WomanMagazine.pl

Sylwestrowe zwyczaje

Już dzisiaj sylwester, wspólne zabawy w domu i w lokalach staną się faktem. Właściwe pożegnanie starego roku nie jest jednak wcale takie łatwe, oto kilka zwyczajów i przesądów, o których warto pamiętać.

Standard Post with Image

Nasi dziadkowie wierzyli, że w tę noc nie może zabraknąć w domu opału, wody oraz ognia, dlatego gospodarze znosili do izby zapas drwa, a gospodynie czerpały wodę ze studni oraz zabezpieczały żar w popielniku, po to, by swobodnie rozdmuchać ogień w noworoczny poranek. Obfite zapasy w spiżarni miały odgonić biedę od domu. W sylwestra nie można było zajmować się sprzątaniem, ani wymiatać śmieci, by nie wymieść szczęścia z domu. Panny miały z kolei na zabawę sylwestrową założyć nowy element garderoby, by cieszyć się powodzeniem u płci przeciwnej w nadchodzącym roku. Tradycją było też otwieranie drzwi na oścież zaraz po przebudzeniu, aby zaprosić nowy rok do środka. Wierzono w to, że to dzień, który będzie odwzorowywał cały rok, dlatego obserwowano bacznie to, co się działo tego dnia. Pierwsza wchodząca do zagrody osoba mogła przynieść szczęście lub pecha. Szczęście przynosił mężczyzna, kobieta im piękniejsza, tym więcej nieszczęścia zapowiadała. Dlatego kobiety w tym dniu zostawały w domu, a mężczyźni kolędowali od domu do domu. Pilnowano, aby w domu niczego nie zabrakło dzięki temu miesiące miały być obfite i pełne pomyślności. Do tego czasu należało także spłacić długi i oddać pożyczone przedmioty, aby zacząć nowy rok z czystą kartą. Innym zwyczajem było spisanie przykrych wspomnień na kartkach i spalenie ich. Ogień rozpalany w sylwestra oznaczał symboliczne oczyszczenie.

Na Kaszubach wypędzano dawniej stary rok poprzez hałaśliwy obchód po wsi ze śpiewami i klekotkami. Im głośniej oraz radośniej zachowywano się tej nocy, tym szczęśliwszy miał być kolejny rok. Wiele osób wierzy, że od tego, jak spędzimy sylwestra zależy nasze szczęście w nowym roku.

Zwyczaje sylwestrowe w innych krajach

Istnieje wiele ciekawych sylwestrowych i noworocznych tradycji wywodzących się z innych krajów, na przykład w Grecji gość, który znajdzie monetę w świątecznym cieście może spodziewać się pomyślnego roku. Grecy, którzy wybierają się na imprezę sylwestrową do znajomych, muszą przynieść gospodarzom kamień. W Hiszpanii o północy należy zjeść 12 winogron równo z uderzeniem zegara o północy. Najlepiej stojąc na lewej stopie.
By zapewnić sobie dobre relacje z innymi ludźmi w nowym roku, najpierw należy zażegnać konflikty w starym roku. Przepowiednie głoszą, że ten, kto nie zakończył konfliktów, nie może zbudować nowej prawdziwej przyjaźni z innymi ludźmi. W nowy rok należy wejść zatem z czystym sumieniem. Jeśli zaś chcesz, by nowy rok przyniósł ci dostatek i powodzenie finansowe, to na imprezie sylwestrowej musisz spróbować każdego smakołyku. Według przesądów ludowych obfite jedzenie w ostatni dzień roku zapewni bogactwo w kolejnym roku.

Podobne artykuły

Miłosne zwyczaje

MIŁOSNE ZWYCZAJE NA ŚWIECIE

Ile na świecie par, tak różne oblicza słowa „miłość”. Jedne wynikają z upodobań zakochanych, drugie zależą od narzuconych przez miejsce pochodzenia zwyczajów. W końcu nie bez powodu mówi się, że co kraj to obyczaj, a do tego miłosny!

Czytaj więcej

EUROPEJSKIE ZWYCZAJE WIELKANOCNE

W Szwecji przebiera się za wiedźmy, w Czechach goni z wierzbowymi gałązkami, a dla wielu krajów nietypowy jest nasz słowiański Śmigus-Dyngus! Zwyczajów Wielkiej Nocy jest mnóstwo – my przedstawiamy listę najciekawszych i najbardziej zróżnicowanych spośród nich.

Czytaj więcej