WomanMagazine.pl

Picie alkoholu przed ciążą wpływa na rozwój dziecka?

O szkodliwym wpływie picia alkoholu w trakcie ciąży na dziecko wiedzą wszyscy. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, że alkohol może szkodzić już dużo wcześniej… zanim jeszcze dojdzie do zapłodnienia. Jeśli więc planujesz ciążę: uważaj! I nie ryzykuj zdrowia dziecka.

Standard Post with Image

Nie ulega wątpliwości, że picie alkoholu w ciąży wpływa destrukcyjnie na rozwój psychiczny, fizyczny i intelektualny dziecka. Upośledza działanie wielu malutkich narządów, uszkadza komórki nerwowe, a także zwiększa ryzyko poronienia. Największe prawdopodobieństwo uszkodzenia płodu zachodzi między 17 a 56 dniem od zapłodnienia, kiedy wiele kobiet jeszcze nie wie, że jest w ciąży! To jednak nie wszystko... Negatywne skutki może nieść za sobą picie alkoholu jeszcze przed ciążą.

To nie tylko uszkodzenie plemników u mężczyzn i pozbawienie organizmu ważnych witamin!

Norwescy naukowcy z Uniwersytetu w Bergen i Instytutu Zdrowia Publicznego dowiedli, że spożywanie alkoholu przed ciążą może odbijać się na zachowaniu behawioralnym dziecka. Rozpoczęto badania kobiet, które spodziewały się potomstwa, dowiadując się wielu istotnych rzeczy na temat spożywanego przez nie alkoholu. Kilka miesięcy później badano narodzone przez nie dzieci – ich stan zdrowia i zachowanie. W przeprowadzonym badaniu próbowano dowiedzieć się, jak często przyszłe mamy sięgały po alkohol jeszcze zanim zaszły w ciążę i jak się z tym czuły.

Wykazano, że u dzieci pań, które miały skłonności do spożywania dużej ilości alkoholu, stwierdzono możliwość wystąpienia problemów z wczesnym zachowaniem dziecka. Oczywiście nie można bagatelizować faktu, że picie alkoholu może wynikać ze stanów depresyjnych lub lękowych, co także wiąże się z wpływem na dziecko. Negatywny wpływ na maleństwo mają również problemy psychopatologiczne matki.

Nie warto bagatelizować wyników badania. Jeśli planujesz w najbliższym czasie zajść w ciążę – przystopuj. Niech Twój organizm będzie w pełni zdrowy i gotowy na przyjęcie maluszka.

Jeśli jest już za późno, pamiętaj, że tylko wczesna interwencja może zapobiec temu, aby skutki stały się długofalowe!

 

Podobne artykuły

JAK SUROWE WYCHOWANIE WPŁYWA NA DZIECKO?

Surowe, twarde wychowanie dziecka uznawane było niegdyś za odpowiednie. Wydawało się, że dziecko, któremu nie pozwalano na swobodę, będzie w przyszłości bardziej samodzielne i silne psychicznie. Dzisiejsze badania pokazują, że nic bardziej mylnego. Dzieci wychowywane w ten sposób bardziej narażone są na zaburzenia psychiczne oraz spadek samooceny!

Czytaj więcej

GOjump: TYDZIEŃ DZIECKA W NAJWIĘKSZYM PARKU TRAMPOLIN W MAŁOPOLSCE!

Już w najbliższy czwartek (26 maja) zaczyna się Tydzień Dziecka w parku trampolin GOjump przy ul. Centralnej 41a w Krakowie. Organizatorzy przygotowali moc atrakcji i dodatkowe zajęcia z trenerami (w cenie biletów). Wielki finał: 1 czerwca od godz. 16.00.

Czytaj więcej