WomanMagazine.pl

Obraz Jana Matejki wylicytowany za rekordową kwotę

„Portret Profesora Karola Gilewskiego” autorstwa Jana Matejki został wylicytowany za rekordową kwotę 7 milionów złotych.

Standard Post with Image

We wtorek w warszawskim Domu Aukcyjnym Polswiss Art padł rekord. „Portret Profesora Karola Gilewskiego” autorstwa krakowskiego artysty stał się najdroższym obrazem sprzedanym podczas licytacji w historii polskiego rynku. Cena obrazu wynosiła 5,9 mln złotych, trafi ono w ręce kolekcjonera, będzie musiał zapłacić dodatkowo 18 procent opłaty aukcyjnej całość wyniesie 6,96 mln złotych – możemy przeczytać na oficjalnym profilu na Facebooku Polswiss Art.

 

Podczas aukcji licytowano także obrazy Jacka Malczewskiego, Stanisława Wyspiańskiego, Tamary Łempickiej, Jerzego Nowosielskiego. Sytuacja w kraju sprawiła, że licytacja odbywała się w sposób zdalny, bez udziału publiczności. Całkowity bilans aukcji wyniósł 20 mln złotych.

 

Iwona Buechner-Grzesiak prezes Domu Aukcyjnego Polswiss Art. doceniła fakt wylicytowania obrazu za tak wysoką kwotę. To rekord zasłużony i wręcz oczekiwany po tak bezprecedensowym dziele sztuki. Potęga wartości kulturowej tego dzieła jest nieoceniona, dlatego marzymy, aby znalazł swoje miejsce w depozycie muzealnym. Ten rekord pada w bardzo niepewnych czasach, co potwierdza siłę rynku inwestycji alternatywnych - powiedziała.

 

Matejko namalował „Portret Profesora Karola Gilewskiego” w 1872 roku. Gilewski był znanym lekarzem, nie tylko na terenie Polski. Słynął z nowatorskich metod leczenia, a prywatnie był przyjacielem artysty. Zmarł w wieku 39 lat na dur plamisty, którym zaraził się od jednego ze swoich pacjentów. Portret zamówiła wdowa po profesorze. Obraz zaginął w 1915 roku, tuż po wystawie polskiego malarstwa w Wiedniu. Odnalazł się w 2015 roku na jednej z austriackich licytacji.

 

Podobne artykuły

OBRAZ MĘŻCZYZNY IDEALNEGO

Wieloletnia terapeutka od par uważa, że kobieta poszukuje mężczyzny rozsądnego, wykazującego się nie lada dojrzałością, stanowczością oraz zdecydowanym działaniem podczas stresu. Jednak to nie wszystko! Jaki jest model faceta „idealnego”? Czy Ty także takiego poszukujesz?

Czytaj więcej

OBRAZ WSPÓŁCZESNEGO OJCOSTWA

Tradycyjny obraz ojca, którego rola ogranicza się do utrzymywania rodziny oraz nadania autorytetu, jest już nieco przestarzały. Mężczyzna nadal jest głową rodziny i z pewnością wzbudza szacunek wśród dzieci, ale obecnie dużo bardziej angażuje się w budowanie relacji, przez co z „surowego sędziego” staje się kochanym tatusiem.

Czytaj więcej