WomanMagazine.pl

Wspieraj swoje dziecko!

Chyba każda z nas chciałaby, aby jej córka wyrosła na samodzielną i pewną siebie kobietę, aby tak się stało musimy ją wspierać, bo wychowanie i dzieciństwo mają niebagatelny wpływ na dorosłość naszego dziecka.

Standard Post with Image

Jestem z ciebie dumna

Nasze dziecko powinno wiedzieć, że ma nasze wsparcie, a nasza miłość jest bezwarunkowa i nie jest zależna od szkolnych sukcesów. Uczmy dziecko, że bez względu na wszystko jest wartościową osobą. Dajmy mu to odczuć, gdy mierzy się z kolejnymi wyzwaniami. Nie tylko przez słowa, ale i czyny. Wyrażając się na jego temat pochlebnie do innych osób. Nie porównuj dziecka do innych dzieci, że robią coś lepiej niż ono. Oczywiście dziecko może coś poprawić i możemy go do tego zachęcać, ale bez porównań, krytyka powinna być konstruktywna, niech dotyczy danego zachowania, a nie całości osobowości. 

Dasz radę

Gdy okazujesz dziecku wsparcie i pokazujesz mu, że w nie wierzysz, budujesz poczucie własnej wartości, co daje mu podstawę, do wiary w to, że poradzi sobie z przeciwnościami i że da radę cokolwiek się stanie. Pamiętaj też, by nie rozwiązywać za niego problemów, możesz mu doradzić, wspierać i pomagać w szukaniu rozwiązań, ale nie rozwiązuj ich za niego. Szanuj też wybory dziecka, nie mów, że zrobisz coś lepiej, jeśli coś wybierze niech tak będzie. Począwszy od tego, co dziecko chce ubrać, a skończywszy na tym, jakich znajomych sobie wybiera. Pozwól też zauważyć dziecku, że jego wybory mają konsekwencje. 

Córka czująca twoją akceptację, będzie czuła się silna. Naucz też dziecko radzenia sobie z porażką. Uświadom, mu że to nie koniec świata, że jeszcze wiele razy się to zdarzy, że porażki są potrzebne i wiele można się z nich nauczyć i że to naturalna kolej rzeczy. Wspieraj też dziecko w przeżywanych przez nie uczuciach i emocjach, które są naturalne. Niech dziecko nie tłumi uczuć, ale mądrze je wyraża. Wspierać będziesz go też słuchając co ma do powiedzenia, dzięki czemu poczuje się ważne.

Choć powyższe rady wydają się może dość zwyczajne, wcale nie są łatwe do wprowadzenia. A jak Wy wspieracie swoje córki? 

Podobne artykuły

JAK SUROWE WYCHOWANIE WPŁYWA NA DZIECKO?

Surowe, twarde wychowanie dziecka uznawane było niegdyś za odpowiednie. Wydawało się, że dziecko, któremu nie pozwalano na swobodę, będzie w przyszłości bardziej samodzielne i silne psychicznie. Dzisiejsze badania pokazują, że nic bardziej mylnego. Dzieci wychowywane w ten sposób bardziej narażone są na zaburzenia psychiczne oraz spadek samooceny!

Czytaj więcej

Stwórz swoje idealne miejsce pracy!

Nie jest łatwo pracować w otwartej przestrzeni biurowej, w której cały czas się coś dzieje. Ciągle napływające bodźce utrudniają skupienie, zwiększają stres i sprzyjają infekcjom. Dlatego dziś podpowiemy, jak stworzyć odpowiednie miejsce pracy do swoich wymagań, by czuć się w nim swobodniej i pracować efektywniej!

Czytaj więcej