WomanMagazine.pl

Pięć dokumentów, które trzymają w napięciu jak najlepsze fabuły.

Dokumenty zyskują dziś w kinach coraz większą publiczność – oglądamy je coraz chętniej, a filmowcy udowadniają nam, że najbardziej porywające scenariusze pisze życie. Na nasze ekrany wchodzi kolejne arcydzieło gatunku – "Diego", finał niezwykłej trylogii nagrodzonego Oscarem mistrza współczesnego dokumentu, Asifa Kapadii.

Standard Post with Image

1. Diego

Spotykamy 24-letniego Diego, kiedy zostaje ściągnięty do włoskiego klubu Napoli i trafia w sam środek neapolitańskiego kotła: mafijnych rozgrywek, sukcesów, uwielbienia i skandali. W mieście, w którym piłka to religia, staje się świętym. Na boisku dokonuje cudów, ale gdy gasną światła, nie potrafi udźwignąć swojej sławy... Film Asifa Kapadii to porywająca, trzymająca w napięciu i pełna tajemnic historia młodego, niezwykle utalentowanego chłopaka i miasta, które najpierw zrobiło z niego boga, a potem stało się jego przekleństwem.


2. Amy

Druga, nagrodzona Oscarem część niezwykłej filmowej trylogii o ikonach popkultury, sławie i fatum, którą Asif Kapadia udowodnił, że jest nowym mistrzem kina dokumentalnego. Dzięki osobistym nagraniom samej Amy Winehouse, jej rodziny i przyjaciół, Kapadia opowiada fascynującą historię wrażliwej, ambitnej dziewczyny i genialnej piosenkarki, której nagła śmierć w wieku zaledwie 27 lat wstrząsnęła światem. I robi to z taką empatią, że pod koniec seansu czujemy się, jak jej najbliżsi powiernicy.


3. Sugar Man

Historia muzyka, który w swojej ojczyźnie był kompletnie nieznany, podczas gdy w RPA stał się absolutnym fenomenem – nic o tym nie wiedząc. Jedna z tych opowieści, które brzmią tak nieprawdopodobnie, że trudno nam uwierzyć, że napisało je samo życie. Nagrodzony Oscarem dla najlepszego dokumentu Sugar Man to muzyczny film-śledztwo, w którym dwójka fanów stara się dowiedzieć, co stało się z ich idolem, który po wydaniu drugiego albumu zapadł się pod ziemię.


4. Człowiek na linie

7 sierpnia 1974 roku Philippe Petit dokonał rzeczy niemożliwej – bez żadnej asekuracji przeszedł po linie rozwieszonej między wieżami World Trade Center, 417 metrów nad ziemią. Dokument Jamesa Marsha prezentuje nam kulisy tego przedsięwzięcia, a zarazem opowiada uniwersalną historię o odwadze i marzeniach, które nie zawsze muszą być racjonalne. Gwarantujemy, że serce zabije wam mocniej, kiedy razem z Petitem spojrzycie z wysokości na Manhattan, robiąc krok za krokiem na drżącej linie...


5. McQueen

Aleksander McQueen. Zwykły chłopak z biednej dzielnicy Londynu, który przyszedł znikąd i na zawsze odmienił świat mody, powołując do życia luksusową markę wartą miliony dolarów. Ubierał brytyjską królową i największe gwiazdy show biznesu. Jego projekty były czymś więcej, niż tylko modą – stał się ikoną sztuki współczesnej. Za swoją sławę zapłacił jednak wysoką cenę. „Moje pokazy mody to sex, drugs and rock n'roll. Mają elektryzować: wywoływać emocje, szokować" – zwykł mawiać. Twórcom filmu udało się to tak dobrze, jak jemu.

Źródło materiały prasowe M2Films 

Podobne artykuły

MEZOTERAPIA MIKROIGŁOWA DAJE TAKIE EFEKTY JAK TRADYCYJNY LIFTING?

O mezoterapii mikroigłowej rozmawiamy z doświadczoną kosmetolog Kamilą Osowską. W swojej klinice w Krakowie posiada najnowocześniejsze rollery do wykonania zabiegu. Czy pozwalają uzyskać efekt liftingu bez skalpela? Jak wygląda zabieg? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w naszej rozmowie.

Czytaj więcej

JAK SUROWE WYCHOWANIE WPŁYWA NA DZIECKO?

Surowe, twarde wychowanie dziecka uznawane było niegdyś za odpowiednie. Wydawało się, że dziecko, któremu nie pozwalano na swobodę, będzie w przyszłości bardziej samodzielne i silne psychicznie. Dzisiejsze badania pokazują, że nic bardziej mylnego. Dzieci wychowywane w ten sposób bardziej narażone są na zaburzenia psychiczne oraz spadek samooceny!

Czytaj więcej