WomanMagazine.pl

Jak radzić sobie z toksycznymi osobami?

Chyba każda z nas zna choć jedną toksyczną osobę, przy której nasze samopoczucie znacznie się obniża, a nastrój gwałtownie się pogarsza. Wampiry emocjonalne, bo tak czasami ich nazywamy, to osoby, które odbierają życiową energię. Jak możemy sobie z nimi radzić?

Standard Post with Image

Jak rozpoznać toksyczne osoby?

Wampir nie zawsze wydaje się groźny na pierwszy rzut oka. Nie każdy wampir ma też świadomość swojej toksyczności, a mimo to jest szkodliwy dla swojego otoczenia. Toksyczność może przybrać różne oblicza. Czasami to koleżanka z pracy, która nieustannie potrzebuje twojej pomocy w rozwiązywaniu problemów. Lista oczekiwań wciąż rośnie, a ty nie otrzymujesz nic w zamian. Ani się nie obejrzysz się, a poświęcasz tej osobie coraz więcej uwagi, czasu i środków. Relacja pozostaje jednak jednostronna, bo ona jest zajęta swoimi nieszczęściami i nigdy się nie odwdzięcza. Oczywiście nie oznacza to, że mamy jej nie pomagać ale ustalmy granice.

Toksyczne osoby mogą wykazywać jednak różne zachowania, niektóre z nich żądają nieustannego podziwu, skupiają się wyłącznie na sobie, są przekonane o swojej wyższości. Ty sama jesteś pod jej wrażeniem i czujesz się zaszczycona, gdy zwraca na ciebie uwagę. Jej prawdziwy cel to zmniejszyć poczucie twojej wartości. Stale podkopuje więc twoją samoocenę. Jeszcze inny typ toksycznej osobowości to osoba, która nieustannie się obraża i wszystkiego czepia, na każdym kroku chce ci udowodnić, że nie masz racji albo że robisz coś źle. Ten typ jest hałaśliwy i obrażalski, łatwo sprowokować go do sprzeczki. Wbrew temu, co twierdzi nie jest perfekcjonistą, za to uwielbia konflikty.

Wspomniane typy, to tylko przykłady, tak naprawdę toksyczność może mieć rożne oblicza. Jeśli ktoś nieustannie roztacza wokół siebie emocjonalnie złą atmosferę, to jest toksyczną osobą, cierpimy z powodu jej zachowania. Dlatego nie licz, że taka osoba zmieni się pod naszym wpływem. Osoby toksyczne bardzo często są z pozoru uprzejme i miłe. Toksyczny człowiek wie jak cię omamić i omotać. Jak się zachować i co powiedzieć. Wysłucha, wesprze, pomoże. Od czasu do czasu pokaże jednak swoją prawdziwą twarz. Toksyczne osoby bardzo często chcą, by cała uwaga skupiała się na nich. Wymagają wyciągania ich z opresji, nie biorą odpowiedzialności za to, co im się przytrafia. Mogą być podłe, próbują kontrolować innych przez emocjonalną manipulację. Nigdy nie możesz być pewna tego, jak zachowają się toksyczne osoby. Bardzo często testują cię oczekując od ciebie dowodów miłości albo przyjaźni. Toksyczne osoby lubią być przy tobie, gdy masz kłopot, aby ci pomóc. Wykorzystają każdą okazję, aby cię poniżyć. Brzmi groźnie i nieprzyjemnie? I tak właśnie jest. Toksyczni ludzie prezentują bardzo często negatywne nastawienie, potrafią być oceniający i sarkastyczni, są bardzo zaabsorbowani sobą, dlatego nie biorą pod uwagę tego, że mamy swoje życie i możemy nie mieć czasu. Więcej mówią, niż słuchają. Nieustannie kłamią. Chcą cię kontrolować i krytykują cię.

Jak radzić sobie z toksycznymi osobami?

Najlepiej byłoby ograniczyć kontakty z taką osobą do minimum, jeśli to możliwe zerwijmy z nią zupełnie kontakt, ale jeśli nie, określ wcześniej formę tych interakcji. Utrzymuj ją na dystans, spotykaj się, gdy naprawdę trzeba. Nie dawaj się wciągnąć w niepotrzebne dyskusje, nie usprawiedliwiaj się przed taką osobą. One nie szukają porozumienia, chcą wyjść zwycięsko z każdej sytuacji, druga strona się nie liczy. Niech kontakt będzie możliwie krótki, uprzejmy ale powierzchowny i chłodny. Jeśli pracujesz z taką osobą, określ dokładnie co masz wykonać ty, a co ona. Bądź konsekwentna, to dobra okazja by ćwiczyć egzekwowanie osobistych granic. Masz prawo do bycia traktowaną z szacunkiem, możesz wyrażać swoje opinie i potrzeby, ale niektórzy ludzie tego nie respektują. Nie udawajmy, że toksyczne zachowania są ok, nie znajduj usprawiedliwiania dla ciągłych kłótni, nie chodź koło nich na palcach. Tacy ludzie nie mają granic. Nie daj się obrażać i lekceważyć. Nie bierz toksycznego zachowania na siebie, to nie ty jesteś powodem. Pamiętaj o swoich potrzebach i nie daj się zgnieść.

Podobne artykuły

MEZOTERAPIA MIKROIGŁOWA DAJE TAKIE EFEKTY JAK TRADYCYJNY LIFTING?

O mezoterapii mikroigłowej rozmawiamy z doświadczoną kosmetolog Kamilą Osowską. W swojej klinice w Krakowie posiada najnowocześniejsze rollery do wykonania zabiegu. Czy pozwalają uzyskać efekt liftingu bez skalpela? Jak wygląda zabieg? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w naszej rozmowie.

Czytaj więcej

JAK SUROWE WYCHOWANIE WPŁYWA NA DZIECKO?

Surowe, twarde wychowanie dziecka uznawane było niegdyś za odpowiednie. Wydawało się, że dziecko, któremu nie pozwalano na swobodę, będzie w przyszłości bardziej samodzielne i silne psychicznie. Dzisiejsze badania pokazują, że nic bardziej mylnego. Dzieci wychowywane w ten sposób bardziej narażone są na zaburzenia psychiczne oraz spadek samooceny!

Czytaj więcej