WomanMagazine.pl

Dieta dla mózgu

Dieta to istotny składnik wpływający na to, w jaki sposób się czujemy, czy ile mamy energii. Odżywianie wpływa również na wydajność naszego mózgu, podpowiadamy, co jeść, by wzmocnić koncentrację.

Standard Post with Image

Mózg nieustannie odbiera, przetwarza oraz przesyła setki informacji i bodźców, które do niego docierają. Ten stosunkowo mały organ, zużywa sporo dostarczanej organizmowi energii. Dobrze odżywiony mózg będzie lepiej pracował. Nie zapominajmy, że jego działanie ma tak naprawdę wpływ, nie tylko na efekty naszej pracy, ale i kontakty z innymi osobami. Nieregularne odżywianie i skąpe posiłki, mogą skutkować bólem głowy, problemami z koncentracją i znużeniem. Mózg nie magazynuje substancji odżywyczych, dlatego pamiętajmy, by dostarczyć mu odpowiednią dawkę "paliwa". Jest to szczególnie istotne w okresie jesienno-zimowym, gdy dociera do nas mniej słońca i łatwiej o chandrę. 

Glukoza

Mózg karmi się między innymi glukozą, znajdziemy ją w węglowodanach. Możemy postawić na węglowodany proste, znajdujące się między innymi w słodyczach, które szybko dostarczą energii naszemu organizmowi, taki natychmiastowy zastrzyk potrwa jednak tylko chwilę, musimy liczyć sie z równie szybkim spadkiem energii. Dlatego warto postawić na węglowodany złożone, które znajdziemy w nasionach, ziarnach zbóż, mące, kaszach czy ziemniakach. Wybór węglowodanów złożonych sprawia, że cukier uwalniany jest stopniowo, dzięki czemu organizm może na bieżąco nim goposodarować. 


Antyoksydanty
Opóźniają proces starzenia się komórek, chronią także przed demencją starczą i pozytywnie wpływają na pamięć, znajdują się one między innymi w wiśniach, morelach, arbuzach, kalafiorach, borkułach, brukselce czy cebuli.

Tłuszcze nienasycone

Tłuszcze nienasycone chronią neurony oraz przyspieszają przewodzenie impulsów. Możemy podzielić je na kwasy Omega- 3 i Omega-6. Ich niedobór może prowadzić do zmniejszenia wydzielania się serotoniny i hormonu szczęścia. Organizm nie jest w stanie sam wyprodukować wystarczającej ilości tych tłuszczów, dlatego sami musimy dostarczyć je do organizmu. Znajdziemy je w rybach, pestkach słonecznika, pestkach dyni, orzechach włoskich, ale przede wszystkim w rybach. Pobudzają one prace mózgu. 


Witaminy z grupy B

Witaminy z grupy B są niezbędne do syntezy neuroprzekaźników, ich niedobory skutkują kłopotami z pamięcią i skupieniem uwagi. Wpływają one również na sprawne funkcjonowanie układu nerwowego. Witaminy z grupy B znajdziemy w kaszy gryczanej, jogurcie naturalnym, otrębach, pistacjach, orzechach włoskich, roślinach strączkowych.

Magnez

Magnez jest konieczny do produkcji enzymów, które współpracują z witaminami B1 i B6. Pomaga również w przewodzeniu impulsów nerwowo-mięśniowych. Wpływa również pozytywnie na radzenie sobie ze stresem. Jego niedobór może powodować senność i skurcze mięśni. Magnez usprawnia również pracę układu nerwowego. Znajdziemy go w pieczywie pełnoziarnistym, migdałach, orzechach oraz suszonych owocach.

Podobne artykuły

Czy joga jest dla dzieci? – wywiad z Emilią Burkiewicz

Czy dzieci mogą praktykować jogę? Czy zajęcia różnią się od tych dla dorosłych? Czy zajęcia z jogi i uważności mają szansę zawitać w przedszkolach i szkołach - o tym rozmawiamy z Emilią Burkiewicz, certyfikowaną nauczycielką jogi dziecięcej.

Czytaj więcej

Książeczki sensoryczne - doskonały prezent dla malucha

Każda z nas chciałaby, aby jej dziecko rozwijało się jak najlepiej, dlatego dokładamy wszelkich starań, aby tak właśnie było. Jednym ze sposobów wspierania rozwoju naszego dziecka są książeczki sensoryczne.

Czytaj więcej