WomanMagazine.pl

Wspomóż swój metabolizm

Wylewasz siódme poty na siłowni i nie widzisz efektów? Może robisz coś, co blokuje Twój metabolizm. Podpowiadamy, w jaki sposób przyspieszyć spalanie.

Standard Post with Image

Zbyt mało wody

Woda jest niezbędna dla naszego ciała, bez niej nie może prawidłowo funkcjonować. Jeśli przyjmujesz jej zbyt mało, możesz spalać mniej niż gdybyś była właściwie nawodniona. Woda dodaje nam także energii podczas ćwiczeń fizycznych. Warto dodać, że jeśli pijemy chłodną wodę, organizm dodatkowo musi ją odpowiednio podgrzać, dlatego więcej spali, niż wtedy gdybyśmy podali mu ciepły napój. Dobrym pomysłem jest wypicie szklanki wody na czczo, dzięki czemu przygotujemy nasz układ trawienia do nowego dnia pracy. W czasie dnia wodę pijmy małymi łykami, zamiast dużych ilości jednorazowo.

Za mało witaminy D

Witamina D przyczynia się do utraty kilogramów, jej niedostatek wpływa też na wzrost poziomu greliny, czyli hormonu odpowiadającego za łaknienie. Nie zawsze wystarcza dawka, która znajduje się w pożywieniu, dlatego zaleca się uzupełnienie diety o suplementy zawierające tę witaminę. Zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, gdy jest mniej słońca.


Brak aktywności fizycznej

Ćwiczenia to jeden z najważniejszych czynników, który przyczynia się do pobudzenia metabolizmu. Każda aktywność jest pozytywna, jednak warto by była ona różnorodna. Jazda na rowerze czy bieganie zwiększą naszą wytrzymałość, ale nie zbudują masy mięśniowej. Dlatego warto dołączyć do swoich ćwiczeń również trening siłowy, tkanka mięśniowa potrzebuje wiele paliwa, więc organizm spala sporo kalorii, by zamienić je w energię. Dzięki temu nasz metabolizm przyspiesza.


Nieregularne posiłki i podjadanie

Utrzymanie regularnych posiłków jest kluczowe, jeśli o utrzymanie metabolizmu chodzi. Choć czasami głodówka może wyjść nam na dobre. Na pewno warto zapomnieć też o wędrówkach do lodówki w środku nocy. Regularne posiłki pozwalają organizmowi przyzwyczaić się do tego, że nie musi oszczędzać i magazynować energii, ponieważ wie, że niebawem otrzyma pożywienie. Dlatego zadbajmy o podobne pory spożywania poszczególnych posiłków.

Kawa to nie wróg

Kofeina ma właściwości podkręcające metabolizm, wypicie kawy na godzinę przed treningiem, może zwiększyć naszą wytrzymałość oraz dodać energii, co pozwoli trenować z większą werwą i spalić więcej kalorii na treningu. Jeśli nie lubimy kawy, możemy pomyśleć o zielonej herbacie.