WomanMagazine.pl

DLACZEGO TRZEBA CZYTAĆ DZIECKU OD NAJMŁODSZYCH LAT

To, że czytanie książek jest jedną z najbardziej wartościowych rzeczy, jaką możemy zainteresować dziecko, jest oczywiste. Trzeba to robić. Masz jeszcze jakieś wątpliwości? Woman Magazine szybko je rozwieje!

Standard Post with Image

Coroczne raporty Biblioteki Narodowej badające czytelnictwo w Polsce są coraz bardziej niepokojące. Odsetek czytających przynajmniej jedną książkę rocznie ciągle maleje! Jeśli chcemy, aby nasze dziecko nie zaniżało statystyk, my same musimy dać mu odpowiedni przykład i pokazać, że po książki sięgać warto. Jeśli jednak zawyżanie statystyk wydaje Ci się trywialną rzeczą, przeczytaj dlaczego czytanie dziecku książek jest tak ważne w rozwoju Twojego dziecka.

 

Rozwijamy wyobraźnię – dziecko dowiaduje się, że horyzonty opowieści są niezmierzone. Może wymyślicie na zakończenie własny ciąg dalszy historii?

Budujemy więź – wspólne czytanie to wspaniały sposób, aby się ze sobą zbliżyć. Nie ma lepszego nawyku niż wieczór spędzony w łóżku i bajka na dobry sen.

Uczymy poprawnego języka i słownictwa – kiedy wymawiamy słowa i zdania, dziecko zaczyna się z nimi oswajać. Często może nie znać znaczenia ich wszystkich – wtedy należą mu się dokładniejsze wytłumaczenia.

Uczymy myślenia przyczynowo-skutkowego – nic w życiu nie odbywa się bez konsekwencji.

Rozwijamy wrażliwość dziecka i moralność – jeden bohater postąpi źle? Dziecko wie, że zło musi zostać ukarane. Nie ma innej opcji!

Świetny sposób na nudę – alternatywa dla długiego czasu spędzonego przed bajkami telewizyjnymi. Rozrywka, która niewiele kosztuje!

Kształtowanie nawyku czytelniczego – im więcej książek w Waszym domu, tym większe prawdopodobieństwo, że dziecko będzie po nie sięgać w przyszłości. Pamiętaj, że Wy, jako rodzice, macie autorytet, który może ten nawyk wyrobić!

 

Podobne artykuły

DLACZEGO WARTO SIĘ WSPINAĆ?

Wspinaczka to sport wytrzymałościowy. Żeby zacząć, wystarczy znaleźć kogoś, kto nas pokieruje na początku naszej przygody. Potem już pójdzie jak z płatka! Ale czy zawsze? Jedno jest pewne – z pewnością warto spróbować!

Czytaj więcej

Dlaczego warto być kobietą?

"Być kobietą być kobietą" - śpiewała kiedyś Alicja Majewska, 8 marca w Międzynarodowy Dzień Kobiet zastanawiamy się, dlaczego warto być kobietą.

Czytaj więcej