WomanMagazine.pl

Dietetyczne napoje są szkodliwe?

Często odchudzając się martwimy się o dodatkowe kalorie i sięgamy po napoje dietetyczne, tymczasem mogą one okazać się bardziej szkodliwe, niż napoje słodzone.

Standard Post with Image

Produkty zawierające obniżoną zawartość cukru i tłuszczu robią zawrotną karierę, dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn w różnym wieku. W ten sposób chcemy zmniejszyć ilość przyjmowanych kalorii. Eksperci uczulają nas jednak, że nadmierne spożywanie napojów dietetycznych może nam zaszkodzić. Nowe badania mówią o tym, że kobiety w podeszłym wieku, które piły częściej napoje dietetyczne wykazywały wyższe ryzyko udaru i chorób serca oraz były bardziej obarczone ryzykiem wcześniejszej śmierci.

Badania zostały przeprowadzone w ramach inicjatywy Women’s Health Initiative na ponad 81 tys. kobiet po menopauzie, które zapytano o to ile napojów dietetycznych spożywały w ciągu ostatnich miesięcy. Kobiety, które piły w ciągu dnia dwa lub więcej stucznie słodzonych napojów wykazywały o 23 procent większe ryzyko udaru oraz o 31 procent większe ryzyko wystąpienia udaru mózgu z powodu zakrzepu, w porównaniu do kobiet, które sięgały po dietetyczne napoje nie częściej niż raz w tygodniu.

Uczeni alarmują, że sztuczne substancje słodzące takie jak sacharyna i aspartam negatywnie wpływają na zdrowie między innymi zaburzając funkcjonowanie flory bakteryjnej w jelitach, powoduje to zakłócenie zdolności organizmu do właściwego rozkładania glukozy. Może to zaś prowadzić do cukrzycy, która bywa czynnikiem ryzyka dla chorób serca i udarów.

Autorzy badania zaznaczają jednocześnie, że trzeba prowadzić dalsze analizy, aby odróżnić które sztuczne słodziki wpływają na udar mózgu oraz prześledzić, po jakim czasie od regularnego spożywania napojów dietetycznych ryzyko wystąpienia zaczyna wzrastać. Eksperci dodaję też, że chcąc stosować niskokaloryczną dietę niezagrażającą zdrowiu, warto sięgnąć po wodę. Odpowiednio się nawodnimy i nie musimy się bać czym była słodzona.

Podobne artykuły

DIETETYCZNE MUFFINY OD WOMAN MAGAZINE

Dietetyczne muffiny to doskonała alternatywa dla słodkiej części Twojego dnia. Choć wyglądają jak normalne ciasteczka, ich skład diametralnie się różni od tradycyjnych babeczek. Woman Magazine przedstawia przepis na niekaloryczną i smakowitą przekąskę. Wypróbuj!

Czytaj więcej

Azjatyckie napoje, które staną się urodowym hitem

Sushi i „chińszczyzna” już na dobre zadomowiły się na polskich stołach. I bardzo dobrze, gdyż kuchnia azjatycka ma wiele zalet, nie tylko tych kulinarnych, ale także zdrowotnych. To jednak nie wszystkie dobrodziejstwa Azji, z których powinniśmy skorzystać. Oprócz jedzenia, warto zastanowić się co sprawia, że Azjaci są przez nas podziwiani za nienaganne figury, zdrowie i energię.

Czytaj więcej