WomanMagazine.pl

Kąpiel w lesie? – czym są „leśne kąpiele”

Nie od dziś wiadomo, że bliskość natury nam służy. Jednak czy mieliście świadomość, że samo przebywanie na jej łonie może nas leczyć? Dowodzą tego badania japońskich uczonych, którzy sprawdzili jaki wpływ na nasze zdrowie ma przebywanie w… lesie. Okazało się, że tzw. kąpiele leśne nie tylko pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie, ale skutecznie wspierają nasz układ immunologiczny.

Standard Post with Image

Kąpiele leśne

„Kąpiele leśne” są… zanurzeniem się w lesie, a pisząc mniej poetycko – po prostu przebywaniem wśród drzew. Nie chodzi więc tu o brodzenie w leśnych strumykach czy przytulanie się do drzew, a o leśny świadomy spacer. Oczywiście zwykła przebieżka czy wesoła wędrówka z dziećmi, też będą pełniły funkcje terapeutyczne, jednak spokojne, uważne, niekrótkie i częste wędrówki po lesie, zapewnią nam całe spektrum jego prozdrowotnego oddziaływania na nasz organizm. Ważne jest też, by spacerując – głęboko oddychać.

 

Prozdrowotne oddychanie… lasem

Główne działanie terapeutyczne „kąpieli leśnych” opiera się o aromaterapię. Fitoncydy, czyli lotne substancje zapachowe, które wydzielane są nie tylko przez drzewa ale i inne leśne rośliny, mają niesamowicie pozytywny wpływ na nasz układ odpornościowy (działają grzybobójczo i bakteriobójczo). Poza tym, taki leczniczy spacer po lesie, obniża ciśnienie krwi oraz puls, a także działa antystresowo i antydepresyjnie.

Ciągle poszukujemy skutecznych terapii antynowotworowych. Badania dowodzą, że „kąpiele leśne” mogą pomóc i w tym zakresie. Zwiększają bowiem produkcję tzw. komórek NK, czyli „naturalnych zabójców” – patogenów atakujących nasz organizm. Pełnią bardzo ważną funkcję przy zwalczaniu m.in. komórek nowotworowych.

 

Shinrin-yoku”

Moda na „kąpiele leśne” przybyła do nas z Dalekiego Wschodu, a dokładnie z Japonii. Tam, już od półwiecza, lekarze z powodzeniem kierują swoich pacjentów na leśne terapie. Skuteczność tych działań była tak duża, że rząd japoński zlecił, w latach 2014 – 2013, szereg badań nad skutecznością „kąpieli leśnych („Shinrin-yoku”). Ich wyniki rzuciły dużo światła na, dotąd „tajemniczą”, zdrowotną moc lasu J

Dziś już nie tylko zapracowani mieszkańcy Tokio lądują na przymusowym, przepisanym przez lekarza, spacerze po lesie. Z Japonii ta „moda” przeniosła się do Korei Południowej. Obecnie świadomość prozdrowotnych funkcji ”leśnych kąpieli” rozlewa się także po świecie zachodnim. Zlecane są kolejne opracowania naukowe na ten temat. Powstają ośrodki leczenia „lasem” a także Spa, które całą swoją działalność opierają właśnie o „leśne kąpiele”. Ten trend widoczny staje się także w Polsce.

 

Las na już

By się zrelaksować i powdychać trochę świeżego powietrza instynktownie wybieramy do tego celu las. Od teraz róbmy to bardziej świadomie i co najważniejsze – częściej. Do estetycznych i relaksujących walorów lasu, musimy teraz dodać jego sprawdzoną skuteczną funkcję prozdrowotną.

Przed nami bardzo długi weekend. Znajdźmy podczas niego choć godzinkę, by „wykąpać się” w lesie.

 

Podobne artykuły

Czym są samoopalacze Fake Bake?

Marzysz o naturalnej opaleniźnie bez konieczności wielogodzinnego przesiadywania na słońcu? Z pomocą przychodzi firma Fake Bake, oferująca samoopalacze bazujące na naturalnych składnikach.

Czytaj więcej

Czym jest dieta sokowa?

Czy kiedykolwiek słyszeliście o diecie sokowej? Na czym ona polega i w jaki sposób właściwie ją przeprowadzić?

Czytaj więcej