WomanMagazine.pl

Antykoncepcja podczas cukrzycy

Antykoncepcja pozwala świadomie zaplanować ciążę. U kobiet z cukrzycą, zaplanowana ciąża jest podstawą jej prawidłowego przebiegu. Odpowiednie przygotowanie do ciąży i opieka lekarska już od pierwszych jej dni, znacznie redukują występowanie niepożądanych sytuacji. Antykoncepcja dziś, zdrowie Twoje i Twojego dziecka, kiedy będziesz na nie gotowa.

Standard Post with Image

Nie chcemy narzucać konkretnej metody zabezpieczania przed nieoczekiwaną ciążą. Podajemy więc tylko fakty, dotyczące tych, uważanych za naturalne. Wskaźnik Pearle'a – liczba ciąż na 100 kobiet stosujących daną metodę antykoncepcji przez rok – wynosi w ich przypadku ponad 19-25. Oznacza to, że nieplanowane macierzyństwo występuje tu u ¼ pań. Kobietą z cukrzycą nieregularne miesiączki przytrafiają się częściej, co dodatkowo obniża skuteczność naturalnych sposobów.

 

Cukrzyca nie wyklucza stosowania tzw. metod barierowych  i antykoncepcji doustnej!

Polskie Towarzystwo Diabetologiczne w zaleceniach klinicznych na rok 1014, nie wnosi żadnych obostrzeń do stosowania prezerwatyw i wkładek wewnątrzmacicznych. Trzeba mieć jednak na uwadze, że skuteczność tych środków mechanicznych (prezerwatywa) bywa bardzo zawodna. Wskaźnik Pearle'a wynosi dla prezerwatywy męskiej 14, a dla kapturka naszyjkowego 20 (kobieta nierodząca) i aż 40 (po pierwszym porodzie). Wkładki wewnątrzmaciczne cechują się dobrym działaniem, które do 2/100 ograniczy ryzyko nieplanowanej ciąży. Do tej pory ich głównym minusem było odradzanie stosowania przez kobiety nierodzące. Obecnie, dostępne są w mniejszych wymiarach, co poprawia komfort stosowania, nawet u pań, które nie mają jeszcze potomstwa.

 

Doustna antykoncepcja hormonalna, to jedna z najskuteczniejszych metod i zarazem najczęściej ignorowanych przez kobiety z zaburzeniami glukozy. Dlaczego? Ponieważ w społeczeństwie panuje błędne przekonanie, że cukrzyca wyklucza możliwość stosowania tabletki. Obalamy ten mit i za PTD, cytujemy:

 

Antykoncepcja hormonalna jest możliwa u kobiet chorych na cukrzycę:

  • w wieku poniżej 35 lat,
  • niepalących tytoniu,
  • z BMI poniżej 30 kg/m²,
  • z dobrze wyrównaną cukrzycą.

W przypadku obecności powikłań naczyniowych, przed włączeniem antykoncepcji hormonalnej lekarz musi ocenić ryzyko powikłań w stosunku do potencjalnie uzyskanych korzyści. Zaleca się stosowanie preparatów estrogenno-progestagenowych o zawartości etynyloestradiolu nie większej niż 35 μg, które mają nieznaczny wpływ na gospodarkę węglowodanową i lipidową.

Wkładka wewnątrzmaciczna ze wstawką gestagenną (IUDG) jest metodą antykoncepcji szczególnie polecaną u otyłych kobiet po 35. roku życia, chorych na cukrzycę typu 2, a także w przypadku istnienia powikłań naczyniowych

Podobne artykuły

Jak dbać o siebie podczas kuracji antybiotykowej?

Okres jesienno-zimowy to czas, w którym łatwo o infekcję. Niezbędna może okazać się wówczas terapia antybiotykiem. W jaki sposób wspomóc organizm, aby lepiej poradził sobie z chorobą oraz skutkami ubocznymi zażywania leków?

Czytaj więcej

Igła w stogu... cukrzycy

Konwencjonalna insulinoterapia polega na podawaniu insuliny poprzez wykonywanie iniekcji podskórnych za pomocą specjalnych strzykawek z oznaczonymi jednostkami insuliny. Czy takie strzykawki mogą służyć do wielokrotnego użytku?

Czytaj więcej