WomanMagazine.pl

Przedświąteczne porządki

Wiosna to doskonały czas na to, by uporządkować wreszcie szafę. Wiosenne porządki to stały punkt w wielu kalendarzach. Z jednej strony wszystko to z racji promieni słonecznych, które zaglądają nam do mieszkania i mobilizują nas, z drugiej mamy więcej energii i więcej nam się chce.

Standard Post with Image

Dodatkowo często mobilizują nas zbliżające się święta Wielkanocne. Przed rozpoczęciem sprzątania konieczne może okazać się zrobienie planu działania. Pozwoli nam to uporządkować i usprawnić pracę. Możemy go spisać lub zrobić choćby i w głowie. Spisaną listę warto rozdzielić pomiędzy domowników.

Co powinnyśmy posprzątać?

Po pierwsze zetrzeć kurze, nie tylko tam, gdzie widać, ale i tam, gdzie na co dzień nie zaglądamy, czyli kurz z kloszy lamp i górnych powierzchni szafek. Sprzątanie zaczynamy od góry do dołu. Nie zapomnijmy o wyczyszczeniu kratek wentylacyjnych, gniazdek i przełączników. Przetrzyjmy także sufit i ściany, najlepiej szczotką na kiju owiniętą suchą ścierką. Następnie wypierzmy firany, zasłony i umyjmy okna i drzwi. Schodząc coraz niżej pora na czyszczenie piekarnika, kuchenki mikrofalowej i zmywarki. Następnie gruntownie odkurzamy i myjemy podłogi. Nie zapominajmy też o czyszczeniu dywanów, praniu kołdry oraz myciu muszli klozetowej i pucowaniu podstawy umywalki.

Wiosną warto też wyczyścić szafki. To oczywiście nie wszystko, dlatego jeśli zdecydujemy się zrobić listę, będzie trzeba przygotować specjalny plan dla łazienki i kuchni. W kuchni trzeba będzie bowiem wyczyścić okap, rozmrozić lodówkę czy sprawdzić daty ważności artykułów z porządkowaniem szuflad i myciem kafelków. To też dobry czas na wyczyszczenie urządzeń takich jak blender, kosz na śmieci, zmywarka, ekspres do kawy. Nie zapomnijmy też o fugach w łazience, lustrze, wyczyszczeniu pralki, armatury i prysznica.

Porządki w szafie

Sprzątając warto też zrobić porządki w szafie. Wymienić ubrania zimowe na wiosenne i letnie, uprać i naprawić zimowe ubrania przed schowaniem, wyczyścić zimowe buty, zanieść je do szewca. A co z wiosennymi prządkami w szafie? Każdej osobie przyda się remanent w szafie, zwłaszcza jeśli każdego dnia przez kilka minut szukamy swojego ulubionego ubioru albo nie wiemy co włożyć. Pozwoli nam to po pierwsze uporządkować, po drugie zorientować co mamy w szafie. Wymaga to czasu, więc przeznaczmy na to specjalne popołudnie. W porządkach pomogą nam pudełka, pokrowce, worki próżniowe, te ostatnie przydadzą się zwłaszcza, gdy nie mamy miejsca w szafie. Pakując je w worki próżniowe możemy zanieść część ubrań do piwnicy.

Robiąc porządki w szafie warto zastanowić się czy nie pora pozbyć się niektórych ubrań, często radzi się, by wyrzucić ubrania, których nie zakładałyśmy przez ostatni rok. Pozwoli to na większą przejrzystość i zrobienie miejsca na ubrania, które naprawdę nosisz. Wyrzuć oczywiście także ubrania, które nie są już w twoim stylu. Wyrzuć te rzeczy, których nie lubisz, albo nosisz rzadko. Wyrzuć też ubrania znoszone i zniszczone. Ubrania, które są w dobrym stanie możesz oddać znajomym, albo wystawić w internecie. Jeśli zastanawiasz się co zostawić, to przede wszystkim to, w czym dobrze się czujesz i wyglądasz. Klasyki takie jak biała koszula, ołówkowa spódnica czy granatowe jeansy.

Po porządkach warto zrobić listę rzeczy, które należy kupić, by uzupełnić braki.

Podobne artykuły

Świąteczne porządki

Jak co roku o tej porze myślimy o zbliżających się świętach, a co za tym idzie o świątecznych porządkach. Spędzają one sen z powiek niejednej z nas. Co zrobić, by bez stresu i na spokojnie przygotować nasz dom lub mieszkanie na święta?

Czytaj więcej