WomanMagazine.pl

RODZINA PATCHWORKOWA – MODEL NASZYCH CZASÓW?

Rodzina patchworkowa – zrekonstruowana - to taka, gdzie przynajmniej jedno dziecko ma rodzica spoza pary dorosłych tworzących tę rodzinę. To coraz częściej spotykany model związku w Polsce. Czy to już trend? Dlaczego to takie popularne?

Standard Post with Image

Socjologowie określają rodzinę patchworkową mianem zrekonstruowanej lub posklejanej. To budowanie, czy też odtwarzanie nowej rodziny z dwóch różnych rodzin, którym z różnych powodów nie udało się stworzyć udanego związku.

Skąd to się bierze?

Wraz ze wzrostem ilości rozwodów (w 2013 roku w Polsce ich odsetek w stosunku do zawieranych małżeństw wyniósł 36,4%)* rośnie również liczba osób ponownie tworzących związki, rodziny składające się osób i dzieci z poprzednich relacji. Pomimo tradycyjności polskiego społeczeństwa, tego typu model staje się niezwykle popularny i wydaje się cieszyć społecznym przyzwoleniem.

Zalety rodziny patchworkowej.

Taki model rodziny pokazuje, że w związku najważniejsza jest wyrozumiałość, pokazuje również, że można zbudować na nowo piękne relacje z byłym partnerem-ojcem lub matką dziecka, nawet wtedy, gdy uczucie już między nimi dawno wygasło. Rodzina patchworkowa uczy relacji, przyjaźni i wzajemnego szacunku do drugiego człowieka. To wielkie poświęcenie osób, które chcą poukładać sobie życie na nowo. Rodzina patchworkowa jest oryginalna, składa się z wielu różnych osobowości, kultur, przyzwyczajeń i typów zachować. To nie lada wyzwanie dla wszystkich członków takiej małej społeczności. Bycie w niej uczy tolerancji i wielkiego szacunku dla odmienności jej członków.

Jakie problemy mogą się pojawić w takiej rodzinie?

Wielość osobowości i ich różnorodność w rodzinie patchworkowej mogą stanowić problem.  Relacje z eksmałżonkami, zwłaszcza te dobre, mogą wywołać zazdrość u obecnych partnerów. Kryzysy pojawiające się z tego powodu nie należą do najrzadszych i nie tak łatwo im zapobiegać. Dzieci mogą mieć poczucie zdrady w stosunku do biologicznych rodziców, co prowadzić może do występowania u  nich  negatywnych emocji. Warto zawczasu przygotować dzieci do zmian.

Jak radzić sobie z tymi problemami?

Poukładanie życia na nowo w rodzinie patchworkowej będzie wymagało cierpliwości, elastyczności i kompromisów. Nic na siłę, nie da się zmusić dziecka do polubienia nowego partnera i jego dzieci, może z czasem się do nich przekona samo. Na początek wystarczy szacunek i rozmowa. Informujmy o swoich potrzebach i emocjach. Ustalmy granice i to,
w jakim stopniu nowi partnerzy będą uczestniczyć w sprawach dzieci każdego dnia.  Podzielmy obowiązki, wyznaczmy granice i nie próbujmy zmienić nikogo na siłę.. To ile czasu będziemy spędzać wszyscy razem, zależy od naszych relacji. Jeśli są bardzo dobre i mamy ochotę razem spędzać czas, to możemy, jeśli nie, nie musimy. Lepiej skupić się wtedy na pozytywnych celach i wartościach. Uczucia i akceptacja przyjdą z czasem.

Życie pisze różne scenariusze i jeśli nam taki scenariusz przypadł w udziale, starajmy się
z niego skorzystać w najlepszy dla nas sposób.

Podobne artykuły

Piotruś Pan naszych czasów – czy warto się z nim wiązać?

Zawadiaka. Błyskotliwy, uroczy i dowcipny, a przy tym taki… nieuchwytny, trochę niegrzeczny. Dla wielu z nas, kobiet, brzmi intrygująco. Jako pierwsze wrażenie, impuls – dlaczego nie? Dobra partia na krótką przygodę, oderwanie się od szarej rzeczywistości. Tylko czy życie na dłuższą metę z takim mężczyzną, a raczej – wiecznym chłopcem, ma jakikolwiek sens?

Czytaj więcej

URODOWE TRIKI NASZYCH CZYTELNICZEK cz.2

Pani Iza Wolanin poleca maseczki! Mało innowacyjne? A próbowałyście ich w duecie? Jesteśmy przekonani, że maseczka z fajnym mężczyzną potrafi zdziałać cuda ;-)

Czytaj więcej