WomanMagazine.pl

Pierwsze święta po rozwodzie

Rozwód i rozstanie to trudny czas, każda z nas znosi go na swój sposób. Szczególnie trudnym czasem są dla nas święta, które z jednej strony wiążą się z pytaniami ze strony bliskich, a z drugiej z decyzjami dotyczącymi tego w jaki sposób możemy spędzić ten czas.

Standard Post with Image

Święta kojarzą nam się z byciem razem, miłością, wspólnie spędzonym czasem. Wszystko to sprawia, że jest nam jeszcze trudniej zmierzyć się ze swoimi uczuciami i wspomnieniami. To też trudny czas dla dzieci rodziców, którzy się rozstali, bez względu na ich wiek. Tymczasem, emocje jeszcze nie opadły, a my musimy podjąć pewne kroki, które będą dobre zarówno dla nas, jak i naszych dzieci. Powinnyśmy pamiętać, na ile to możliwe, że rozstanie rodziców powinno być w miarę bezbolesne dla dziecka. Rodzice mogą się ze sobą nie dogadywać, ale nie powinno odbijać się to na dziecku. Nie sprawiajmy by dziecko czuło, że musi wybierać pomiędzy jednym, a drugim rodzicem. To w jaki sposób dziecko i wy spędzicie święta, warto ustalić odpowiednio wcześnie. Dzięki temu unikniecie niepotrzebnych zgrzytów, to trudne ale nie niemożliwe. Dla dziecka ta sytuacja również będzie bardziej komfortowa. Może dla dobra dziecka warto spędzić nieco czasu razem? Zaplanowanie świąt na pewno wymaga elastyczności ze strony obojga rodziców, różnie z tym bywa, ze względu na emocje i pretensje. Jednak nie mieszaj dziecka w dorosłe sprawy, nie zwierzaj mu się z rozterek i schowaj urazę. Jeśli zdecydowaliście, że dziecko spędzi czas z ojcem nie obarczaj go poczuciem winy. Niech dziecko wie jednak, że nie jesteście razem, nie oszukujmy go. Unikajmy jednak kłótni przy dzieciach.

Zadbaj o siebie

Pamiętajmy, że ból nie minie z dnia na dzień, potrzeba czasu. Rozwód to jedno z najbardziej stresujących zdarzeń w życiu. Dlatego tak ważne jest wszystko, co pozwoli nam wrócić do normy, na przykład wsparcie bliskich. Wykorzystaj wolne na odpoczynek, na złapanie oddechu, na pomyślenie o tym, w jaki sposób możesz wyjść z tego stanu. Nie izoluj się, spotykaj się z ludźmi, towarzystwo przychylnych ludzi dodaje siły i wiary. Nie dobijaj się, nie rozpamiętuj, nie biczuj się, nie oglądaj smutnych filmów, czy starych zdjęć. Nie dołuj się dodatkowo słuchaniem smutnej muzyki i nie wpędzaj się w depresję. Zajmij czymś głowę, z całą pewnością pomogą przedświąteczne zajęcia. Spisz na kartce przedświąteczne zadania, zrób listę rzeczy, które musisz kupić, upiec albo ugotować. Podejdź do całej tej krzątaniny zadaniowo, odhaczając, punkt po punkcie kolejne pozycje. Osiąganie celów dodaje pewności siebie, pozwala również na przywrócenie poczucia kontroli nad rzeczywistością. Masa spraw do załatwienia i dogrywanie szczegółów oznacza brak czasu na rozdrapywanie ran.

Jeśli nie chcesz, by rodzina poruszała temat twojego rozstania, grzecznie ich o tym poinformuj. Dzięki temu unikniesz kłopotliwych pytań, dociekań czy dyskusji. Niestety czasami niektórzy lubią drążyć, dlatego, konkretna informacja będzie najlepsza. Jednocześnie nie wstydź się prosić o pomoc, która absolutnie nie jest przejawem słabości. Warto zmieniać świąteczne zwyczaje, które kojarzą nam się z przeszłością. Jeśli zawsze spędzaliśmy czas w domu warto rozważyć wyjazd. Zmień standardowe menu na coś nowego, ale przede wszystkim zapewnij sobie odpowiednią ilość snu, dobrze się odżywiaj i ruszaj! Rozstanie to trudny czas, ale on minie. Jeśli jest ci trudno poszukaj pomocy, choćby wejdź na forum internetowe, zobaczysz co czują inni, a może udaj się do psychologa, porozmawiaj z przyjaciółką lub sięgnij po literaturę psychologiczną.

Podobne artykuły

ŚWIĘTA NA TWOJEJ GŁOWIE? ZOBACZ, JAK JE PRZEŻYĆ!

Mimo istotności z religijnego punktu widzenia, Święta Wielkanocne są spokojniej obchodzone niż Boże Narodzenie. Po pierwsze przerwa świąteczna trwa krócej, nie kończy się hucznym sylwestrowym zakończeniem, nie ma specyficznego klimatu mrozu i pasterki, nie pachnie wigilijnymi potrawami… Mimo wszystko Wielkanoc potrafi być naprawdę piękna, trzeba tylko dobrze przygotować się na ten czas!

Czytaj więcej

Dieta cukrzyka kontra Wigilia i Święta

Leczenie cukrzycy, zwłaszcza typu 2, opiera się o przestrzeganie właściwie zbilansowanej diety. Jej założenia nie różnią się bardzo od ogólnych zaleceń dotyczących zdrowego żywienia. Diabetycy muszą jednak bardziej rygorystycznie przestrzegać tych zasad... również w święta. Przeczytaj poniższy tekst i nie trać głowy przy stole uginającym się pod ciężarem świątecznych smakołyków.

Czytaj więcej