WomanMagazine.pl

Salvador Dali - artysta wyprzedzający swoją epokę

Salvador Dali to jedna z tych postaci, których nie trzeba nikomu przedstawiać. Sławę zdobył jako przedstawiciel surrealizmu. Malował, rzeźbił, pisał, tworzył grafiki i meble, był autorem kilku okładek Vogue'a, tworzył kostiumy i scenografie. Zaprojektował własne muzeum, a nawet swój nagrobek, gdyż uważał, że nikt nie zrobi tego lepiej. Dziś obchodziłby urodziny.

Standard Post with Image

Salvador Dali urodził się w 1904 roku w katalońskim miasteczku Figures. Jest jednym z najsłynniejszych artystów XX wieku. Początkowo związany był z różnymi ruchami awangardy. Jednak w 1929 roku przystąpił do surrealistów i to z tym kierunkiem najczęściej był kojarzony. W 1939 André Breton, francuski poeta i teoretyk surrealizmu wykluczył go z grona przedstawicieli nurtu, a urażony Dali zerwał z nimi kontakt. Przeprowadził się do USA, gdzie cieszył się uznaniem i zrozumieniem.

 

Moda w życiu artysty

 Ekscentryczny artysta uwielbiał zwracać na siebie uwagę. O swój wizerunek dbał obsesyjnie. Dali nie tylko tworzył sztukę, ale sam się w nią zamieniał. Ważną częścią jego życia była moda. Projektował kapelusze i marynarki. Tworzenie ich było tak samo ważne jak rzeźba, czy malarstwo. Uważał modę za pełnoprawną dziedzinę sztuki. Gala- żona, muza i managerka Salvadora przedstawiła męża projektantce Elsie Schiaparelli, ich znajomość od razu zaowocowała ciekawymi projektami. Marynarka z szufladami zamiast kieszeni, kapelusz w kształcie buta, suknia z wypustkami układającymi się w kształt ludzkiego szkieletu to projekty, które przeszły do historii tego duetu.

 

Dali współpracował również z Coco Chanel, projektując biżuterię oraz odzież. Razem tworzyli balet ‘Bachanale’, Dali tworzył scenografię, a Chanel kostiumy. Francuska projektantka stała się  inspiracją dla surrealisty do stworzenia kolekcji własnych perfum. Mimo poświęcenia modzie w tym okresie, Dali nie rezygnował z malarstwa i rzeźby. Równolegle powstała słynna sofa w kształcie ust Mae West.

Wielu artystów, którzy zazdrościli Dalemu sławy i rozgłosu krytykowało go za szeroką działalność, zarzucając mu chciwość i zamiłowanie do luksusu. Dziś uważa się, że to dzięki prężnej działalności Gali Salvador odniósł tak ogromny sukces jeszcze za życia. Bowiem to ona poznawała go z wpływowymi ludźmi i promowała jego twórczość. To jej zawdzięczał możliwość stworzenia okładek Vogue’a w latach 1939-1944.

 

Dali stał się inspiracją dla wielu malarzy, projektantów i grafików. Marzył o nieśmiertelności. Poprzez jego sztukę, która jest wiecznie żywa, można powiedzieć, że osiągnął swój cel.

 

 

Podobne artykuły

Czy rzeczywiście myjesz… swoją twarz?

Kobiety w różnym wieku – pytane, czy myją codziennie swoją twarz, ze zdumieniem i lekkim oburzeniem, odpowiadają zawsze, że tak. Wystarczy jednak zadać jeszcze jedno pytanie, by okazało się, że to, co uważają za mycie, z rzeczywistym oczyszczaniem skóry twarzy ma niewiele wspólnego…

Czytaj więcej

Otwórz swoją lodówkę na innych

Chyba nie ma takiej gospodyni, której nie zdarzyło się wyrzucić do kosza całkiem dobrego i przydatnego jeszcze do spożycia posiłku. Przyczyny bywają różne: gotujemy za dużo na raz dla zbyt małej ilości osób, wyjeżdżamy na wakacje i opróżniamy lodówkę, szalejemy kulinarnie praktycznie z okazji każdych świąt…

Czytaj więcej