WomanMagazine.pl

Dlaczego warto się przytulać?

Przytulanie nie tylko pozwala wyrazić uczucia i buduje bliskość czy więź pomiędzy ludźmi, wpływa też pozytywnie na ciało i psychikę. Z jakich jeszcze powodów warto się przytulać?

Standard Post with Image

Przytulanie zmniejsza stres i buduje więzi

Przytulanie pozytywnie wpływa na psychikę, dzięki niemu czujemy się bezpieczni, pozwala nam też być blisko z innymi. Dotyk zmniejsza stres i lęk. Podczas przytulania wydziela się oksytocyna, hormon, który działa na układ limbiczny, wspiera ona budowanie więzi, poczucia przynależności i zaufania oraz bliskości między ludźmi. Hormon ten obniża także rytm serca oraz zmniejsza poziom kortyzolu, hormonu stresu. Oksytocyna zwana jest hormonem miłości, bo pozwala zapomnieć o samotności, odizolowaniu i złości, pozytywnie wpływa też na kondycję związku. Znany jest również z obniżania ciśnienia krwi, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko chorób serca. 

Przytulanie czyni nas szczęśliwymi i zdrowymi

Mocne przytulanie podnosi poziom serotoniny, poprawia humor i poczucie szczęścia. Przytulanie zmniejsza także napięcie mięśni, relaksuje ciało oraz łagodzi ból. Wspiera odporność i układ immunologiczny, dodając wigoru w walce z infekcjami. Dzięki czemu szybciej wracamy do zdrowia. Przytulanie zwiększa poziom dopaminy, która sprawia, że czujemy się lepiej. Dlatego przytulanie doskonale sprawdzi się w profilaktyce zapobiegania depresji. Przytulanie wyzwala też hormony szczęścia w postaci endorfin i serotoniny, one również wpływają pozytywnie na nasze samopoczucie. 

Jaki z tego wniosek? Przytulajmy się, kiedy to tylko możliwe, a z całą pewnością będziemy zdrowe i szczęśliwe. 

Podobne artykuły

Opieka Osób starszych Niemcy

Czy warto wyjeżdżać do Niemiec, żeby pracować jako opiekunka osób starszych?

Od kilkunastu lat obserwujemy proces starzenia się społeczeństwa, szczególnie w zachodniej i północnej Europie. Niemcy i Skandynawowie, pomimo dobrze rozwiniętego systemu opieki zdrowotnej, borykają się z brakiem wystarczającej liczby opiekunów osób starszych w stosunku do rosnącego zapotrzebowania. To otwiera szansę przed Polkami i Polakami, którzy dysponują odpowiednim przygotowaniem do zawodu.

Czytaj więcej

CZY WARTO BYĆ MIŁYM?

Jak często tłumisz swoje prawdziwe emocje, bo nie chcesz kogoś urazić, albo pomagasz, jak tylko możesz, bo czujesz, że powinnaś? Czy jest to konstruktywne i uzasadnione, jeśli Ty na tym tracisz? Zobacz, jak poradzić sobie z problemem bycia nadmiernie miłą!

Czytaj więcej