WomanMagazine.pl

10 filmów o sztuce, które trzeba zobaczyć!

Okres domowej kwarantanny można wykorzystać na wiele sposobów. My zapraszamy w pełną emocji, sztuki i tajemniczości podróż po kinematografii. Przedstawiamy (czysto subiektywny) ranking top 10 filmów o artystach!

Standard Post with Image

Artyści bez wątpienia stanowią grupę ludzi o najciekawszych życiorysach. Dlatego nie ma co się dziwić, że bardzo często stają się głównymi bohaterami produkcji filmowych. Nierzadko oprócz drogi na szczyt możemy zobaczyć dotąd nieznane fakty z życia ludzi o intrygującej biografii, pełnym pasji, rozterek i miłości. Które filmy o artystach warto zobaczyć?

 

#1 Frida (2002) reż. Julie Taymor

Frida ( w roli  głównej piękna Salma Hayek) opowiada historię meksykańskiej artystki, która w 1925 r. uległa poważnemu wypadkowi. Przekreślając szanse na macierzyństwo, ale i na normalne życie. Podczas długich tygodni spędzanych w szpitalu na operacjach i rehabilitacjach Frida sięga po pędzel i farby. Z lekkością zaczyna tworzyć piękne dzieła sztuki w intensywnych barwach, z których kipiała dzikość i nieprzewidywalność. Swoje dzieła postanawia pokazać Diego Riwerze (Alfred Molina), który w młodej dziewczynie dostrzega talent, kobiecość i potęgę. Mężczyzna staje się jej nauczycielem, przyjacielem, kochankiem, ale także toksyczną obsesją. Film skupia się na pokazaniu relacji Fridy i Diego. Obyczajowo wyzwolony związek przesycony miłością, erotyką, zazdrością, ale i wspólną pasją.

 

 

#2 Picasso- twórca i niszczyciel (1996) reż. James Ivory

Film stworzony na podstawie powieści Arianny Stassinopoulos Huffington. Przedstawia życie Picassa w okresie związku z Francoise Gilot francuską malarką. 62 letni Pablo poznaje o blisko 30 lat młodszą studentkę malarstwa. Różnica wieku nie stanęła na przeszkodzie w gorącym uczuciu jakie ich połączyło.

 

 

#3 Duchy Goi (2006) reż. Miloš Forman

Akcja filmu rozgrywa się podczas rewolucji francuskiej i przejęciu władzy w Hiszpanii przez bonapartystów. Przedstawia również działanie inkwizycji i reakcję hiszpańskiego społeczeństwa. Francisco Goia (hiszpański malarz, grafik i rysownik) nie jest główną postacią, a jedynie obserwatorem. Jednak mimo tego film godny polecenia. 

 

 

#4 Ostatnia rodzina (2016) reż. Jan Paweł Matuszyński wraz z Andrzejem Sewerynem, Dawidem Ogrodnikiem, Aleksandrą Konieczną

Film opowiada o dramatycznych losach rodziny Beksińskich. Akcja rozpoczyna się w 1977 roku gdy Tomasz Beksiński, syn malarza wprowadza się do bloku tuż obok rodziców. Rodzinne więzi pokazane na warszawskim blokowisku, a także twórczość jednego z najsłynniejszych polskich artystów XX wieku.

 

 

#5 Dziewczyna z fabryki (2006) reż. George Hickenplooper

Dzięki głównej postaci amerykańskiej aktorce Edie Sedgwick poznajemy postać Andy’ego Warhola. Akcja filmu rozpoczyna się w 1965 roku, kiedy młodziutka Edie porzuca studia na Harvardzie i wyjeżdża do Nowego Jorku. Pewnego dnia trafia na wernisaż, wtedy jeszcze początkującego artysty Andy’ego Warhola. Malarz zaintrygowany jej osobą, postanawia uczynić z niej swoją muzę.

 

 

#6 Wyjście przez sklep z pamiętnikami (2010) reż. Banksy

Dokument przedstawia historię francuskiego sklepikarza, właściciela butiku z vintage odzieżą, który zapragnął odnaleźć i zaprzyjaźnić się z brytyjskim artystą Banksym, człowiekiem enigmą znanym na całym świecie z niesamowitych dzieł sztuki.

 

 

#7 Maudie (2017) reż. Aisling Walsh

Opowieść o romansie pomiędzy samotnikiem, a kruchą, ale pełną życia ludową malarką Maud Lewis. Uważaną za jedną z najważniejszych kanadyjskich malarek.

 

 

#8 Basquiat taniec ze śmiercią (1996) reż. Julian Schnabel

Historia czarnoskórego malarza, który zdobył sławę jako dziewiętnastolatek i zmarł w wieku 27 lat. Przyjaźń z Andy’m Warholem, romans z Madonną, życie przepełnione pasją ale i narkotykami i używkami. Historia ulicznego malarza, którego sztuka pewnego dnia zostaje zauważona i nabiera zadziwiającego tempa.

 

 

#9 Modigliani, pasja tworzenia (2004) reż. Mick Davis 

Historia biednego, włoskiego malarza Amadeo Modiglianiego, który wiąże się z francuską artystką z dobrego domu Jeanne Hebuterne.

 

 

#10 U bram wieczności (2018) reż. Julian Schnabla

Film przedstawia historię jednego z najwybitniejszych malarzy postimpresjonizmu Vincent van Gogha. Życie i sztuka pełna niezrozumienia i szyderstw, bieda i brak akceptacji doprowadzają artystę do szaleństwa. To historia pełna żalu i rozczarowań.

 

Podobne artykuły

DLACZEGO TRZEBA CZYTAĆ DZIECKU OD NAJMŁODSZYCH LAT

To, że czytanie książek jest jedną z najbardziej wartościowych rzeczy, jaką możemy zainteresować dziecko, jest oczywiste. Trzeba to robić. Masz jeszcze jakieś wątpliwości? Woman Magazine szybko je rozwieje!

Czytaj więcej

10 rzeczy, które świadczą o tym, że jesteś pracoholiczką

Kochać swoją pracę – marzenie. Trzeba jednak znaleźć umiar pomiędzy zdrowym zainteresowaniem a ciągłym życiem. Może to prowadzić do niebezpiecznego stanu – pracoholizmu.

Czytaj więcej