WomanMagazine.pl

Igła w stogu... cukrzycy

Konwencjonalna insulinoterapia polega na podawaniu insuliny poprzez wykonywanie iniekcji podskórnych za pomocą specjalnych strzykawek z oznaczonymi jednostkami insuliny. Czy takie strzykawki mogą służyć do wielokrotnego użytku?

Standard Post with Image

Powtórne użycie igły

Producenci strzykawek jednorazowych i igieł do wstrzykiwaczy zalecają, by stosować je tylko jeden raz. Jednym z powodów takiego postępowania jest fakt, że powtórnie użyte strzykawki i igły nie są już jałowe. Większość preparatów insuliny zawiera środki bakteriostatyczne hamujące wzrost bakterii występujących zwykle na skórze, jednak ponowne użycie strzykawki lub igły może u niektórych chorych wiązać się ze zwiększonym ryzykiem zakażenia. Chorzy, którzy nie przestrzegają podstawowych zasad higieny osobistej, z towarzyszącym innym ostrym schorzeniem, otwartymi ranami na rękach lub obniżoną odpornością na zakażenia pod żadnym pozorem nie powinni ponownie używać strzykawek ani igieł do wstrzykiwaczy.

Pojawienie się nowych, mniejszych igieł (o średnicy 30 i 31G) spowodowało nowe problemy. Wystarczy czasem nawet jedno wkłucie, by koniec igły zagiął się jak haczyk, który może uszkodzić skórę lub złamać się, pozostając pod skórą. Nieznane są konsekwencje tego typu problemów, lecz mogą one nasilać lipodystrofię lub mieć inne działania niepożądane. Niektórzy chorzy uważają wyrzucanie igieł po jednorazowym użyciu za niepraktyczne i stosują je ponownie. Igłę należy bezwzględnie wyrzucić, jeśli jest wyraźnie stępiona lub zniekształcona bądź też miała kontakt z jakąkolwiek powierzchnią inną niż skóra. Jeżeli planuje się wielokrotne użycie igły, należy po każdej iniekcji schować ją do opakowania. Chorzy wielokrotnie używający tej samej igły powinni sprawdzać, czy skóra w miejscu wkłucia nie jest zaczerwieniona lub obrzęknięta. Powinni też uzgodnić tego rodzaju postępowanie z lekarzem oraz skontaktować się z nim w razie wystąpienia stanu zapalnego skóry. Przed rozpoczęciem wielokrotnego używania strzykawek, należy sprawdzić, czy chory potrafi właściwie schować strzykawkę do opakowania. Wymaga to stosunkowo dobrego wzroku, zachowanej sprawności manualnej, nie może też występować wyraźne drżenie rąk. Chorym należy pokazać, jak pakować strzykawkę, trzymając ją w jednej ręce i nakładając opakowanie jednym ruchem za pomocą kciuka i palca wskazującego. Odradza się próby wcelowania igłą w opakowanie, poruszając i jednym i drugim, gdyż często kończy się to przypadkowym ukłuciem. Wielokrotnie używaną strzykawkę można przechowywać w temperaturze pokojowej. Potencjalne zagrożenia bądź korzyści (jeśli takowe istnieją) związane z przechowywaniem używanej właśnie strzykawki w lodówce lub stosowaniem alkoholu do przemycia igły nie zostały jak dotąd określone. Przemywanie igły alkoholem raczej nie jest wskazane, ponieważ może to powodować zniszczenie silikonowej powłoki, dzięki której iniekcje są mniej bolesne.

 

Ze względu na ryzyko zakażenia chorobami wirusowymi (np. AIDS lub WZW) pod żadnym pozorem nie należy stosować strzykawek wspólnie z innymi osobami!

Podobne artykuły

Alkohol podczas cukrzycy – praktyczne wskazówki

W cukrzycy spożywanie alkoholu nie jest wskazane. Ale jeśli nie ma absolutnych przeciwwskazań, związanych np. z powikłaniami cukrzycy, osoba chora na cukrzycę może sporadycznie wypić małe ilości alkoholu. Sylwestrowa noc jest na pewno kuszącą okazją.

Czytaj więcej

Antykoncepcja podczas cukrzycy

Antykoncepcja pozwala świadomie zaplanować ciążę. U kobiet z cukrzycą, zaplanowana ciąża jest podstawą jej prawidłowego przebiegu. Odpowiednie przygotowanie do ciąży i opieka lekarska już od pierwszych jej dni, znacznie redukują występowanie niepożądanych sytuacji. Antykoncepcja dziś, zdrowie Twoje i Twojego dziecka, kiedy będziesz na nie gotowa.

Czytaj więcej