Na kilka dni gotyckie budynki miasta i brukowane ulice zostają oświetlone projekcjami świetlnymi. Światło jest tutaj środkiem i wyrazem artystycznym dla różnych przekazów. Tematem przewodnim tegorocznej edycji są zmiany. W tym roku przygotowaliśmy aż 20 świetlnych instalacji. Przez sześć festiwalowych dni, w godzinach od 20.30 do 24.00 będzie można zobaczyć zadziwiające, a zarazem zachwycające świetlne iluminacje, które na długo zapadną w pamięci żądnej wrażeń publiczności — zapowiada Krystian Kubjaczyk, dyrektor Toruńskiej Agendy Kulturalnej.
Wśród instalacji świetlnych, które można zobaczyć między innymi Water Concept Cinema. To wielkoformatowa projekcja na ekranach wodnych i pierwszy taki pokaz w Polsce. Ten multimedialny pokaz o cudach świata, pozwala widzom także na interakcję. Kolejną ciekawą instalacją jest You Rock The World, zespołu Ocubo. To jeden z najpopularniejszych zespołów zajmujących się wideomappingiem, który swoją instalację świetlną uzupełni muzyką różnych gatunków. Toruń kojarzy nam się oczywiście z astronomią. Fanów tej dziedziny naukowej zaciekawi na pewno multimedialna instalacja Światła Wszechświata, na ruinach Zamku Krzyżackiego. Będzie to fascynujący spacer Drogą Mleczną, z pięknymi ilustracjami kosmosu i narracją muzyczną. Nie można wejść dwa razy do tej samej rzeki, chyba że w trakcie instalacji świetlnej Wodospad na ulicy Ciasnej. Świetlny wodospad, autorstwa Matyldy Sałajewskiej, obrazuje doskonale dynamikę zmian, która jest motywem przewodnim tegorocznego festiwalu. Będzie też można obejrzeć ekologiczny projekt Aquapolis, holenderskiej grupy Refunc. Z recyclingu plastikowych butelek, powstały ciekawe świetlne konstrukcje, mieniące się paletą barw. Poza walorami estetycznymi projekt przypomina nam o problemie zaśmiecania naszej planety i pokazuje odpady jako zasób, który możemy powtórnie wykorzystać. Znajdzie się też coś dla najmłodszych. Francuska grupa Aglala przygotowała instalację Anooki, która nawiązuje do animacji. Ten pokaz będzie po prostu świetlną zabawą. Pokaz zyskał już uznanie publiczności w Lyonie.
Festiwal ma wymiar międzynarodowy. Bella Skyway Festival jest częścią projektu Spectrum 2016 — Transnational Light. Ten międzynarodowy projekt z zakresu współczesnej sztuki światła, wspiera wymianę dzieł i artystów między partnerami. Poza Bella Skyway Festival (Toruń, Polska), partnerami tego międzynarodowego projektu są: Lumina Cascais (Cascais, Portugalia), Visualia Festival (Pula, Chorwacja), Lighting Guerrilla Festival (Ljubljana, Słowenia).
Organizatorzy chcą, by festiwal miał nie tylko wymiar artystyczny, ale także naukowy i społeczny. Stąd poruszane podczas festiwalu kwestie edukacji ekologicznej. Widzowie będą mogli obejrzeć, oprócz wspomnianego już proekologicznego projektu Aquapolis, także instalację Bogumiła Palewicza, w ramach projektu Czyste Powietrze nad Wisłą.
Zachęcamy do odwiedzenia Torunia, obejrzenia festiwalu, podzielenia się z nami wrażeniami i pięknymi zdjęciami.