WomanMagazine.pl

EUROPEJSKIE ZWYCZAJE WIELKANOCNE

W Szwecji przebiera się za wiedźmy, w Czechach goni z wierzbowymi gałązkami, a dla wielu krajów nietypowy jest nasz słowiański Śmigus-Dyngus! Zwyczajów Wielkiej Nocy jest mnóstwo – my przedstawiamy listę najciekawszych i najbardziej zróżnicowanych spośród nich.

Standard Post with Image

Hiszpania

Ciekawa tradycja zachowała się w Hiszpanii, gdzie Wielkanoc jest czasem licznych spektakli i przedstawień, wystawianych w wielu miejscach w kraju. Stowarzyszenia religijne przygotowują wtedy procesje wielkanocne, w których odgrywana jest retrospekcja Drogi Krzyżowej – uczestnicy mają na sobie specjalne stroje – sutanny, czarne kaptury założone na głowę. Nie brakuje także dźwięków bębnów. W tym kraju szczególną uwagę przywiązuje się do śmierci Chrystusa.

Czechy

Świeckie Czechy obchodzą Wielkanoc nietypowo. Tylko jeden dzień uznawany jest za szczególnie ważny – Wielki Piątek. Pozostałe dni maja przyporządkowane kolory: środa - czerń, czwartek – zieleń, sobota – biel. Wielki Tydzień jest czasem dużych jarmarków, na których można kupić słodkości, malowane jajka, a także wierzbowe rózgi – „pomlazki”, z którymi chłopcy gonią dziewczęta w Poniedziałek Wielkanocny, by otrzymać słodycze i pisanki.

Niemcy

Nasi zachodni sąsiedzi mają ciekawą tradycję ubierania drzewek i przybierania bukietów kolorowymi pisankami. W niedzielę Wielkiej Nocy w różnych częściach domu i ogrodu ukrywa się słodycze, które później odnajdywane są przez dzieci. Upominki dawane są również w wielkich papierowych jajkach.

Szwecja

Szczególnie nietypowe zwyczaje spotkamy w Skandynawii, gdzie popularnym zwyczajem jest Paskkaerringar, który podobnie do amerykańskiego Halloween polega na przebieraniu się przez dziewczynki za wiedźmy. Mają tym samym symbolizować wielkanocne babki. Następnie chodzą po domach, zbierając słodycze i wykrzykując: „Glad Påsk!”, co oznacza „Wesołej Wielkanocy!” i jest słynnym świątecznym okrzykiem.

Polska

Nietypowym z europejskiego punktu widzenia zwyczajem jest Lany Poniedziałek. Oblewanie wodą jest symbolem oczyszczenia i wywodzi się z tradycji sprzed tysiąca lat – Śmigus-Dyngus symbolizuje Chrzest Mieszka I z 966 roku, który zapoczątkował w Polsce chrześcijaństwo.

 

Podobne artykuły

Miłosne zwyczaje

MIŁOSNE ZWYCZAJE NA ŚWIECIE

Ile na świecie par, tak różne oblicza słowa „miłość”. Jedne wynikają z upodobań zakochanych, drugie zależą od narzuconych przez miejsce pochodzenia zwyczajów. W końcu nie bez powodu mówi się, że co kraj to obyczaj, a do tego miłosny!

Czytaj więcej

Zwyczaje świąteczne w innych krajach

Święta w Polsce kojarzą nam się z choinką, prezentami i kolacją wigilijną. A jak ten wyjątkowy czas obchodzi się w innych krajach?

Czytaj więcej