WomanMagazine.pl

Czym jest dieta raw?

Co jakiś czas pojawiają się diety, które zyskują sporą popularność. Dzisiaj przyjrzymy się bliżej diecie ukrytej pod nazwą raw.

Standard Post with Image

Z czym to się je?

Dieta raw jest dieta surową i należy do diet oczyszczających, pije się w niej dużo soków warzywnych i owoców, a te mają sporą dawkę antyoksydantów. Działają one nie tylko przeciwzapalnie, ale i usuwają z ciała toksyny. Dodatkową zaletą jest utrata kilogramów. Podstawą jest również zwiększona ilość płynów, z racji usuwania z organizmu toksyn. Dieta raw świetnie sprawdzi się w okresie letnim oraz dla osób, które poszukują diety oczyszczającej. Nie poleca się jej jednak osobom ze słabym trawieniem oraz kobietom w ciąży czy karmiącym. 

Podstawy diety raw

Podstawą diety raw jest niepoddawanie jedzenia obróbce termiczne powyżej 47 stopni Celsjusza. Zapobiega to zabijaniu cennych składników odżywczych, które ulatniają się w trakcie gotowania i pieczenia. Naukowcy twierdzą, że w przypadku temperatury 48 stopni Celsjusza, zaczynają ulegać rozpadowi drogocenne enzymy, są one pomocne między innymi przy trawieniu pożywienia. Przy 57 stopniach dochodzi do utraty witamin i mikroelementów. Dlatego posiłek po obróbce termicznej może mieć znacznie mniej witamin i mikroelementów niż przed procesem obróbki cieplnej. W trakcie tej diety nie zaleca się również spożywania żywności mrożonej, proces mrożenia również zabija cenne składniki. Dieta taka powinna trwać od pięciu do 20 dni. Długość diety dobiera się indywidualnie w zależności od stanu zdrowia oraz poziomu energii pacjenta. Przed przystąpieniem do diety zaleca się zrezygnować z używek. W trakcie trwania diety powinniśmy pić dużo wody, zaleca się również sięganie po napary z pokrzywy, czystka, imbiru czy cytryny. 

Jak za dawnych lat

Dieta raw odnosi się w swoich założeniach do naszych przodków i ich sposobu życia. Przypominając, że nie używali oni specjalnych technik kulinarnych, ani nie korzystali ze sztucznych dodatków. Dlatego najważniejsze w diecie raw jest spożywanie nieprzetworzonych warzyw i owoców. Podstawą są zielone liściaste warzywa, które powinny mieć szerokie zastosowanie, począwszy od sałatek, poprzez bazę do koktajlów, soki warzywne, czy surowe owoce. Spożywane przez nas warzywa i owoce powinny być jak najbardziej zróżnicowane. Nie zapominajmy również o kiełkach i roślinach strączkowych. Rośliny powinny pochodzić z ekologicznych upraw. 

Podobne artykuły

Kąpiel w lesie? – czym są „leśne kąpiele”

Nie od dziś wiadomo, że bliskość natury nam służy. Jednak czy mieliście świadomość, że samo przebywanie na jej łonie może nas leczyć? Dowodzą tego badania japońskich uczonych, którzy sprawdzili jaki wpływ na nasze zdrowie ma przebywanie w… lesie. Okazało się, że tzw. kąpiele leśne nie tylko pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie, ale skutecznie wspierają nasz układ immunologiczny.

Czytaj więcej

Czy joga jest dla dzieci? – wywiad z Emilią Burkiewicz

Czy dzieci mogą praktykować jogę? Czy zajęcia różnią się od tych dla dorosłych? Czy zajęcia z jogi i uważności mają szansę zawitać w przedszkolach i szkołach - o tym rozmawiamy z Emilią Burkiewicz, certyfikowaną nauczycielką jogi dziecięcej.

Czytaj więcej