WomanMagazine.pl

Play Poland Film Festival  już niebawem

W skali globalnej, ostatni rok unaocznił nam, że w obliczu pewnych wydarzeń trzeba wykazać się elastycznością i szybko dostosować się do nowej rzeczywistości. Siódma edycja Play Poland Film Festival wraca w czasach pandemii w nowej formie.

Standard Post with Image
Jest to możliwe dzięki współpracy z The Blob Studio, które opracowało internetową formułę festiwalu z wykorzystaniem platformy VOD.
 

Przeniesienie PPFF do sieci oznacza, że będzie on dostępny dla szerszego grona widzów w zaciszu ich własnego domu. Siedzibą festiwalu niezmiennie pozostaje Edynburg w Szkocji, gdzie widzowie będą mogli obejrzeć w kinie Filmhouse zestaw nowych filmów pełnometrażowych oraz wystawę ilustracji Daniela Mroza. Tegoroczny program, którego główną oś stanowią: człowiek, społeczeństwo, kultura, ekologia, obejmie, obok pełnych metraży, etiudy studenckie, dramaty, animacje i dokumenty wyselekcjonowane przez partnerów festiwalu. Zobaczymy m.in. dzieła studentów Łódzkiej i Katowickiej Szkoły Filmowej, Studia Wajdy, filmy stworzone przez Studio Munka oraz niezależnych twórców.

W tym roku program Play Poland Film Festival będzie składał się z dwóch modułów tematycznych. Jeden z nich skupiony będzie na relacjach międzyludzkich, zagadnieniach, z którymi ludzkość boryka się w dzisiejszych czasach, a drugi poświęcony będzie Stanisławowi Lemowi.
Rok 2021 został ogłoszony rokiem tego wybitnego pisarza z racji przypadającego we wrześniu stulecia jego urodzin.  Pokażemy filmy, które powstały na podstawie dzieł słynnego futurologa, który przewidział przyszłość? w której obecnie sie? znajdujemy. Stanisław Lem pisząc swoje powieści nie skupiał sie? na samej technologii, ale przede wszystkim rozpatrywał problemy, z jakimi człowiek jutra będzie sie? borykać. Filmom będzie towarzyszyć wystawa ilustracji autorstwa Daniela Mroza poświęconych prozie Lema.
 
Świat stoi na progu klęski ekologicznej. Naukowcy biją na alarm. Organizowane są konferencje, wiece mające na celu uświadamianie powagi sytuacji i nakłanianie społeczeństwa i rządów do podjęcia działań ratujących Ziemię. Korporacje wdrażają politykę pro-ekologiczną. Artyści i reżyserzy nie pozostają w tej sytuacji bierni. Obraz ma wszak bardzo dużą siłę przekazu i jest on narzędziem, które także zostaje wykorzystane w walce o naszą planetę. Filmy wyświetlane podczas festiwalu to w dużej mierze dokumenty o zanieczyszczeniu środowiska, eksploatacji zasobów naturalnych Ziemi, efekcie cieplarnianym, przemysłowej hodowli zwierząt, ale także różne wersje wizji przyszłości.
Play Poland Film Festival przyjrzy się poważnemu problemowi ludzkości, jakim jest dyskryminacja i nierówność ze względu na m.in. orientację seksualną, płeć i niepełnosprawność. Dyskryminacja jest jednym z przejawów wrogiego społecznie procesu nienawiści, który może ostatecznie przybrać bardzo niebezpieczną formę. W dzisiejszych czasach pojawia się ona również w rzeczywistości wirtualnej w formie cyberprzemocy. Mamy jedno życie, dlaczego więc nie możemy być szczęśliwi, dlaczego jesteśmy narażeni na wszechobecny hejt? Te oraz inne pytania stawiają twórcy wybranych filmów.

W programie pojawią się również filmy traktujące o problemach społecznych i psychologicznych, o trudnych relacjach rodzinnych. Czasy się zmieniły, połowa mieszkańców Ziemi ma stały dostęp do Internetu. Na co dzień jesteśmy narażeni na natłok nieprzefiltrowanych informacji, boimy się samotności, odizolowania, pandemii koronowirusa, katastrofy ekologicznej. Wszystko to prowadzi do zamętu i dezorientacji, często podsycanych przez nieodpowiedzialne media, których wiadomości trudno zweryfikować mniej doświadczonemu odbiorcy.
Będziemy prezentować filmy poruszające te tematy, widziane okiem polskich twórców filmowych. Znaleźliśmy inspirujące historie, które sygnalizują problem i zaintrygują widza, filmów, do których scenariusz napisało życie.
W programie Play Poland Film Festiwal 2021 każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego, coś, co go poruszy i skłoni do refleksji.

Zapraszamy 11-25 listopada ponad 1000 minut ważnego polskiego głosu w kinematografii!

 
 

Podobne artykuły

BELLA SKYWAY FESTIVAL

Rozpoczął się festiwal światła — Bella Skyway Festival w Toruniu. Festiwal potrwa do 28 sierpnia, więc można się jeszcze wybrać w najbliższy weekend. To świetlne widowisko odbywa się co roku, nieprzerwanie od 2009 r. i ma już swoją renomę!

Czytaj więcej

ZAPLANUJ MAJÓWKĘ JUŻ TERAZ!

Majówka, czyli przedsmak wakacji, czas odpoczynku i nabrania energii na kolejne miesiące. Warto więc wykorzystać ją w najlepszy dla siebie sposób – aktywnie bądź stawiając na odpoczynek!

Czytaj więcej