WomanMagazine.pl

Salvador Dali - artysta wyprzedzający swoją epokę

Salvador Dali to jedna z tych postaci, których nie trzeba nikomu przedstawiać. Sławę zdobył jako przedstawiciel surrealizmu. Malował, rzeźbił, pisał, tworzył grafiki i meble, był autorem kilku okładek Vogue'a, tworzył kostiumy i scenografie. Zaprojektował własne muzeum, a nawet swój nagrobek, gdyż uważał, że nikt nie zrobi tego lepiej. Dziś obchodziłby urodziny.

Standard Post with Image

Salvador Dali urodził się w 1904 roku w katalońskim miasteczku Figures. Jest jednym z najsłynniejszych artystów XX wieku. Początkowo związany był z różnymi ruchami awangardy. Jednak w 1929 roku przystąpił do surrealistów i to z tym kierunkiem najczęściej był kojarzony. W 1939 André Breton, francuski poeta i teoretyk surrealizmu wykluczył go z grona przedstawicieli nurtu, a urażony Dali zerwał z nimi kontakt. Przeprowadził się do USA, gdzie cieszył się uznaniem i zrozumieniem.

 

Moda w życiu artysty

 Ekscentryczny artysta uwielbiał zwracać na siebie uwagę. O swój wizerunek dbał obsesyjnie. Dali nie tylko tworzył sztukę, ale sam się w nią zamieniał. Ważną częścią jego życia była moda. Projektował kapelusze i marynarki. Tworzenie ich było tak samo ważne jak rzeźba, czy malarstwo. Uważał modę za pełnoprawną dziedzinę sztuki. Gala- żona, muza i managerka Salvadora przedstawiła męża projektantce Elsie Schiaparelli, ich znajomość od razu zaowocowała ciekawymi projektami. Marynarka z szufladami zamiast kieszeni, kapelusz w kształcie buta, suknia z wypustkami układającymi się w kształt ludzkiego szkieletu to projekty, które przeszły do historii tego duetu.

 

Dali współpracował również z Coco Chanel, projektując biżuterię oraz odzież. Razem tworzyli balet ‘Bachanale’, Dali tworzył scenografię, a Chanel kostiumy. Francuska projektantka stała się  inspiracją dla surrealisty do stworzenia kolekcji własnych perfum. Mimo poświęcenia modzie w tym okresie, Dali nie rezygnował z malarstwa i rzeźby. Równolegle powstała słynna sofa w kształcie ust Mae West.

Wielu artystów, którzy zazdrościli Dalemu sławy i rozgłosu krytykowało go za szeroką działalność, zarzucając mu chciwość i zamiłowanie do luksusu. Dziś uważa się, że to dzięki prężnej działalności Gali Salvador odniósł tak ogromny sukces jeszcze za życia. Bowiem to ona poznawała go z wpływowymi ludźmi i promowała jego twórczość. To jej zawdzięczał możliwość stworzenia okładek Vogue’a w latach 1939-1944.

 

Dali stał się inspiracją dla wielu malarzy, projektantów i grafików. Marzył o nieśmiertelności. Poprzez jego sztukę, która jest wiecznie żywa, można powiedzieć, że osiągnął swój cel.

 

 

Podobne artykuły

Gdzie możemy poznać swoją drugą połówkę?

Narzekasz na to, że wciąż jesteś sama? Wiosna to doskonały czas, by coś z tym zrobić, oto kilka pomysłów, na to, gdzie możesz znaleźć swoją drugą połowę.

Czytaj więcej

Czy rzeczywiście myjesz… swoją twarz?

Kobiety w różnym wieku – pytane, czy myją codziennie swoją twarz, ze zdumieniem i lekkim oburzeniem, odpowiadają zawsze, że tak. Wystarczy jednak zadać jeszcze jedno pytanie, by okazało się, że to, co uważają za mycie, z rzeczywistym oczyszczaniem skóry twarzy ma niewiele wspólnego…

Czytaj więcej