WomanMagazine.pl

Torbiele – czy jest się czego się bać?

Torbiele - dla wielu kobiet to słowo brzmi jak wyrok. Czy rzeczywiście słusznie się niepokoimy, gdy słyszymy taką diagnozę?

Standard Post with Image

Czym są torbiele?

Torbiele to wytwory naszego ciała, które powstają w obrębie narządów miąższowych, takich jak nerki czy wątroba. Pojawiają się one w miejscach, które zmieniają się w przeciągu jakiegoś czasu, na przykład jajnikach czy kościach. Torbiele otoczone są ścianą, która może być zbudowana, z nabłonków albo z innych tkanek niż nabłonkowa. Są wypełnione płynem, który może mieć różny kolor i skład.

Przyczyny powstawania torbieli oraz objawy

Z jakich przyczyn powstają torbiele? Zazwyczaj z powodów genetycznych, niekiedy ich powstawanie wynika z nieprawidłowości wynikających z anatomii i fizjologii danego narządu, czasami przyczyną jest stan zapalny lub uraz mechaniczny.

Torbiele zazwyczaj nie dają objawów dopóki nie zaburzają pracy innego narządu albo nie naciskają na sąsiednie organy, które są dobrze unerwione. Z czasem mogą zacząć boleć, może pojawić się też wysoka temperatura i dreszcze, znaczy to, że wewnątrz toczy się stan zapalny albo torbiel pękła.


Jak wykryć torbiel?

Torbiel można wykryć przy pomocy badania ultrasonograficznego. Pokaże ono też jej położenie oraz jej potencjalną złośliwość. Zazwyczaj zaleca się regularną obserwację torbieli oraz regularne wizyty u lekarza wzbogacone o badanie USG. Dzięki temu będziemy mogli stwierdzić, czy torbiel nie przekształca się w zmianę nowotworową i czy nie zaczyna się w niej toczyć stan zapalny.

Jak leczy się torbiel?

Leczenie torbieli zależy od jej umiejscowienia i wielkości. Niekiedy stosuje się leczenie hormonalne, np. w przypadku torbieli na jajnikach. Dokonuje się też laparoskopii, która jest najczęściej stosowaną metodą przy usuwaniu niegroźnych torbieli, pozostawia niewielkie blizny i jest precyzyjna. Gdy podejrzewa się nowotwór albo gdy torbiel jest trudna do obserwacji, wtedy zaleca się operacyjne usunięcie torbieli oraz części tkanek wokół niej. W razie podejrzeń zleca się dodatkowe testy diagnostyczne, mające na celu ustalenie postępowania terapeutycznego. Gdy dochodzi do nagłego wzrostu torbieli, albo zaczynają pojawiać objawy ze strony torbieli wynikające z jej uciskania na sąsiednie struktury wskazane jest ich usunięcie. Cysty o dużej wielkości i dające objawy mogą być usunięte chirurgicznie. Czasami płyn z wnętrza torbieli może być osuszony lub odciągnięty przez nakłucie lub cewnikowanie jamy torbieli. Torbiele rakowacieją jednak niezwykle rzadko.

Zazwyczaj torbiele stanowią niegroźne zmiany i są dość popularne. Gdy znajdziemy podejrzany guzek warto udać się do lekarza i sprawdzić go.

Podobne artykuły

Opieka Osób starszych Niemcy

Czy warto wyjeżdżać do Niemiec, żeby pracować jako opiekunka osób starszych?

Od kilkunastu lat obserwujemy proces starzenia się społeczeństwa, szczególnie w zachodniej i północnej Europie. Niemcy i Skandynawowie, pomimo dobrze rozwiniętego systemu opieki zdrowotnej, borykają się z brakiem wystarczającej liczby opiekunów osób starszych w stosunku do rosnącego zapotrzebowania. To otwiera szansę przed Polkami i Polakami, którzy dysponują odpowiednim przygotowaniem do zawodu.

Czytaj więcej

Botox - jak się do niego przygotować?

Zmarszczki mimiczne mogą być poważnym problemem. Teraz można się go pozbyć – wybierz botox! Ze względu na swoją specyfikę zmarszczki mimiczne są niemalże niemożliwe do usunięcia z wykorzystaniem popularnych kosmetyków. Jest jednak sposób na ich usunięcie – to botox, czyli inaczej toksyna botulinowa, z której skorzystamy w profesjonalnych gabinetach medycyny estetycznej.

Czytaj więcej