WomanMagazine.pl

Świąteczne porządki

Jak co roku o tej porze myślimy o zbliżających się świętach, a co za tym idzie o świątecznych porządkach. Spędzają one sen z powiek niejednej z nas. Co zrobić, by bez stresu i na spokojnie przygotować nasz dom lub mieszkanie na święta?

Standard Post with Image

Zacznijmy od tego, że chociaż może zabrzmieć to zabawnie, warto przygotować pisemny harmonogram sprzątania. Właściwie rozplanowane sprzątanie zajmie nam mniej czasu. Nie zapomnij podzielić obowiązków na wszystkich domowników. Niech pościerają kurze, odkurzą, umyją podłogi. Dobre rozplanowanie to połowa sukcesu, biorąc pod uwagę fakt, że przed świętami czekają nas nie tylko porządki, ale i gotowanie. Dlatego wyznacz innym konkretne cele. Harmonogram warto wykonać najlepiej na dwa tygodnie przed świętami. Jeśli zamierzamy sprzątać generalnie, to nie obejdzie się bez zaglądania do szaf, szuflad czy półek. Wszystko po to, by pozbyć się zbędnych rzeczy. 

Zacznijmy od porządków w garderobie i szafkach kuchennych oraz łazienkowych. Zalegające, zużyte czy dawno nieużywane rzeczy wyrzućmy bez żalu, w przypadku ubrań, jeśli są jeszcze w dobrym stanie, jednak od dawna już ich nie nosiłyśmy, warto poszukać zbiórek dla potrzebujących, które zwłaszcza w okolicach świąt są często organizowane. Przewietrzenie garderoby czy wyrzucenie starych kosmetyków i zalegających gazet, na pewno da nam więcej przestrzeni. Po takich porządkach przechodzimy do zasadniczego sprzątania czyli sprzątania w pokoju, łazience, kuchni czy przedpokoju.

Z każdego pomieszczenia wynosimy rzeczy zbędne, które mogłyby utrudniać porządki. Odkurzanie zaczynamy od góry, aby kurz nie spadał na wyczyszczone już powierzchnie znajdujące się niżej. Zacznij od żyrandoli, górnych półek i drzwi, a potem stopniowo porozmieszczaj się w dół, na końcu czyszcząc podłogi. Zdejmujemy firanki i zasłony, odkurzamy sufit i ściany za pomocą szczotki na długim kiju owiniętej suchą szmatką. Po odkurzeniu poszczególnych elementów przechodzimy do mycia okien. Okna myjemy jednak pod warunkiem, że pogoda na to pozwala. 

Sprzątanie łazienki zacznijmy od umycia glazury i wyczyszczenia fug. Śmiało możemy zostawić jej sprzątanie na koniec, prawdopodobnie będziemy nieustannie do niej chodzić w czasie sprzątania. Fugi możemy wyczyścić wybielaczem albo proszkiem do pieczenia. Następnie przechodzimy do czyszczenia wanny, umywalki i muszli klozetowej.

Sprzątanie kuchni zaczynamy od rozmrożenia lodówki, ten higieniczny zabieg warto zrobić zwłaszcza wtedy, gdy wiemy, że w okolicy świąt nasza lodówka będzie pełna. Zróbmy w niej miejsce na potrawy. Nie zapomnijmy też dokładnie jej umyć. Segregując kuchenne szafki warto wysunąć do przodu przedmioty, których używamy częściej. Zróbmy też remanent w szafce i przejrzyjmy przyprawy czy produkty żywnościowe. Kafelki i kuchenki, które pokrywa warstwa tłustego kurzu, mogą być trudne do usunięcia, pomoże nam jednak ocet. Blachy, piekarnik i okap możemy myć natomiast mieszanką płynu do naczyń i octu.

Kuchnie i łazienkę możemy sprzątać na tydzień przed świętami, jednak porządki w szafkach warto zrobić wcześniej. Posprzątajmy również w przedpokoju, chowając do szaf nienoszone kurtki czy buty, zróbmy miejsce dla odzieży gości.

Jakie są wasze sposoby na przedświąteczne porządki?

Podobne artykuły

Świąteczne wypieki – jabłecznik

Dieta nie musi oznaczać całkowitej rezygnacji z kosztowania świątecznych wypieków. Przestrzegając codziennych zasad diety, uwzględniając kalorie oraz stosując wymienniki węglowodanowe, możesz cieszyć się smakiem ulubionych placków. W domowych wypiekach zmniejsz ilość tłuszczu i cukru. Biały cukier możesz zastąpić słodzikiem – ale nie spartanem, bo pod wpływem ciepła, traci on słodki smak.

Czytaj więcej

Świąteczne wypieki – piernik

Dieta nie musi oznaczać całkowitej rezygnacji z kosztowania świątecznych wypieków. Przestrzegając codziennych zasad diety, uwzględniając kalorie oraz stosując wymienniki węglowodanowe, możesz cieszyć się smakiem ulubionych placków. W domowych wypiekach zmniejsz ilość tłuszczu i cukru. Biały cukier możesz zastąpić słodzikiem – ale nie spartanem, bo pod wpływem ciepła, traci on słodki smak.

Czytaj więcej