WomanMagazine.pl

Cukier uzależnia 8 razy bardziej niż kokaina!

Cukier to narkotyk – być może spotkaliście się już z takim określeniem. Zbadano reakcje zachodzące w mózgu (szczególnie w rejonie nucleus accumbens, czyli jądra półleżącego, odpowiedzialnego za nagrodę, przyjemność i uzależnienie) osób po spożyciu pokarmu zawierającego cukier i porównano z reakcjami tych, którzy używają kokainę. Badanie dowiodło, że cukier uzależnia osiem razy silniej niż kokaina!

Standard Post with Image

O tym, że cukier działa na mózg podobnie, jak heroina czy kokaina od lat przestrzega Robert Lustig, amerykański profesor, pediatra i specjalista ds. walki z otyłością. Zakazać sprzedaży słodzonych napojów gazowanych nieletnim; dorosłym znacząco ograniczyć godziny sprzedaży; podnieść podatek, by ich cena wzrosła przynajmniej dwukrotnie; nałożyć kary za sprzedaż batonów i wszelkiego rodzaju słodyczy w szkołach – to tylko niektóre z jego postulatów. Nam też wydają się bardzo restrykcyjne.. nie mniej, warto wiedzieć, jak cukier działa na nasz mózg, tak by świadomie go używać.

 

Cukier uzależnia w podobny sposób, jak narkotyki i alkohol. Stymuluje produkcję dwóch neuroprzekaźników (dopaminy i serotoniny), dzięki czemu można na chwilę poprawić sobie nastrój, a kiedy samopoczucie zaczyna się pogarszać, organizm upomina się o kolejną porcję.

 

 

Ciekawe eksperymenty...

Serge Ahmed z Institut Fédératif de Recherche sur les Neurosciences w Bordeaux, jeden z największych światowych ekspertów w zakresie uzależnień od narkotyków, w roku 2007 przeprowadził eksperyment, w którym porównał oddziaływanie kokainy i cukru na szczury. Okazało się, że 94% badanych zwierząt wybierało słodzoną wodę, a tylko 6% narkotyk. Nawet szczury, które już wcześniej dostawały kokainę i mogły się od niej uzależnić, w ogromnej większości wybierały cukier, a nie narkotyk. Eksperymenty z heroiną zakończyły się niemal identycznym rezultatem.


Nieco inne doświadczenie przeprowadził Bart Hoebel, profesor psychologii z Princeton University. Szczury miały dostęp do dwóch dozowników – ze słodzoną wodą i kokainą. Początkowo musiały nacisnąć raz na dźwignię, aby otrzymać pożądaną substancję. Jeśli znowu wybierały cukier lub kokainę, musiały nacisnąć 2 razy, potem 4, potem 7, potem 10. I tak dalej... Bez względu na to, jak bardzo musiały się napracować, dźwignia dająca dostęp do kokainy była przyciskana dwa razy, a ta od cukru nawet kilkadziesiąt – 85% zwierząt zawsze wolało cukier. Nawet gdy roztwór rozrzedzono do tego stopnia, że słodki smak był w wodzie ledwo wyczuwalny (nie majstrując jednocześnie przy kokainie, która zachowała swą moc). Niczego to nie zmieniło – cukier wygrywał. Kiedy szczury przyzwyczajane przez kilka tygodni do sporych dawek cukru zostały go pozbawione, stały się wyraźnie rozdrażnione; nie potrafiły wykonać najprostszych zadań, dostawały palpitacji. Miały dokładnie te same objawy, co narkoman, któremu zabrano narkotyk. Uzależnienie od cukru nie znikało nawet po bardzo długim czasie.

W roku 2010 przeprowadzono, tym razem w Mediolanie, eksperyment na myszach. Wykazał on, że zwierzęta były gotowe znieść nawet bardzo bolesne elektrowstrząsy, jeśli nagrodą była porcja czekolady.

 

Podobne artykuły

„Upływający czas o wiele więcej kobietom daje, niż zabiera” – wywiad z Dorotą Kassjanowicz

W lipcu pod naszym patronatem ukazała się nowa pozycja wydawnictwa Wielka Litera - „Stany małżeńskie i pośrednie”. Z tej okazji udało nam się porozmawiać z autorką książki - Dorotą Kassjanowicz - o powieści, kobiecej przyjaźni i życiu po 40-tce...

Czytaj więcej

Obecnie w modelingu bardziej patrzy się na osobowość niż na wymiary - Karolina Pisarek

Ze swojego doświadczenia Karolina Pisarek wie, że świat modelingu bywa bezlitosny, dlatego też dziewczyny, które w niego wkraczają, muszą być niezwykle odporne psychicznie. Według niej w tym zawodzie to wcale nie wzrost, figura czy uroda są najważniejsze, ale charakter.

Czytaj więcej