1. Chcesz robić wszystko perfekcyjnie. I wkurzasz się, kiedy Ci to nie wychodzi. Jeśli jesteś pracoholiczką, jesteś także perfekcjonistką. Twoja praca musi być wykonana na 100% i denerwujesz się, kiedy nie jest. Wtedy dajesz z siebie jeszcze więcej i zamykasz w błędnym kole pracy.
2. Nie doceniasz się. Co jest trochę powiązane z punktem pierwszym. Twoje działania są stosunkowo dobre, ale mogłyby być jeszcze lepsze! A Tobie zależy na tym, aby dobrze wykonywać swoją pracę. Widzisz, jak wiele zrobiłaś, ale wydaje Ci się, że powinnaś robić jeszcze więcej. Drugą możliwością jest brak wiary we własne umiejętności i w to, że potrafisz.
3. Jesteś zbyt ambitna. Mimo że niektóre zadania nie wymagają aż tak wielkiego zaangażowania, Ty angażujesz się całą sobą. Chcesz robić więcej, niż jest to potrzebne. Pomagasz, tworzysz kolejne pomysły i... nie byłoby w tym nic złego...
4. Poświęcasz się. Trzeba zostać dłużej kolejny dzień z rzędu? Żaden problem. A może zrobić coś dla kogoś nieodpłatnie? Jasne. Twoje uwielbienie do pracy nie ma granic dlatego dajesz się wykorzystywać na różnych polach.
5. Denerwujesz się, kiedy nie ma Cię w pracy. To niezbyt przyjemne uczucie. Wyjeżdżasz z rodziną na urlop i zamiast cieszyć się jej towarzystwem, zastanawiasz się, co się dzieje w Twojej pracy. Klient chce się z Tobą skontaktować? A może po powrocie czekają na Ciebie zaległości? Lepiej jakbyś była i miała nad wszystkim kontrolę.
6. Czujesz się niezastąpiona. Tak jak w przypadku punktu 5. w pracy powinnaś być zawsze. W końcu jesteś jedyną osobą, która może to wszystko wykonać. Przecież nikt się na tym nie zna tak dobrze, jak Ty. Bez Ciebie firma się zawali.
7. Nie masz wolnego czasu. Zauważyłaś ostatnio, że poza pracą nie interesuje Cię nic więcej. Nie masz ochoty wychodzić ze znajomymi a wcześniejsze hobby staje się mniej interesujące w obliczu pracy. A może po prostu nie masz tych wolnych chwil?
8. Oddalasz się od znajomych. Wcześniej dusza towarzystwa, obecnie karierowiczka. Tylko że poza pracą nie masz znajomych, a jeśli masz, to nie masz potrzeby utrzymywania z nimi kontaktu. W efekcie widujecie się coraz rzadziej, potem praktycznie w ogóle.
9. Późno wracasz z pracy. Bo musiałaś zrobić wszystko idealnie lub po prostu... nigdzie Ci się nie spieszyło. Można i tak...
10. Myślisz o pracy w wolnych chwilach. Mówisz o niej na każdym kroku. Zastanawiasz się, jakie wyzwania zawodowe przyniesie Ci nowy dzień. Mimo że powinnaś się relaksować, zaglądasz do tabelek z pracy i zastanawiasz się, co możesz tu jeszcze zdziałać.