WomanMagazine.pl

Sposób siedzenia wpływa na Twoje samopoczucie!

Czy sposób siedzenia może mieć wpływ na nasz stan psychiczny? Okazuje się, że tak... Dowiedli tego naukowcy z Nowej Zelandii, którzy zbadali zależność pomiędzy depresją a... siedzeniem w pozycji wyprostowanej!

Standard Post with Image

Wszystko zaczyna się od krzesła. Osoby z depresją lub złym samopoczuciem widać od razu. Nie tylko spoglądając na twarz. Dużo częściej okazują wycofaną postawę ciała, są zgarbione, wręcz kulą się w sobie tak, jak to odczuwa ich mózg.

Badacze z Uniwersytetu w Auckland stwierdzili, że wyjście z tej sytuacji jest bardzo proste, choć wymaga pewnego stopnia świadomości i chęci zmiany. Według ich badanń wyprostowana sylwetka ma wpływ na polepszenie samopoczucia u osób chorych na depresję. To jednak nie wszystko: chwilowo lepszy nastrój pojawiał się także u osób bez problemów psychicznych!

Niestety dalsze badania w kierunku zależności pomiędzy psychiką a wyprostowaną postawą ciała nie zostały jeszcze podjęte. Mimo to już teraz możemy wnioskować o dobroczynnym wpływie siedzenia np. w pracy przed komputerem, kiedy to spędzamy 8 godzin za biurkiem, pamiętając o prostej sylwetce.

Szybka poprawa samopoczucia? Proszę bardzo!

 

Jak to się odbywa?

Według naukowców proste plecy to nie tylko wpływ na dłuższy lub krótszy stan psychiczny. Prawidłowa postawa ciała, pleców, prowadzi również do zmian fizjologicznych i aktywności mózgu, zachodzących w naszym organizmie. Jak to się dzieje? Być może przy wyprostowanej sylwetce dużo łatwiej zachodzą reakcje sprzyjające lepszej pracy mózgu, co skutkuje dobrym samopoczuciem a nawet humorem!

Tak czy inaczej: jeśli przez większość dnia siedzisz... niezależnie od Twojego stanu psychicznego, spróbuj tak prostej metody. W końcu... nic Cię to nie kosztuje, a może zdziałać małe cuda! ;)

 

Podobne artykuły

JAK SUROWE WYCHOWANIE WPŁYWA NA DZIECKO?

Surowe, twarde wychowanie dziecka uznawane było niegdyś za odpowiednie. Wydawało się, że dziecko, któremu nie pozwalano na swobodę, będzie w przyszłości bardziej samodzielne i silne psychicznie. Dzisiejsze badania pokazują, że nic bardziej mylnego. Dzieci wychowywane w ten sposób bardziej narażone są na zaburzenia psychiczne oraz spadek samooceny!

Czytaj więcej

Picie alkoholu przed ciążą wpływa na rozwój dziecka?

O szkodliwym wpływie picia alkoholu w trakcie ciąży na dziecko wiedzą wszyscy. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, że alkohol może szkodzić już dużo wcześniej… zanim jeszcze dojdzie do zapłodnienia. Jeśli więc planujesz ciążę: uważaj! I nie ryzykuj zdrowia dziecka.

Czytaj więcej