WomanMagazine.pl

Protest kobiet w Cannes

Cate Blanchett, Salma Hayek, Agnes Varda i Marion Cotillard stanęły na czele protestu kobiet w Cannes. Łącznie aż 82 kobiety protestowały przeciwko dyskryminacji w branży filmowej.

Standard Post with Image

O co walczyły kobiety? 82 kobiety związane ze światem filmu przemaszerowało po czerwonym dywanie w Cannes i na schodach prowadzących do Pałacu Festiwalowego w Cannes zaprotestowało przeciwko dyskryminacji kobiet w branży, wśród nich znalazły się między innymi Cate Blanchett, Helen Mirren, Marion Cotillard, Kristen Stewart, Salma Hayek. Liczba 82 kobiet nawiązuje do liczby reżyserek, których filmy startowały w konkursie głównym w ciągu ostatnich 71 lat. Dla porównania reżyserów było 1688.

Cate Blanchett, przewodnicząca tegorocznego jury konkursu wygłosiła przemówienie, które miało uzmysłowić, że kobiety są dyskryminowane w branży filmowej. Aktorka przypomniała, że od początku istnienia festiwalu w Cannes, Złotą Palmę wręczano 71 razy reżyserom mężczyznom i tylko dwóm reżyserkom: Jane Campion i Agnès Vardze, obecnej na proteście. Protest kobiet odbył się przed premierą filmu "Girls of the Sun" Evy Husson, jednej z trzech kobiet spośród grona 21 reżyserów, którzy walczą w konkursie głównym.

Po przeprowadzonym proteście, podczas poniedziałkowej konferencji prasowej dyrektor festiwalu, Thierry Fremaux, obiecał, że w przyszłości przedstawiciele filmowej imprezy zadbają o to, by w oficjalnej selekcji znajdowało się więcej filmów realizowanych przez kobiety.

71. edycja festiwalu filmowego w Cannes rozpoczęła się na początku ubiegłego tygodnia i potrwa do 19 maja.

Podobne artykuły

Polki w czołówce przedsiębiorczych kobiet!

W 2017 roku aż 8,1% Polek prowadzi lub zakłada nową firmę! Co ciekawe, dwa lata temu aktywnością w biznesie odznaczało się jedynie 6% kobiet.

Czytaj więcej

Z cukrzycą w łóżku, kilka słów do kobiet...

Istnieje bardzo bogata dokumentacja naukowa dotycząca zaburzeń płodności u chorych na cukrzycę, znacznie zaś mniejsza jest liczba badań dotycząca zaburzeń seksualnych. W badaniach porównawczych dwóch grup – diabetyczek i kobiet zdrowych będących w tym samym przedziale wiekowym – wykazano, że 35,2% kobiet z cukrzycą nie miało orgazmu, podczas gdy w grupie kobiet zdrowych tylko 6%!

Czytaj więcej