WomanMagazine.pl

Rozmowy z dziećmi o dojrzewaniu – rola ojca

Wydawać by się mogło, że w dzisiejszych czasach potrafimy rozmawiać o wszystkim, jednak nadal tematyka dojrzewania wywołuje poczucie zakłopotania u rodziców, niezależnie od płci.Kampania „Porozmawiajmy Mamo” koncentruje się przede wszystkim na wspieraniu mam w prowadzeniu rozmów z nastoletnimi córkami m.in. o pierwszej miesiączce. Jednak nie zapominamy również o ojcach, a zbliżający się Dzień Ojca

Standard Post with Image

jest pretekstem do zwrócenia uwagi na to, jak ważna jest ich postawa oraz otwarta komunikacja w tej sferze.

Miesiączka w wielu polskich domach jest wciąż tematem tabu, a ciężar przygotowania dziewczynki do zmian towarzyszących dojrzewaniu przenoszony jest na szkołę. Jak pokazały wyniki badania przeprowadzonego w 2018 roku przez Kantar Polska[1], matki nie wiedzą w jaki sposób rozmawiać z córkami na temat menstruacji i dojrzewania. Ta sytuacja dotyczy również mężczyzn, wielu z nich nie jest gotowych do podjęcia rozmowy na „te tematy”. Często wynika to z doświadczenia wyniesionego z domu, gdzie rodzicie np. unikali poruszania tematu dojrzewania, a matki i siostry ukrywały fakt, że mają miesiączkę. Tę sytuację pogłębia traktowanie okresu jako tematu wyłącznie „kobiecego”. Tymczasem uczestniczenie ojca w tym aspekcie edukacji i rozwoju jest bardzo ważne.

Unikanie przez rodziców tematu menstruacji i dojrzewania często wynika z ich niewiedzy czy wstydu przed poruszaniem intymnych kwestii z dziećmi. Jednak ani szkoła, ani rówieśnicy nie zastąpią szczerej rozmowy z dzieckiem na temat tego, co dzieje się z organizmem podczas dojrzewania i czym jest menstruacja. Jeśli do tej pory jako rodzice omijaliśmy ten temat, warto przełamać tabu” - mówi Agnieszka Górecka, ekspertka kampanii „Porozmawiajmy Mamo”, Wiceprezeska Fundacji Edukacji Społecznej, pedagożka, edukatorka seksualna. „Na początek, aby zadbać o swój komfort należy poszukać informacji na temat dojrzewania i menstruacji z wiarygodnych źródeł. Zarówno w księgarniach, jak i w Internecie można znaleźć liczne materiały, które w przystępny i rzetelny sposób przedstawiają zagadnienie cyklu menstruacyjnego, miesiączki, owulacji i towarzyszących im zmian. Pomoże to w podjęciu rozmowy z dziećmi, nawet jeśli nigdy nie poruszaliśmy tego tematu wcześniej. Pamiętajmy, że na budowanie relacji nigdy nie jest za późno. Warto się również zastanowić, w jaki sposób my jako tata czy mama podchodzimy do menstruacji. W dużej mierze to jak rodzice mówią o miesiączce, czy mąż wspiera kobietę w tym czasie czy unika tematu i wstydzi się pójść do sklepu po podpaski, odzwierciedli się w tym, jak będą ten temat traktowały dzieci” - zaznacza Górecka.

Tata okazując córce wsparcie w tym szczególnym czasie, jakim jest dojrzewanie, daje jej również poczucie bezpieczeństwa i pewności siebie, a poprzez swoją mądrą reakcję uczy, że menstruacja nie jest powodem do wstydu, a czymś normalnym i naturalnym. Dotyczy to również rozmów z synami.

Nie można zapominać o edukacji chłopców. Ich niewiedza w tej kwestii jest najczęstszym źródłem niechęci i obrzydzenia oraz podtrzymuje tabu wokół miesiączki. Chłopiec tak samo jak dziewczynka, powinien wiedzieć czym jest miesiączka, jak przebiega, że czasem towarzyszy jej ból i dyskomfort. Młody mężczyzna, który posiada taką wiedzę i temat ten nie stanowi dla niego tabu, nie będzie wyśmiewał swoich koleżanek, gdy usłyszy, że mają okres lub wypadnie im z plecaka podpaska” - mówiKamila Raczyńska-Chomyn, ekspertka kampanii „Porozmawiajmy Mamo”, edukatorka seksualna, znana również jako Pani Miesiączka. „Ponadto młodzi chłopcy kiedyś będą mieli partnerkę, żonę i może również własną córkę. Wynosząc dobre wzorce ze swojego domu będą mieli większe szanse, aby być dla nich realnym wsparciem” - dodaje Kamila Raczyńska.

Celem projektu „Porozmawiajmy Mamo” jest przekazanie rodzicom pomocnych narzędzi do rozmowy z dziećmi, nie tylko w kontekście nadchodzących zmian fizjologicznych u dziewcząt, ale również zmian związanych z psychiką i emocjami młodej, dojrzewającej kobiety. W ramach kampanii powstała specjalna platforma edukacyjna www.porozmawiajmymamo.pl stworzona we współpracy z Fundacją Kosmos dla Dziewczynek, na której można zapoznać się z materiałami, przygotowanymi przez ekspertów. Działania prowadzone są również na kanale YouTube „Porozmawiajmy Mamo” oraz kanale społecznościowym Facebook, poprzez akcję hasztagową w mediach społecznościowych #porozmawiajmymamo. We wrześniu rozpocznie się także cykl webinarów edukacyjnych skierowanych do rodziców dojrzewających dzieci.

Organizatorem kampanii „Porozmawiajmy Mamo” jest firma Sanofi. Partnerem inicjatywy jest Fundacja Edukacji Społecznej.

 


[1]Raport z badania jakościowego „Młode kobiety” przeprowadzonego na zlecenie Sanofi. Celem badania było uzyskanie odpowiedzi na pytania: „Jak kobiety wspominają pierwszą miesiączkę? Skąd czerpały wiedzę na temat miesiączki? Jakie mają postawy i podejście do menstruacji?”. Badanie Kantar Polska wykonano metodą wywiadów indywidualnych i grupowych w terminie grudzień 2017 − styczeń 2018. Dane w posiadaniu firmy.

Podobne artykuły

Brigitte Macron – jej rola w sukcesie męża

Emmanuel Macron został wybrany przez Francuzów na ósmego prezydenta V Republiki. Jak sam twierdzi, nie stał by się tym, kim jest, gdyby nie jego żona – Brigitte. Gdy sieć zalewają memy szydzące z metryki przyszłej pierwszej damy, my chcemy rzucić nieco więcej światła na jej osobę. Wszakże to pełnoprawna współtwórczyni sukcesu politycznego swojego męża.

Czytaj więcej

Dzień Ojca już dziś!

Dziś piątek 23 czerwca, dzień naszych ukochanych ojców! Mimo że większość z nas o tym pamięta, nadal podanie konkretnej daty potrafi wprowadzić w zakłopotanie. Dziś rozwiewamy wszelkie wątpliwości! Zobacz, kiedy i w jaki sposób Dzień Ojca obchodzony jest na świecie.

Czytaj więcej