WomanMagazine.pl

URODOWE TRIKI NASZYCH CZYTELNICZEK CZ. 5

Lato niestety ma się ku końcowi, ale te rady dotyczące przeciwsłonecznej pielęgnacji są ponadczasowe! Wierzymy też, że niektóre kobiety wakacje mają jeszcze przed sobą ;-)

Standard Post with Image

Ostatnia rada naszych czytelniczek, Pani Anity Rudnickiej i Pani Kamili Bauer - Matczak, to ochrona przed słońcem. Jak pisze Pani Anita Rudnicka: Latem powinnyśmy dbać o siebie wyjątkowo! Na głowy wkładamy kapelusz, aby chronił nas przed gorącymi promieniami słońca. Skórę traktujemy kremem z odpowiednim filtrem UV. Dbamy o odpowiednie nawodnienie organizmu - pijemy wodę i zjadamy owoce. A do tego sport, aby czuć się pięknie na plaży! :-) Pani Kamila Bauer-Matczak dodaje: Ważna latem jest ochrona słoneczna, szczególnie jeśli ktoś podobnie jak ja, kocha się opalać, dlatego dobry olejek do ciała w dłoń, odpowiednio dobrany krem do twarzy, dobre nastawienie, uśmiech i świetna książka - teraz mogę ruszać w kierunku plaży. Dla mojej skóry ważne jest też picie dużej ilości wody z cytryną i stosowanie raz na tydzień peelingu całego ciała, który złuszcza „stary”, wysuszony od słońca naskórek i sprawia, że nasza skóra jest odżywiona i promienna.

Słońce ma korzystny wpływ, nie tylko na nasze samopoczucie, ale także na nasz organizm. Promienie słoneczne biorą udział w syntezie witaminy D. Jednak nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne przyspiesza starzenie się skóry, a promienie ultrafioletowe (UVA i UVB) mogą spowodować jej poważne uszkodzenia, czy nawet czerniaka.

Warto więc chronić skórę przed tymi negatywnymi konsekwencjami. Ochroni nas kapelusz z rondem, okulary przeciwsłoneczne i kremy z filtrami. To jak wysoki filtr powinnyśmy dobrać, zależy od naszego rodzaju skóry. W naszym klimacie występują cztery podstawowe fototypy skóry:

  • Fototyp I – ma skórę o bardzo jasnej karnacji,  piegi, włosy rude lub blond, skóra łatwo ulega poparzeniu, rzadko się opala (zalecany krem to SPF minimum 20),
  • Fototyp II – ma jasną karnację, mało piegów, włosy blond, skóra łatwo ulega poparzeniu, trudno się opala (SPF minimum 15)
  • Fototyp III – ma ciemną karnacja, brak piegów, włosy brązowe, skóra dość oporna na poparzenia, całkiem łatwo się opala (SPF 12–15)
  • Fototyp IV – bardzo ciemna karnacja, brak piegów, włosy ciemnobrązowe lub czarne, skóra nie ulega poparzeniu, zawsze mocno się opala (SPF 8–10)

 

Krem nakładamy 20 minut przed wyjściem na słońce i powtarzamy ten zabieg co 2-3 godziny, a także każdorazowo po wyjściu z wody, nawet jeśli krem jest wodoodporny. Oprócz stosowania kremów z filtrem pamiętajmy o nawadnianiu organizmu i piciu wody. Powinnyśmy wypijać przynajmniej 1,5 litra wody dziennie, resztę płynów mogą stanowić owoce, warzywa i zupy. Cieszmy się końcówką lata rozsądnie, chroniąc skórę przed nadmierną ekspozycją na promieniowanie społeczne.

Pielęgnacja skóry nie kończy się latem! Jesienią także musimy o nią zadbać. Możemy zacząć od peelingu, o którym także wspominała Pani Kamila Bauer- Matczak, a który usunie letnie przebarwienia. Przesuszoną po lecie skórę, dobrze także nawilżyć i odżywić. Kremy z filtrem i ochrona przed słońcem przydadzą się znów także zimą, w mroźne dni słońce też bywa mocne, a śnieg odbija promienie słoneczne. Jesienią i zimą możemy też chronić skórę przed słońcem podkładami z filtrami UV. Dbajmy o siebie i naszą skórę przez cały rok.

Podobne artykuły

Piotruś Pan naszych czasów – czy warto się z nim wiązać?

Zawadiaka. Błyskotliwy, uroczy i dowcipny, a przy tym taki… nieuchwytny, trochę niegrzeczny. Dla wielu z nas, kobiet, brzmi intrygująco. Jako pierwsze wrażenie, impuls – dlaczego nie? Dobra partia na krótką przygodę, oderwanie się od szarej rzeczywistości. Tylko czy życie na dłuższą metę z takim mężczyzną, a raczej – wiecznym chłopcem, ma jakikolwiek sens?

Czytaj więcej

RODZINA PATCHWORKOWA – MODEL NASZYCH CZASÓW?

Rodzina patchworkowa – zrekonstruowana - to taka, gdzie przynajmniej jedno dziecko ma rodzica spoza pary dorosłych tworzących tę rodzinę. To coraz częściej spotykany model związku w Polsce. Czy to już trend? Dlaczego to takie popularne?

Czytaj więcej