WomanMagazine.pl

Protest przed wernisażem wystawy Mariny Abramović

W toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej odbyło się otwarcie wystawy światowej sławy perfomerki Mariny Abramović. Wydarzenie wzbudziło spore kontrowersje.

Standard Post with Image

W piątek w Toruniu Marina Abramović otworzyła retrospektywną wystawę swojej twórczości. Przed CSW odbyły się w tym czasie protesty środowisk katolickich (członków Krucjaty Różańcowej) przeciwko poddaniu Polski kultowi Szatana. Około 100 osób modliło się za uczestników wernisażu. Spotkanie było efektem informacji, która pojawiła się na łamach Facebooka oraz innych stron: „Pt 8.03.2019 w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu godz. 18 00 odbędzie się zamknięte spotkanie miejscowych elit na satanistycznym wernisażu Mariny Abramowicz (USA), mające na celu poddanie Polski kultowi szatana. PROŚBA: spontanicznie zbieramy się w tym czasie wokół budynku CSW, by w ciszy modlić się różańcem. Kto nie może – niech łączy się na Mszy Św. lub w domu. Panie, przebacz Polakom. Proszę roześlijcie dalej wiadomość". Autorzy powielanego na wielu portalach tekstu zarzucają artystce, że jej sztuka nawiązuje do satanizmu, magii i okultyzmu.

Wystawę "Do czysta" tworzy około 120 dzieł, począwszy od prac pochodzących z lat 60., na współczesnych realizacjach skończywszy. Organizatorzy zrekonstruują także niektóre akcje Abramović. Wystawę będzie można oglądać w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej do 11 sierpnia. Do czysta jest największą w Europie retorspektywną wystawą twórczości Mariny Abramović. Zrealizowała ją polska galeria z Moderna Museet w Sztokholmie, we współpracy z Muzeum Sztuki Współczesnej Louisiana w Humlebaek i Bundeskunsthalle w Bonn. Polska jest jedynym krajem w naszej części Europy, który uczestniczy w tym tournee. Kolejna wystawa odbędzie się w rodzinnym mieście artystki - Belgradzie. Marina Abramović to działające od około pięciu dekad artystka i jedna z ikon performensu. Pochodząca z Serbii artystka intermedialna w swojej sztuce stara się przekroczyć fizyczne i psychiczne ograniczenia ciała. Jej radykalna postawa twórcza porusza widzów i budzi kontrowersje. Na konferencji prasowej w czwartek Abramović podkreśliła, że pogłoski o jej rzekomym satanizmie wynikają z niezrozumienia tego, co prezentuje w ramach performansów.

Od 2005 r. Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu jest instytucją kultury współprowadzoną przez gminę miasta Toruń, marszałka województwa kujawsko-pomorskiego oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Głównym organizatorem CSW jest gmina miasta Toruń.

Podobne artykuły

Picie alkoholu przed ciążą wpływa na rozwój dziecka?

O szkodliwym wpływie picia alkoholu w trakcie ciąży na dziecko wiedzą wszyscy. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, że alkohol może szkodzić już dużo wcześniej… zanim jeszcze dojdzie do zapłodnienia. Jeśli więc planujesz ciążę: uważaj! I nie ryzykuj zdrowia dziecka.

Czytaj więcej

Jak nie stracić głowy przed świętami?

Święta to szczególny czas, a jednak towarzyszący im pośpiech wiele z nas przyprawia o ból głowy. Co zrobić, by przedświąteczne przygotowania nie spędzały nam snu z powiek?

Czytaj więcej