WomanMagazine.pl

SŁOWA, KTÓRE NISZCZĄ

Przemoc psychiczna w związku to temat spychany na margines istotności. Przecież każda szanująca się osoba powinna odejść, kiedy robi się naprawdę źle. Czasem jednak kobieta może czuć się zakochana na tyle, by uznać, że nie ma powodu do niepokoju…

Standard Post with Image

Reguła przemocy fizycznej wydaje się jasna – nadużywanie siły, ból i ślady na ciele, które długo nie chcą zejść. Psychiczną dużo trudniej jest zdefiniować, a bywa, że niełatwo ją ogóle dostrzec. A jednak potrafi być dużo bardziej niebezpieczna – jeśli bywa lekceważona – zabiera poczucie godności i własnej wartości, którą trudno później odbudować.

Oceniając zagrożenie, trzeba ustalić granicę, której przekroczenie staje się niebezpieczne. Nie jest to łatwe, zwłaszcza jeśli w grę wchodzą bliskie relacje z partnerem.

 

Zachowania, które są uznawane za akty przemocy psychicznej:

  • Agresja słowna, niszcząca krytyka
  • Groźne, zastraszające gesty – rzucanie niebezpiecznymi przedmiotami, demonstrowanie swojej siły i przewagi nad drugą osobą
  • Gardzenie – poniżanie przy innych ludziach, brak szacunku do tego, co partner robi, naśmiewanie się
  • Wywieranie presji – groźby odebrania przedmiotów/dzieci/pieniędzy
  • Izolowanie partnera – zakaz wychodzenia z domu, spotykania się ze znajomymi, ciągłe kontrolowanie rozmów, a także nieustanne sprawdzanie
  • Śledzenie – sprawdzanie, czy partnerka mówi prawdę, czytanie prywatnej korespondencji, oczernianie przed innymi ludźmi
  • Zaprzeczenie – fałszywe zachowanie wobec innych osób, wzbudzanie litości u partnera, mówienie, że to druga osoba wszystko sprowokowała, płacz

 

Ofiary przemocy w związku tracą poczucie bezpieczeństwa, a także w pewnym sensie zatracają swoją tożsamość. Często zaczynają obwiniać siebie za powstałą sytuację i tracą obiektywny ogląd rzeczywistości. Bardzo ważna jest reakcja otoczenia na powstałą krzywdę. Od niej może zależeć, czy osoba pokrzywdzona dostrzeże zagrożenie psychiczne, czy zbagatelizuje sprawę, a w najgorszym przypadku uzna, że sama jest wszystkiemu winna.

A jakie są źródła nadużyć? W wielu przypadkach mogą wynikać z poczucia chorobliwej zazdrości. Z drugiej strony partner może być zwykłym tyranem. Nie ma co wierzyć, że to się zmieni, nawet jeśli będzie się zapierał rękami i nogami. Prawdopodobnie prędzej czy później znowu obudzi się w nim agresor.

Podobne artykuły

10 rzeczy, które świadczą o tym, że jesteś pracoholiczką

Kochać swoją pracę – marzenie. Trzeba jednak znaleźć umiar pomiędzy zdrowym zainteresowaniem a ciągłym życiem. Może to prowadzić do niebezpiecznego stanu – pracoholizmu.

Czytaj więcej

Najlepsze wystawy online, które oferują światowe muzea

Sytuacja, w której znalazł się praktycznie cały świat zmusiła nas do zadbanie o swoje bezpieczeństwo i zostanie na jakiś czas w domowym zaciszu. Aby umilić Wam czas podczas trwającej kwarantanny przygotowaliśmy zestawienie światowych muzeów, które pozwalają na wirtualne zwiedzanie ich zakątków.

Czytaj więcej