WomanMagazine.pl

Czy warto zażywać kolagen?

Każda z nas chce jak najdłużej pozostać młodą. Dlatego dbamy o dietę czy ruch. Niestety nie na wszystkie procesy zachodzące w naszym ciele mamy wpływ, podobnie jest w przypadku utraty kolagenu, którego ilość w naszym organizmie zmniejsza się po 26 roku życia. Czy warto go suplementować?

Standard Post with Image

Czym jest kolagen?

Kolagen to przede wszystkim białko tkanki łącznej, które cechuje duża odporność na rozciąganie. To dzięki niemu nasza skóra wygląda młodo i utrzymuje jędrność. Znajdziemy go w naszych kościach, chrząstkach, skórze czy ścięgnach. Zapewnia wytrzymałość i sprężystość tkanek i narządów. Bierze udział w gojeniu ran. Wraz z wiekiem ilość kolagenu w organizmie spada, a co za tym idzie, wpływa to na wygląd naszej skóry, włosów czy kondycję stawów. Kolagen jest polecany również sportowcom, co prawda suplementacja nie spowoduje odbudowy i naprawy uszkodzonych chrząstek, ale może pomóc przy chorobie zwyrodnieniowej stawów i łagodzić jej przebieg. Właśnie dlatego wiele osób decyduje się na sięgnięcie po suplementy zawierające kolagen. Dzienna, optymalna dawka kolagenu dla dorosłego człowieka wynosi około 4000 mg. Kolagen dostępny w sprzedaży produkuje się głównie ze skóry bydlęcej, kości, skóry świń, kości kurcząt, ości czy skór ryb. Trudno określić jednoznacznie, który z nich jest najlepszy. W sprzedaży dostępny jest kolagen w proszku do rozpuszczania w wodzie lub w tabletkach.

Jakie właściwości przypisuje się kolagenowi?

Kolagen przeciwdziała powstawaniu zmarszczek, przeciwdziała utracie jędrności i elastyczności skóry, wpływa na jej nawilżenie, zapobiega opadniętym powiekom i efektowi podwójnego podbródka. Kolagen przeciwdziała też powstawaniu cellulitu i rozstępów.

Zwolennicy kolagenu przekonują, że jego regularne zażywanie poprawia wygląd skóry oraz zapobiega wypadaniu włosów. Kupując kolagen warto sprawdzić skład produktu, niektóre środki zawierają substancje konserwujące. Kolagen wchłania się w przewodzie pokarmowy i wbudowuje w konkretne części organizmu, oczywiście nie mamy wpływu, gdzie zostanie wykorzystany. Możemy go dostarczyć również w codziennej diecie, najwięcej kolagenu znajdziemy w skórach zwierząt, chrząstce, galaretach z nóżek, w mniejszej ilości w mięsie i w produktach z żelatyny. Dobrym pomysłem jest spożywanie produktów bogatych w witaminę C, która bierze udział w syntezie kolagenu oraz żelaza, które bierze udział w syntezie kolagenu.

Czy kolagen rzeczywiście działa? Naukowcy nie zajęli jednoznacznego stanowiska, trudno jednak dyskutować z tym, że kolagen jest potrzebny naszemu organizmowi do prawidłowego działania. Dlatego, jeśli widzimy, że na naszej skórze pojawiają się zmarszczki, nasze włosy wypadają, albo planujemy intensywne treningi, być może warto pomyśleć o suplementacji kolagenu lub jego zwiększonym przyjmowaniu w postaci żywności?

Podobne artykuły

Opieka Osób starszych Niemcy

Czy warto wyjeżdżać do Niemiec, żeby pracować jako opiekunka osób starszych?

Od kilkunastu lat obserwujemy proces starzenia się społeczeństwa, szczególnie w zachodniej i północnej Europie. Niemcy i Skandynawowie, pomimo dobrze rozwiniętego systemu opieki zdrowotnej, borykają się z brakiem wystarczającej liczby opiekunów osób starszych w stosunku do rosnącego zapotrzebowania. To otwiera szansę przed Polkami i Polakami, którzy dysponują odpowiednim przygotowaniem do zawodu.

Czytaj więcej

Czy warto posłać dziecko do szkoły alternatywnej?

W ostatnim czasie coraz popularniejsze stają się alternatywne do standardowych szkół publicznych formy nauczania takie jak szkoły waldorfskie czy placówki Montessori. Czy warto posłać do nich nasze dziecko?

Czytaj więcej