WomanMagazine.pl

Pięć sposobów na suchy kaszel

Jesienne infekcje to nie tylko katar, ból gardła czy gorączka, to również niejednokrotnie uporczywy, suchy kaszel, który pojawia się na początku i na końcu przeziębienia, a wtedy może trwać nawet do dwóch tygodni dłużej, niż pozostałe objawy przeziębienia.

Standard Post with Image

Taki kaszel pojawia się po uszkodzeniu przez wirusy nabłonka oskrzeli, a następnie jego podrażnieniu  – na przykład podczas wysiłku fizycznego, śmiechu, a nawet mówienia. Niestety suchy kaszel nasila się w nocy – sprzyja temu zmiana pozycji ze stojącej na leżącą. Jak złagodzić to nieprzyjemne uczucie ciągłego podrażnienia w gardle? 

Sposób nr 1 – nawilżanie
Suche powietrze dodatkowo podrażnia gardło i wywołuje kaszel. Pamiętaj o utrzymaniu właściwiej wilgotności w pomieszczeniach. Optymalny byłby zakup odpowiedniego nawilżacza, ale dobrym sposobem są też wieszane na kaloryferach pojemniki, czy po prostu kładzione na nich wilgotne ręczniki.

Sposób nr 2 – inhalacje
Inhalacje na suchy kaszel powinny zwierać składniki hamujące odruch kaszlu. Doskonale sprawdzi się tutaj sól fizjologiczna – doskonale nawilży gardło. Z ziół warto zastosować rumianek, rozmaryn, lawendę lub olejek z drzewa herbacianego. Jeśli nie mamy nebulizatora, wystarczy miska z gorącą (ale nie wrzącą) wodą i ręcznik. Do wody wpuszczamy kilka kropli wybranego olejku lub stosujemy napar z ziół, nachylamy się nad miską i przykrywamy głowę ręcznikiem. Zabieg nie powinien trwać dłużej niż dziesięć minut. 

Sposób nr 3 – herbatki ziołowe i nie tylko
Kiedy męczy cię suchy kaszel, pamiętaj, żeby pić dużo wody. W tym czasie warto kawę i czarną herbatę wymienić na herbatę z czystka, lipy, dziewanny, która działa osłonowo na podrażnione gardło. Do ciepłych napojów (nie gorących), można dodać odrobinę miodu. Pomocne jest również płukanie gardła szałwią. 

Sposób nr 4 – kisiel z siemienia lnianego
Siemię lniane jest od wieków stosowane w medycynie ludowej. Jak się okazuje – słusznie. Siemię działa przeciwzapalnie i nawilża śluzówkę gardła, ponieważ powleka ściany gardła i hamuje odruch kaszlu. Przy suchym kaszlu doskonale sprawdzi się kisiel – łyżeczkę ziaren trzeba zalać szklanką wody w temperaturze pokojowej, na następnie gotować na małym ogniu przez dziesięć minut lub nieco dłużej – aż zgęstnieje. Do gotowego płynu można dodać miód lub sok z malin. Taką miksturę jemy trzy razy dziennie. 

Sposób nr 5 – właściwy lek przeciwkaszlowy
Jeśli domowe sposoby nie pomagają, lub chcemy połączyć je z medycyną konwencjonalną, warto jest sięgnąć po lek przeciwkaszlowy, taki jak Atussan, którego substancją czynną jest cytrynian butamiratu,  stosowany w leczeniu kaszlu różnego pochodzenia. Warto jednak pamiętać, że jeżeli kaszel nie ustępuje przez mniej więcej trzy dni, a na dodatek pojawiają się dodatkowe objawy, takie jak katar, gorączka, czy wymioty, należy udać się do lekarza.

Podobne artykuły

5 sprawdzonych sposobów na dobry sen

Za oknem już dawno ciemno. Zegar tyka nieubłaganie, odmierzając płynący czas, a Ty nadal nie śpisz, choć bardzo byś chciała... Jutro jest tyle spraw do załatwienia. Nie możesz zaspać, więc nieustannie sprawdzasz, która jest godzina lub choć usypiasz dość szybko, Twój sen jest przerywany nerwowymi pobudkami. W konsekwencji nowy dzień witasz wykończona, niedospana i w niezbyt pogodnym humorze…

Czytaj więcej

6 sposobów na pokonanie jesiennej chandry

Krótkie dni, deszczowa pogoda – listopadowa aura może powodować brak motywacji i spadek energii. Jednak nie musi tak być! Poniżej przedstawiamy najlepsze sposoby na pokonanie jesiennej chandry, które możecie wcielić w życie w każdej chwili.

Czytaj więcej