WomanMagazine.pl

OBRAZ WSPÓŁCZESNEGO OJCOSTWA

Tradycyjny obraz ojca, którego rola ogranicza się do utrzymywania rodziny oraz nadania autorytetu, jest już nieco przestarzały. Mężczyzna nadal jest głową rodziny i z pewnością wzbudza szacunek wśród dzieci, ale obecnie dużo bardziej angażuje się w budowanie relacji, przez co z „surowego sędziego” staje się kochanym tatusiem.

Standard Post with Image

Ojciec-żywiciel, który musi być powściągliwy w okazywaniu emocji i który nie ma czasu na budowanie bliższych więzi, w zasadzie już nie istnieje. Teraz i do matki należy dbanie o warunki materialne, bo i ona podejmuje życie zawodowe. A co za tym idzie, podział ról znacznie się zaciera. Tradycyjne ojcostwo w zasadzie nie funkcjonuje – mężczyzna nie ma z góry narzuconego autorytetu, bo musi na niego zapracować poprzez budowanie relacji z dzieckiem i okazywanie mu miłości. Właśnie taki ojciec jest dzisiaj szanowany, nie ten gruboskórny, który autorytarnie podejmuje wszystkie decyzje.

Modyfikacje, jakie nastąpiły w dzisiejszej roli ojca, to przede wszystkim wsparcie ze strony matki. Relacja działa w obie strony. Dbanie o stronę finansową zaczęło się równoważyć z przejęciem części obowiązków domowych przez mężczyznę. Już nikogo nie dziwi odkurzający mężczyzna albo tata karmiący z butelki małe dziecko. Rola wychowawcza stoi po obu stronach, jednak różnice w sposobie podejścia do dzieci są bardzo widoczne.

Rola matki, z którą więź uważana jest za najważniejszą relację międzyludzką, niewiele się zmieniła. Natomiast ojciec, który ma możliwość bycia przy dziecku, nie zawsze potrafi z tej okazji skorzystać, a jednak i tak jest znacznie bliżej niż kilkadziesiąt lat temu. Mimo podziału obowiązków ojciec nadal stawia wysoko pracę, bierze nadgodziny, czy wyjeżdża na delegacje służbowe. Jego fizyczna nieobecność nie jest niczym zaskakującym. Jednak kiedy już wraca, często staje się najukochańszym mężczyzną w życiu dziecka, którego nie waha się przytulić i zapewnić mu opiekę, pomóc w pracy domowej, czy opowiedzieć ciekawą historię.

 

Ojcowskie wartości

Wiele koncepcji psychologicznych podkreśla, że obecność obu rodziców jest niesamowicie istotna dla prawidłowego rozwoju dziecka. Ojciec powinien więc uczestniczyć w opiece już od pierwszych miesięcy życia!

Badania pokazują także, że to właśnie ojcowska więź przekłada się na dobre wyniki w nauce. Im więcej poświęconego czasu, a z drugiej strony pozostawienie swobody działania, tym wyższe edukacyjne noty. Więź ojcowska buduje także poczucie własnej wartości i samoocenę. Jeśli ojciec dostarcza odpowiednią ilość bezpieczeństwa, dziecko jest w przyszłości bardziej samodzielne i pewne siebie, łatwiej mu pokonywać nadarzające się trudności. Obojętność ze strony ojca wiąże się z poczuciem bezradności i może prowadzić do późniejszej postawy biernej wobec trudnych sytuacji życiowych. 

Więź wytwarzana z matką jest bardziej intymna, ale to tata jest łącznikiem dziecka ze światem – to właśnie do niego należy kształtowanie postaw społecznych, nauka dyscypliny, a także przedstawienie odpowiednich wzorców rodzinnych.

Ojciec jest bardzo ważny dla dziecka, ale nie umniejszajmy także roli mamy, o której napiszemy w najbliższym czasie. ;-)

 

Podobne artykuły

OBRAZ MĘŻCZYZNY IDEALNEGO

Wieloletnia terapeutka od par uważa, że kobieta poszukuje mężczyzny rozsądnego, wykazującego się nie lada dojrzałością, stanowczością oraz zdecydowanym działaniem podczas stresu. Jednak to nie wszystko! Jaki jest model faceta „idealnego”? Czy Ty także takiego poszukujesz?

Czytaj więcej

Obraz Vincenta van Gogha warty miliony został skradziony z muzeum w Holandii!

Obraz ‘Wiosenny Ogród’ autorstwa postimpresjonistycznego malarza Vincent van Gogha został skradziony z zamkniętego z powodu epidemii muzeum Singer Laren w Holandii.

Czytaj więcej