WomanMagazine.pl

Zdrowe farbowanie włosów

Farbujecie włosy? W takim razie zapewne raz na jakiś czas zadajecie sobie pytanie o to, jaką farbę wybrać, by była ona jak najmniej szkodliwa dla kondycji włosów.

Standard Post with Image

Na rynku znaleźć możemy wiele produktów upiększających nasze włosy. Ze względu na trwałość możemy je podzielić na dwie grupy — farby dające kolor półtrwały i koloryzację permanentną. Pierwsze z nich nie oddziałują na strukturę włosa i nie powodują zmiany właściwego koloru, dlatego nazywa się je farbami bezpiecznymi. Pokrywają one barwą jedynie zewnętrzną warstwę włosów, która zmywa się zazwyczaj po kilku myciach. Do takiej koloryzacji zalicza się również hennę.

Druga grupa to farby trwałe, które zmieniają odcień naszych włosów. Podstawą tego procesu jest utlenianie, które ma na celu rozjaśnianie naturalnego pigmentu, co stwarza idealną bazę dla barwnika farby. Większość farb trwałych zawiera drażniące i alergo-twórcze substancje chemiczne i amoniak, który rozrywa zewnętrzną warstwę włosa, po to, by umożliwić farbie wniknięcie do wnętrza włosa.

W jaki sposób wybrać farbę?

Przede wszystkim pamiętajmy, że substancje chemiczne szkodzą naszym włosom, a produkty naturalne wspierają je. Co więcej, włosy niszczone są przez zabiegi stylizacyjne. Farbowanie może prowadzić do zmiany strukturalnej keratyny, co skutkuje zmianami w samej budowie włosa. Poprzez otwarcie łusek powierzchnia włosów robi się chropowata, przez co stają się suche, matowe, łamliwe, puszą się i trudno się układają. Niekorzystnie dla włosów są także zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu. Mogą one przyczynić się do pogorszenia stanu naszej fryzury. 

Niestety obecnie trwała koloryzacja nie jest możliwa w pełni naturalnymi produktami. Podczas dokonywania zakupu farb warto zwrócić uwagę na skład farby, wybierajmy te produkty, które zawierają jak najwięcej składników naturalnych pochodzenia roślinnego. Takie produkty znajdziemy między innymi w aptece. Niektóre z nich zostały wzbogacone o składniki naturalne, które chronią nasze włosy i skórę głowy przed szkodliwym działaniem substancji drażniących. Mamy tu na myśli między innymi olej arganowy, który regeneruje włosy i tworzy barierę ochronną na skórze głowy.

Niech podczas zakupu farby nie przeraża nas długa lista składników obecnych w produkcie. Producenci stawiają coraz częściej na dużą ilość barwników w małych stężeniach. Postępowanie takie pozwala zminimalizować ryzyko uwrażliwienia organizmu na któryś z nich. Natomiast przy użyciu 3 lub 4 barwników każdego z nich musi być tyle, by koloryzacja przyniosła zamierzony efekt. Dlatego ważne jest, by substancje te występowały w małych stężeniach. Warto by w składzie znalazły się też wcześniej wspomniane elementy działające ochronnie na skórę głowy. Wybieranie produktów, które zawierają delikatne, naturalne składniki pozwala uniknąć uczuleń i alergii. 

Podobne artykuły

KOZIERADKA – NASIONA PRZECIW WYPADANIU WŁOSÓW

Jeśli Twój odpływ w wannie zatyka się włosami po każdym myciu, a Ty rwiesz sobie włosy z głowy i to w dosłownym znaczeniu, bo nie wiesz już, co masz z tym zrobić, być może po tym artykule odetchniesz z ulgą. W sposób prosty, niesamowicie tani i nieprzynoszący efektów ubocznych pokażemy Ci, jak sprawić, by Twoje włosy wróciły do dawnej formy. Ważna jest tylko jedna rzecz: systematyczność!

Czytaj więcej

Zdrowe… opalanie

Piękna i zdrowa skóra muśnięta słońcem… Czy to w ogóle może iść ze sobą w parze? Często wszakże opalenizna niesie ze sobą suchą skórę, utratę jej sprężystości, zaczerwienianie, a nawet poważniejsze poparzenia słoneczne. Czy można jednak opalić się zdrowo? W jaki sposób? Zapraszamy do lektury naszego miniporadnika rozsądnego opalania się. :)

Czytaj więcej