstych infekcji. Jak możemy temu zaradzić i nawilżyć powietrze?

Standard Post with Image

Najtańszym sposobem na nawilżenie powietrza jest wieszanie na kaloryferach mokrych ręczników lub pojemników wypełnionych wodą. Innym domowym rozwiązaniem jest napełniona wodą miska, którą ustawiamy nieopodal kaloryfera. W nawilżeniu powietrza pomoże też gotowanie potraw bez włączonego okapu, woda z gotowania będzie parować i nawilżać powietrze. Otwierajmy też drzwi do łazienki po kąpieli, dzięki czemu uwolnimy na mieszkanie parę, która zbiera się podczas kąpieli. Warto zainwestować w rośliny doniczkowe, które są naturalnymi nawilżaczami powietrza. Najlepiej spełniają funkcje te, które wyparowują znaczną ilość pobranej wody, czyli bluszcz, paproć czy fikus. Są też doskonałymi filtrami powietrza, pochłaniając wiele toksycznych substancji.

Jeśli chcemy jeszcze lepiej zadbać o jakość powietrza w naszym domu, możemy kupić nawilżacz. Na rynku dostępne są różne rodzaje nawilżaczy:

Nawilżacz dekoracyjny – z zewnątrz wygląda jak lampa w środku ma mechanizm emitujący ultradźwięki po wlaniu wody rozpyla ją tworząc delikatną mgiełkę. Może służyć jako efektowna dekoracja, zastąpi też delikatne nocne oświetlenie, dzięki połączeniu światła i mgiełki tworzy niesamowity nastrój.

Nawilżacz termiczny - w zbiorniku znajduje się grzałka, woda znajdująca się w środku gotuje się, przez co powstaje para, która wydostaje się na zewnątrz. Jego zaletą jest niska cena i możliwość dodania środków zapachowych.

Ewaporacyjne – wewnątrz znajduje się filtr oraz turbinka tłocząca powietrze, które przechodząc przez filtr oczyszcza się, nawilża i wraca. Wadą jest to, że dość długo trzeba czekać na podniesienie poziomu nawilżenia powietrza, jednak jest ono zbliżone bo naturalnego.

Ultradźwiękowe – to urządzenie wytwarza ultradźwięki, które rozbijają cząsteczki wody, dzięki czemu powstaje chłodna mgiełka, która nawilża powietrze w pomieszczeniu.

Nawilżacz włączajmy po wywietrzeniu mieszkania, przykręćmy też kaloryfer tak, by temperatura nie przekroczyła 21 stopni. Wilgotne, gorące powietrze to idealne miejsce dla rozwoju wirusów, bakterii i grzybów. Większość takich urządzeń powinniśmy również regularnie myć i dezynfekować.

Właściwa wilgotność powietrza to mniej infekcji, zdrowe oczy i skóra. Zimą nie zapominajmy też o właściwym nawodnieniu organizmu. Dobrze nawilżone powietrze i regularne nawodnienie organizmu to mniejsza podatność na infekcje oraz mniejsze prawdopodobieństwo wysuszenia błony śluzowej, które prowadzi do chorób górnych dróg oddechowych.

Podobne artykuły

MEZOTERAPIA MIKROIGŁOWA DAJE TAKIE EFEKTY JAK TRADYCYJNY LIFTING?

O mezoterapii mikroigłowej rozmawiamy z doświadczoną kosmetolog Kamilą Osowską. W swojej klinice w Krakowie posiada najnowocześniejsze rollery do wykonania zabiegu. Czy pozwalają uzyskać efekt liftingu bez skalpela? Jak wygląda zabieg? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w naszej rozmowie.

Czytaj więcej

Jak radzić sobie z obrażalskim?

Niektórzy twierdzą, że dąsy i grymasy są domeną kobiet, co, jednak jeśli nasz partner często się obraża?

Czytaj więcej