WomanMagazine.pl

Jak być autentyczną?

Zmieniać się, nie zmieniać? Słuchać opinii innych osób, nie słuchać? Mieć dobre relacje ze sobą i z innymi. Jak to wszystko pogodzić?

Standard Post with Image

Od chwili przyjścia na ten świat jesteśmy nieustannie oceniane, słysząc opinie z ust innych osób zastanawiamy się - to jakie w końcu powinnyśmy być? Z jednej strony chcemy być lubiane z drugiej żyć w zgodzie ze sobą. Jak pozostać w tym zgiełku i szumie sobą?

Bycie autentyczną

Bycie sobą zawsze wymaga odwagi, podobnie jak otwarcie się przed drugą osobą jest trudne, wymaga siły i wyjścia poza strefę komfortu oraz zaufania do siebie i drugiej osoby. Po pierwsze pamiętaj, że masz prawo być kim chcesz, nie musisz spełniać wymagań innych. Tymczasem bardzo często próbujemy się przypodobać innym, spełnić ich oczekiwania, zyskać ich akceptację. To na swój sposób naturalne, poczucie akceptacji i przynależności wywodzi się jeszcze z czasów pierwotnych, wtedy bycie częścią grupy, plemienia, zapewniało nam przetrwanie. Dzisiaj nie jest ono niezbędne.  Nie umrzemy bez towarzystwa innych, chociaż może nam być trudno. 

Przestań udawać

Bycie autentyczną sprawia, że nie musisz udawać, nie musisz się też bać, że zostanie odkryta twoja prawdziwa natura. To daje poczucie pewności siebie i luz. Bycie autentyczną wiąże się też z głębszymi relacjami i budową mocniejszych związków. Bycie autentyczną to działanie w zgodzie ze sobą, aby być jednak autentyczną, musisz poznać siebie samą lepiej, to jakie są twoje cele, wartości. Istotne jest również to, aby otaczać się ludźmi, którzy nas wspierają, pozwalają nam być sobą, akceptują nas, nie bombardują nas krytyką. Każda z nas obawia się odrzucenia i braku akceptacji, jednocześnie otwarcie się i przyjęcie nas przez innych takimi, jakimi jesteśmy sprawia, że czujemy się ze sobą lepiej. 

Autentyczność - to się opłaca

Chociaż bycie sobą nie zawsze jest łatwe, to z czasem przyniesie więcej korzyści niż strat. Przede wszystkim będziesz ufać sobie, a bycie sobą zawsze zapewni ci spójność. Aby być autentyczną musisz wiedzieć kim jesteś, poświęć trochę czasu na to, zastanów się w spokoju i samotności. W uczciwej komunikacji chodzi o to, by mówić o tym, co masz na myśli, szanując siebie i innych. Autentyczność zwiększa siłę charakteru, również wtedy, gdy wszyscy wokoło naciskają, by być określoną osobą lub prezentować określone wartości. Podporządkowanie się innym wbrew temu, co czujemy, wiąże się z brakiem spójności, walką ze sobą, płacimy za to dużą cenę. Rezygnujemy z siebie, ze swoich marzeń, ambicji, stylu życia. Ludzie realizujący swoje życie w zgodzie ze sobą, są szczęśliwsi i zdrowsi. 

Autentyczność to tak naprawdę nic innego, jak poznanie siebie i życie w zgodzie ze sobą i naszymi wartościami. Autentyczność wiąże się z rezygnacją z życia pozorami, powinnościami czy spełnianiem cudzych oczekiwań, od tej pory nie będziemy zadowalać innych, ale siebie. 

Jako dziecko byłyśmy autentyczne, z czasem się tego oduczyłyśmy, poprzez zachowanie rodziców czy dorosłych. Karcąc nas uświadamiali nam, że bycie autentycznymi nam się nie opłaca. Dlatego bycie prawdziwymi to próba powrotu do siebie. Autentyczność to nic innego, jak życie według własnych wartości i celów. Niezależnie od presji otoczenia zachowujesz się w zgodzie ze swoimi wartościami. Jesteś uczciwa wobec siebie i innych ludzi.

Podobne artykuły

MEZOTERAPIA MIKROIGŁOWA DAJE TAKIE EFEKTY JAK TRADYCYJNY LIFTING?

O mezoterapii mikroigłowej rozmawiamy z doświadczoną kosmetolog Kamilą Osowską. W swojej klinice w Krakowie posiada najnowocześniejsze rollery do wykonania zabiegu. Czy pozwalają uzyskać efekt liftingu bez skalpela? Jak wygląda zabieg? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w naszej rozmowie.

Czytaj więcej

Największy sukces? Być mamą, żoną i... sportowcem! – rozmowa z Kamilą Krzak

„Bycie mamą to wyzwanie. Bycie pracującą mamą – jeszcze większe. A bycie pracującą mamą sportowcem to ciągły wyścig z czasem”. Zapraszamy do inspirującej rozmowy z Kamilą Krzak, Mistrzynią karate, która zdradza swój przepis na szczęśliwe życie zawodowe i prywatne!

Czytaj więcej