WomanMagazine.pl

Sposoby na letnie poty

Nastały pierwsze upały, a wraz z nimi... wzmogło się pocenie. Jeszcze niedawno, całkowicie mokrzy, wychodziliśmy z siłowni albo z… sauny;) Latem zdarza się, że siedząc spokojnie przed komputerem, strużki potu płyną nam po skroniach, a palce kleją się wręcz do klawiatury. Czy można (i czy trzeba) poradzić sobie z tym mokrym problemem?

Standard Post with Image

Po co nam ten cały pot?

Pocenie się jest niczym innym jak całkiem zdrową reakcją naszego organizmu na wysoką temperaturę. Gdy ciało nam się nagrzewa, wydzielamy pot, by się schłodzić. To taki nasz mechanizm chroniący przed przegrzaniem się (zwany termoregulacją). Całkiem więc jest normalne, że im cieplej, tym bardziej się pocimy. 

Jednak, będąc spoceni, czujemy się niekomfortowo. Czasem też okoliczności, w których się znajdujemy, potęgują jeszcze to niemiłe uczucie – zwłaszcza jeśli poceniu się, towarzyszy nieprzyjemny zapach.

Jak można zminimalizować te negatywne konsekwencje upałów?

 

Częsty prysznic

Po pierwsze – kąpmy się. Brzmi całkiem rozsądnie – każdy z nas tak właśnie robi. Gdy jesteśmy spoceni, przegrzani, chętnie stalibyśmy pod prysznicem nawet i cały dzień. Po co? By się odświeżyć i schłodzić. Dlatego latem wybierajmy nie ciepłą kąpiel w wannie, a raczej letni prysznic. Gorąca kąpiel wzmaga pocenie się, a chłodny prysznic nie tylko oczyści naszą skórę, ale też orzeźwi.

 

Higiena to podstawa

Latem (i nie tylko) dobrze jest stosować jak najdelikatniejsze kosmetyki – zarówno myjące, jak i pielęgnacyjne. Przy dużym problemie z poceniem się, mogą być niezbędne specjalne preparaty blokujące wydzielanie się potu, choć czasem wystarczy, że zadbamy o to, żeby na naszym ciele nie „harcowały” bakterie – bo to one odpowiadają za nieprzyjemny zapach potu (sam w sobie jest dla nas bezwonny).

 

Lekki ciuch

Nośmy przewiewne ubrania z „oddychających” materiałów. Czasem nadmierne pocenie się wynika tylko z tego, że nasza szafa pełna jest sztucznych, „nieprzepuszczalnych” tkanin, które nie pozwalają naszej skórze odparować potu. Wszystko więc pozostaje pod ubraniem, na skórze, powodując namnażanie się bakterii. Gdy jednak nasz strój, mimo wszystko, klei się do skóry, dobrze mieć wyjście awaryjne w postaci zapasowego kompletu ubrań.

 

Świeże powietrze

„Zaduch”, który wytwarza się w zamkniętych pomieszczeniach, gdy za oknem trwa sobie w najlepsze upalne lato, nie jest naszym sprzymierzeńcem w walce z potem. Pilnujmy więc, by wnętrza, w których przebywamy, były niekoniecznie klimatyzowane, ale na pewno wietrzone. Cyrkulacja powietrza zapewni nie tylko dopływ chłodu z zewnątrz, ale też pomoże oddychać nam i naszej skórze.

 

Zdrowe nawyki

Starajmy się zdrowo odżywiać i nawadniać. Czego powinniśmy unikać? Po pierwsze, tłustych i ciężkich potraw oraz ostrych przypraw. Niewskazane jest także spożywanie nadmiernych ilości cukru, soli oraz przetworzonej żywności. Za to, nie zapominajmy o częstym piciu wody. Koniecznie powinniśmy ograniczyć stres. Gdy się denerwujemy – pocimy się więcej. Ograniczmy więc sytuacje stresowe i nauczmy się zachowywać wobec nich dystans – to akurat przyda nam się nie tylko do walki z potem, ale i szerzej – do zwiększenia komfortu naszego życia.

 

Podobne artykuły

3 domowe sposoby na cellulit!

Cellulit, odwieczny wróg kobiety :) Czy Ci się podoba czy nie, możesz być szczęśliwą posiadaczką cellulitu. Niestety, lipodystrofia (czyli inaczej cellulit) może dotknąć kobiet w każdym wieku, bez względu na dietę i wagę. Co najlepsze, Panowie praktycznie nigdy nie mają problemów z cellulitem... to się nazywa sprawiedliwość!

Czytaj więcej

4 domowe sposoby na przedłużenie opalenizny po wakacjach

Lato w tym roku było wyjątkowo łaskawe (przynajmniej w połowie) dla uzyskania pięknej i głębokiej opalenizny, więc podejrzewam, że wiele z Was chciałoby jak najdłużej cieszyć się opalonym ciałem ;) Z uwagi na to, że powoli kończą się wakacje, niektórym urlopy – koniecznie sprawdź i przetestuj, jak możesz utrwalić opaleniznę w domu!

Czytaj więcej