WomanMagazine.pl

SIŁA DOTYKU

Starsze pokolenie zwykło mawiać, że dziecka nie powinno się za dużo nosić, bo będzie rozpieszczone. To samo z przytulaniem i całowaniem… Jednak twarde wychowanie niemowlaków już dawno przestało być aktualne, teraz w modzie bliskość i troska. Dowiedz się dlaczego!;-)

Standard Post with Image

Trzy pierwsze lata życia są dla dziecka kluczowe. Najważniejsza jest wtedy bliskość z rodzicami i poczucie bezpieczeństwa. Zaspokojenie tych aspektów jest niezwykle ważne dla późniejszego rozwoju młodego człowieka – a także w życiu dorosłym!

Chłodniejszy stosunek starszego pokolenia może wynikać ze strachu przyzwyczajenia dziecka do przytulania. Czy jednak jest w tym coś złego, skoro maluch właśnie tego potrzebuje w okresie niemowlęcym?

Udowodniono, że częste przytulanie, głaskanie i całowanie wpływa na pracę układu odpornościowego, dzięki czemu dziecko jest mniej podatne na infekcje! Kolejną zaletą jest wpływ na rozwój dziecka, które czując bliskość, wie, że jest bezpieczne i ma dogodne warunki do wzrastania. Im więcej bliskości teraz, tym dziecko będzie pewniejsze siebie w przyszłości.

 

Dotyk buduje przywiązanie do rodzica, a trzymanie na rękach prowadzi do zaspokajania potrzeb psychicznych i fizycznych. To także wydzielanie endorfin i hormonu wzrostu w mózgu!

 

Naukowcy dowiedli także, że wcześniaki, które są często przytulane, szybciej przybierają na wadze. Czy wiesz, że w niektórych szpitalach dba się, aby dzieci mogły leżeć przy mamie i czuć jej ciepło, nawet będąc podłączone do respiratora?

 

Podobne artykuły

„Siła wolności” Doroty Goldpoint

Swoją najnowszą kolekcję zatytułowaną „Siła wolności” Dorota Goldpoint dedykuje kobietom aktywnym, które realizują swoje pasje i dzięki temu, że robią w życiu to, co kochają – nie muszą być od nikogo zależne.

Czytaj więcej