WomanMagazine.pl

Rzecz o złowrogich tłuszczach

Tłuszcz… Na brzuchu, na udach, na ramionach. Zwykle go nam za dużo. Marzymy, by zniknął, Nie lubimy go za bardzo… Tyjemy, bo jemy za dużo, niezdrowo, za „tłusto”… Tłuszcz kojarzymy z cholesterolem, miażdżycą i zawałami… Nic dziwnego, że spożywanie wszelakich tłuszczów kojarzy nam się równie niepochlebnie. A nie powinnyśmy wszystkich tłuszczów wrzucać do jednego worka…

Standard Post with Image

Tłuszcze spożywać musimy i basta! 

Do zdrowego funkcjonowania naszego organizmu konieczne jest dostarczanie mu odpowiedniej ilości tłuszczów. Według zaleceń WHO powinny one stanowić ok. 30% naszej codziennej diety. 

Tłuszcze są jednym z podstawowych źródeł energii, nośnikiem witamin: A, D, E i K, podstawą wielu przemian metabolicznych w organizmie. Do tego wspierają odporność i właściwą pracę mózgu. 

Są też oczywiście budulcem zapasowej tkanki tłuszczowej. Dzięki nim obrastamy w „tłuszczyk”, ale w rozsądnych dawkach – w słusznej sprawie: dzięki temu nie marzniemy w niesprzyjających nam warunkach pogodowych, potrafimy się do nich adaptować, a tkanka tłuszczowa, zgromadzona wokół narządów wewnętrznych, pomaga utrzymać je na właściwym miejscu i chroni przed mechanicznymi urazami.

Więcej – tłuszcze, pożywane w odpowiednich ilościach, nawet ułatwiają odchudzanie, bowiem trawione są wolniej niż inne składniki, a przez to na dłużej dają uczucie sytości.

 

Jedzmy zdrowe tłuszcze

Obecnie uważa się, że najzdrowsze są tłuszcze nienasycone. Są źródłem tzw. NNKT, czyli niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, m.in. cennych omega-3 i omega-6 – niezwykle ważnych, m.in. dla utrzymania naszego układu nerwowego w dobrej formie. 

Znajdują się one głównie w tłustych rybach morskich, oliwie, oleju rzepakowym, awokado oraz orzechach (dobrym źródłem są orzechy włoskie, nerkowca, laskowe, ale też migdały, siemię lniane oraz pestki dyni i słonecznika). Choć zdrowe, chronią nas przed chorobami, nie można ich spożywać bez ograniczeń. Nawet jeśli sprzyjają odchudzaniu, to jednak spożywane w zbyt dużej ilości mogą przynieść odwrotny efekt. Są bardzo kaloryczne!

 

Tłuszcz tłuszczowi nierówny

Szkodliwe są za to tłuszcze nasycone i tłuszcze trans. Te pierwsze znajdziemy w mięsie, smalcu, maśle, śmietanie, pełnotłuste mleku oraz w żółtym serze, ale nie tylko. W dużej ilości zawierają go także: olej kokosowy, palmowy czy masło kakaowe. Szkodzić mogą, ale tylko, gdy spożywane są w zbyt dużych ilościach.

Natomiast tłuszcze trans… po prostu szkodzą – w każdej ilości. Są ubocznym produktem uwodornienia tłuszczów roślinnych. Znajdziemy je głównie w gotowych, wysokoprzetworzonych produktach, m.in.: ciastkach, frytkach, produktach instant oraz twardych margarynach.

 

Nie zawsze tak samo

Warto do swojej sieci wprowadzić tłuszczową różnorodność. Nie polewajmy wszystkich sałatek oliwą z oliwek, nie smażmy tylko na oleju rzepakowym. Warto wykorzystać rozmaitość olejów z półek sklepowych i czerpać z dobroci natury. Pamiętajmy jednak, by do smażenia używać olejów, które mają wysoką temperaturę dymienia. Oleje zimnotłoczone, nierafinowane, trzymane w lodówkach – stosujmy raczej do sałatek i past.

 

Podobne artykuły

Rzecz o udawaniu

Udajemy na każdym kroku, nawet wtedy, kiedy nie zdajemy sobie z tego sprawy. Czy jednak możemy być zawsze stuprocentowo prawdziwi? Badacze pokazują, że jeśli chcemy prawidłowo funkcjonować w społeczeństwie, to nie...

Czytaj więcej

Rzecz o insulinoterapii

Insulinoterapia to jedna z metod leczenia cukrzycy. O ile w cukrzycy typu 2 terapię rozpoczyna się się od wprowadzenia diety i aktywności fizycznej, wspartych przyjmowaniem doustnych leków obniżających cukier, o tyle w typie 1 insulinoterapia wprowadzana jest już na początku leczenia.

Czytaj więcej